Dell Optiplex 780 je nástupcem modelu Optiplex 760. Zajímají vás hlavní rozdíly mezi oběma produkty a v čem si polepšíte, pokud si připlatíte za novější modelovou řadu?

Přehled modelů Dell Optiplex 780 aktuálně v prodeji.

Dell Optiplex 760 se stal mezi uživateli oblíbený především díky preciznosti zpracování a technické výbavě, kterou lze upotřebit nejenom při domácích, ale také pracovních záležitostech. Nástupce Dell Optiplex 780 v sobě zahrnuje výše zmíněné, ale ještě něco navíc.

Vzhled – téměř nerozlišná kopie

Dell Optiplex 780

Jako vše, co si pořizujete, vnímáte nejprve ze stránky designové, která je pravděpodobně nejviditelnější, avšak v případě počítačů, nikoliv nejdůležitější. Dell Optiplex 780 je téměř k nerozeznání od svého předchůdce Dell Optiplex 760. V obou případech se můžete setkat s fyzickým provedením ve čtyřech kombinacích. Pakliže bychom měli začít od těch nejmenších, je to Ultra Small Form Factor, Small Form Factor, Desktop a MiniTower. U všech čtyř provedení jde o spojení černého plastu a stříbrného kovu, respektive šasi, k jehož demontáži samozřejmě nepotřebujete žádné nářadí.

Při mravenčí práci narazíte na drobné odlišnosti, týkající se rozměrů a hmotnosti, jde však o minimální rozdíly.

Výjimku netvoří ani vnější porty na přední a zadní straně jednotlivých modelů, včetně volných slotů vně a uvnitř počítače. Z tohoto pohledu jsou modely Dell Optiplex 780 a Dell Optiplex 760 téměř totožné. V čem tedy spočívá ona modernizace novějšího typu?

Pokrok ve výkonu a vnitřní výbavě

Dell Optiplex 760

Jak asi správně tušíte, novinky a vylepšení Dell Optiplex 780, oproti Dell Optiplex 760 se týkají hlavně výkonnostní stránky tohoto zařízení. Na shodné čipové sadě Intel Q45 Express Chipset jsou totiž aplikovány daleko lepší procesory, od klasického Intel Core 2 Duo, které používal i předchozí model Dell Optiplex 760, až po novější Intel Core 2 Quad, jenž je podstatně výkonnější. Nesetkáte se s ním pouze v provedení USFF.

Ani operační paměť nezůstala pozadu a novější model si přišel na své. Oproti DDR2 pamětem, běžících na frekvenci 800MHz, přichází Dell Optiplex 780 s operační pamětí DDR3 na frekvenci 1066Mhz nebo 1333Mhz. Maximální možná použitá kapacita se z 8GB, zvýšila na 16GB.

Co se týče grafického výkonu, ten zaznamenal v podstatě minimum změn. Již u produktu Dell Optiplex 760 byla využívána integrovaná grafika Intel GMA 4500, případě grafické karty, jako ATI RADEON HD 3450, ATI RADEON HD 3470, stejně jako u novějšího typu Dell Optiplex 780. V rámci něho se ale můžete setkat i s daleko lepším provedením, které představuje NVIDIA GeForce 9300 nebo NVIDIA NVS420.

Další odlišnosti Dell Optiplex 780 a Dell Optiplex 760

Pakliže bychom měli zmínit všechny technické parametry, kterými vyčnívá model Dell Optiplex 780 nad modelem Dell Optiplex 760, je třeba neopomenout i na maximální velikost diskové kapacity, která se ve standardní výbavě od Dellu u některých provedení, zvýšila až na 500GB. To vše při použití disku se 7.200 otáčkami za minutu a za přispění SATA II.

Ostatní parametry zůstaly vesměs shodné, od zmiňovaného počtu portů, přes výkon zdrojů jednotlivých modelových řad, až po bezpečností prvky, jimiž se počítače Dell pyšní.

Přehled modelů Dell Optiplex 780 aktuálně v prodeji.