Když se vysloví pojem pracovní stanice, každý si většinou představí velký a robustní počítač s možností bohatého rozšíření. Co byste ale řekli tomu, že vše potřebné lze zpracovat i v menším a střízlivějším podání? Důkazem toho je Dell Precision T1700.

Přehled modelů Dell Precision T1700 aktuálně v prodeji.

Dell Precision T1700 lze označit za kompaktní pracovní stanici. Dokazuje to jak provedení Mini Tower se svými rozměry 360 x 175 x 435 mm, tak menší zpracování Small Form Factor o velikosti 290 x 92,6 x 312 mm. Výsledná volba mezi oběma variantami bude v závislosti na tom, jak velké rozšíření od počítače očekáváte.

Vzhled moderního stroje

Dell Precision T1700

I když Dell Precision T1700 nepatří ke žhavým novinkám současného trhu, jeho design je i z dnešního pohledu profesionální a moderní. Dokazuje to pohled na šasi, respektive na přední část obou verzí. Použití černých plastů v kombinaci s kovovými boky působí kvalitním dojmem. Je vidět, že společnost Dell se v tomto směru nezaměřovala pouze na výkon, ale také vizuální stránku modelové řady.

Výbava čelního panelu MiniTower a Small Form Factor je velice obdobná. Čtyři porty USB, z toho dva USB 2.0 a dva USB 3.0. Nechybí konektor pro mikrofon a sluchátka. Nutnost připojit externí zařízení tak vyřešíte s dostatečnou rezervou.

Jedinou odlišností je počet 5,25“ slotů pro uložení DVD mechaniky a jiných komponent. Větší Mini Tower disponuje dvěma sloty, menší SFF pouze jedním v provedení slim.

Konektorová výbava zadní části

Dell Precision T1700 otevřený

Dell Precision T1700 je oficiálně pracovní stanicí, od které každý očekává patřičnou zásobu konektorů a možnost rozšíření. A obě verze se skutečně prezentují odpovídajícím počtem portů.

Čtyři porty USB 2.0, dva porty USB 3.0, dva PS/2, DisplayPort, VGA, RJ-45, sériový port, audio line-in/mikrofon a audio line-out. V tomto ohledu nebudete pravděpodobně jakkoliv omezováni.

Interní výbava Dell Precision T1700

Stiskem jediného ovládacího prvku na boku počítače odstraníte jednu část bočního krytu. Bez nutnosti používat jakékoliv nářadí. I to je příjemný fakt, který vám bez námahy a poměrně rychle umožní měnit vnitřní komponenty. U obou velikostních variant počítejte s jedním portem USB 2.0, dvěma SATA 6.0Gb/s a dvěma SATA 3.0Gb/s.

Co se týče slotů, narazíte vzhledem k odlišným rozměrům počítačů na menší rozdíly. Větší výbavu má samozřejmě provedení MiniTower. Je to jeden PCIe x16 Gen 3, jeden PCIe x16 Gen 2 wired x4, jeden PCIe x1 a jeden PCI.

U varianty Small Form Factor je to jeden slot PCIe x16 Gen 3 a jeden PCIe x4.

Výkon kompaktní pracovní stanice

Dell Precision T1700 a monitorem

Možnosti rozšíření představují jednu z důležitých částí Dell Precision T1700. Tou druhou je výkon. Parametry, kvůli nimž si vlastně pořizujeme pracovní stanice tohoto typu. Použita je čipová sada Intel C226 Chipset. Co se týče procesoru, nejvyužívanější byl u této řady Intel Xeon E3 čtvrté generace. Osazovány byly ale také Intel Core i5 nebo Intel Core i7.

Na rychlosti zpracování výpočetních operací se podepisuje použitá operační paměť. K dispozici jsou čtyři sloty, do kterých se vejde až 32 GB pamětí ECC, popřípadě 16 GB non-ECC.

Od procesorového výkonu je to krůček k tomu grafickému. Výrobce Dell pomýšlel při osazování grafických karet na požadavky většiny zákazníků. Ti náročnější by však měly zvolit provedení MiniTower, kde jsou aplikovány nejvýkonnější grafické karty. Konkrétně jde o AMD FirePro W5000, NVIDIA Quadro K4000 a NVIDIA Quadro K2000.

Co se týče kapacity disků, v případě klasického HDD to může být až 2 TB, u SSD disků až 256 GB.

Několik poznatků na závěr

Dell Precision T1700 je adekvátní výpočetní výbavou pro 2D i 3D grafiku. Všechny nabízené konfigurace navíc podléhají normám ENERGY STAR 5.2. Co se týče napájení, u MiniTower je to 365 W, u Small Form Factor je to 255 W. Opomíjeny nejsou ani běžné nástroje zabezpečení, podpora více monitorů a zrcadlení prostřednictvím technologie RAID.

Dell Precision T1700 dokáže uspokojit současné nároky na výkon v plné míře.

Přehled modelů Dell Precision T1700 aktuálně v prodeji.

Dell Precision T1700 Dell Precision T1700 otevřený