Praktický a zároveň kompaktní. Takový je Dell Optiplex 5070, který se vyjímá svou produktivitou. Vynikající pracovní nástroj nabývající dvou odlišných podob. Jaká z nich bude ideální právě pro vás?

Stolní počítače Dell jsou skvělou volbou pro firemní segment i domácnosti. Jednou z úspěšných produktových řad je Dell Optiplex, konkrétně model s označením 5070. Tato výpočetní technika je vhodná pro jakékoliv pracoviště. Dokazuje to především svým výkonem, možnostmi připojení, rozšířením a patřičnou mírou zabezpečení. Poznejte s námi Dell Optiplex 5070 do nejmenšího detailu.

Dvě varianty provedení

Dell Optiplex 5070

Hned na úvod je třeba zmínit, že stolní počítač Dell Optiplex 5070 je dostupný ve dvou velikostních verzích. Větší variantu představuje model s onačením Tower, tu kompaktnější model Small Form Factor známý pod zkratkou SFF. Oba se vyznačují v podstatě totožným designem. Rozdíl je v drobnějším rozšíření ve prospěch Toweru. Naopak SFF vám na pracovním stole ušetří o něco více místa. Velikost můžete porovnat v následujících řádcích.

  • Dell Optiplex 5070 Tower – rozměry 35 x 27,4 x 15,4 cm a hmotnost 7,93 kg
  • Dell Optiplex 5070 SFF – rozměry 29,2 x 29 x 9,26 cm a hmotnost 5,26 kg

Pokud nemáte žádné speciální požadavky na stolní počítač, velikost může být z pohledu rozhodování celkem zásadním parametrem.

Design stolního počítače

Výpočetní technika Dell patří z hlediska vzhledu k tomu lepšímu, co si můžete pořídit. Výjimkou není ani Dell Optiplex 5070, který působí reprezentativním dojmem, jak ve verzi Tower, tak v provedení Small Form Factor.

Základem je šasi zhotovené z kovu a plastu. Pevná základna má ocelové bočnice. Plast najdete primárně v předním panelu. Stolní počítač je celý černý. Jediným světlým prvkem je stříbrný pás vpředu, na kterém se vyjímá logo značky Dell. Oba počítače mají přední panel z větší části mřížkovaný. Pouze jeden z rohů je vyhrazen plné části, kde se nachází optická mechanika, porty a ovládací prvky. Vše působí jako celek velice moderním a nadčasovým dojmem. Dell Optiplex 5070 si ještě rádi položíte na místo, kde na něj bude vidět.

Přední panel Dell Optiplex 5070

Při každodenní práci s počítačem Dell Optiplex 5070 budete nejčastěji využívat přední panel. Jeho provedení je v podstatě totožné jak u verze Tower, tak u varianty SFF. Zde kromě zapínacího tlačítka se signalizační diodou naleznete optickou mechaniku v provedení slim.

Podstatná je hlavně konektorová výbava, jíž budete mít doslova po ruce. Vpředu se nachází dva porty USB 2.0, jeden port USB 3.1 typu C Gen 2 a jeden port USB 3.1 typu A Gen 1. Kromě toho vám nebude chybět ani kombinovaný audio konektor pro sluchátka s mikrofonem. Popřípadě to bude volitelná čtečka paměťových karet.

Zadní panel a možnosti rozšíření

Dell Optiplex 5070 detail

Bohatá konektorová výbava však není jen výsadou čelního panelu. V podstatě všechny další periferie připojíte ke stolnímu počítači Dell Optiplex 5070 právě v jeho zadní části. K dispozici budete mít čtyři porty USB 3.1 Gen 1. K tomu si připočtěte dva porty USB 2.0, konektor RJ-45, dvakrát DisplayPort a napájecí konektor. Kromě Line-out portu je to z výroby i volitelná konektorová výbava – sériový port, PS/2, HDMI a DVI.

Bez jakéhokoliv nástroje pak můžete za pomoci ovládacího prvku otevřít boční stěnu Dell Optiplex 5070 a rázem se octnete v útrobách této výpočetní techniky. Toho využijete především při rozšíření počítače prostřednictvím přídavných karet. Rozdíl mezi provedením Tower a SFF je ve dvojnásobném počtu příslušných slotů PCIe. Tohle bude pravděpodobně další rozhodující faktor při výběru ideálního modelu pro vaše potřeby.

V rámci komplexnosti prezentovaných informací se ještě zmíníme, že Dell Optiplex 5070 Tower obsahuje 260 W zdroj napájení, kdežto Dell Optiplex 5070 Small Form Factor má 200 W napájecí zdroj.

Výkon Dell Optiplex 5070

Nebudeme si nic nalhávat. Každého majitele libovolné výpočetní techniky bude jistě zajímat, jak je výkonná. Dell Optiplex 5070 není žádnou výjimkou. V počítačích můžete nalézt odlišné typy procesorů podle toho, k čemuž je budete potřebovat a jakému výkonu dáváte přednost.

  • Intel Pentium
  • Intel Core i3
  • Intel Core i5
  • Intel Core i7

Právě devátá generace procesorů Intel Core je zárukou slušného výkonu, který poslouží i k mnohým dalším věcem než pouze ke kancelářské práci. Tou nejvýkonnější variantou z výroby je procesor Intel Core i7-9700 předkládající osm jader a 12 MB cache paměti. Procesor pracuje na frekvenci 3,0 GHz až 4,8 GHz.

V rámci výkonu se můžete spolehnout také na čtyři sloty pro operační paměti DDR4. Ty pracují na frekvenci 2 666 MHz. Docílit můžete podpory operační paměti o kapacitě až 64 GB. Pokud jde o pevné disky, mohou to být velikosti 2,5" nebo 3,5" s kapacitou až 2 TB, popřípadě disky SSD M.2 NVMe a SSD M2. PCIe NVMe s kapacitami až 512 GB, respektive 1 GB.

Dell Optiplex 5070 Tower a SFF

Kromě výpočetního výkonu stolních počítačů Dell Optiplex 5070 je třeba se zaměřit také na ten grafický. Pokud patříte k méně náročným uživatelům výpočetní techniky, vystačíte si se základem Intel HD Graphics. Ti náročnější budou mít na výběr.

  • AMD Radeon R5 430
  • NVIDIA GeForce GT 730
  • AMD Radeon RX 550
  • Duální AMD Radeon R5 430

U provedení Dell Optiplex 5070 Tower se mimo těchto grafik nabízí ještě varianta duální AMD Radeon RX 550.

Hodnocení na závěr

Pokud chcete s výpočetní technikou pracovat chytře, snadno a s důrazem kladeným na bezpečnost, je Dell Optiplex 5070 ideální volbou právě pro vás. Moderní vzhled, dostatek výkonu, možnost výběru provedení na základě budoucího rozšíření a dostatečná konektorová výbava. Tohle všechno jsou fakta vypovídající o tom, že tento stolní počítač má jistě hodně co nabídnout.

Dell Optiplex 5070

Dell Optiplex 5070 detail

Dell Optiplex 5070 Tower a SFF