Dell UP3017 je kvalitním monitorem určeným pro práci s grafikou. Vysoká úroveň detailů, dokonalé barevné podání a dostatečná velikost jsou předpoklady pro náročné uživatele.

Bezkonkurenční spolehlivost, skvělá použitelnost a splnění profesionálních standardů. Přesně tak lze ve zkratce charakterizovat monitor Dell UP3017 s úhlopříčkou 30". Model určený pro kreativní profesionály, kteří potřebují nejenom dostatečně velkou zobrazovací plochu, ale také odpovídající technické parametry týkající se primárně kvality obrazu. Tento model už je nějaký ten čas na trhu a stále je konkurenceschopným monitorem, jehož přednosti dnes spočívají v zajímavém poměru mezi cenou a výkonem.

Dell UP3017

Dell UP3017 není ryze kancelářským monitorem, respektive pro kancelářskou práci je ho možná škoda. Nevyužijete totiž jeho potenciál, který má podstatně širší dosah. Model Dell UP3017 je skutečně profesionální zobrazovací plochou upotřebitelnou při zpracování videí a fotografií. Na své si přijdou tvůrci grafického designu a jim podobní. V tomto segmentu se bude monitor cítit, jako ryba ve vodě.

Neposuzujte kvalitu jen podle vzhledu

Je zcela logické, že monitor Dell UP3017 nemůžete z pohledu designu srovnávat s moderními a novodobými modely. Na první pohled to dokazují širší rámečky držící se standardu, jenž tu byl nastolen před několika lety. Jak ale správně tušíte, vzhled ještě nic nevypovídá o tom, jak kvalitní zobrazení monitor nabízí.

Aby tato část recenze nepůsobila negativním dojmem, zmíníme preciznost vyhotovení modelu Dell UP3017. Tradiční vzhled je pro některé příznivce tohoto druhu výpočetní techniky jasným benefitem. Propracovanost je pro monitory společnosti Dell zcela vlastní. Vpředu je viditelný rámeček o stejné šířce na všech stranách, což působí souměrně. Jediným prvkem v rámu je logo Dell uprostřed dole.

Použití černého plastu je na místě, avšak tento kreativní model oproti jiným sází i na více stříbrné, potažmo šedé. V této barvě je například podstavec, zadní část stojanu, ale také záda monitoru, což není zvykem. Jako celek působí monitor líbivým dojmem. Pokud ho nemáte umístěný přímo u stěny a nabízí se vám či vašim spolupracovníkům v kanceláři pohled zezadu, bude jistě reprezentativní. V tomto případě spojil Dell pracovní předpoklady s těmi designovými, což se povedlo na výbornou.

S přihlédnutím k větší úhlopříčce monitoru Dell UP3017 vás budou zajímat fyzické parametry. Ty jsou celkem jasně vypovídající a do určité míry na ně má vliv výšková stavitelnost tohoto modelu.

  • Šířka je 686,9 mm
  • Výška je 482,3 – 632,3 mm
  • Hloubka je 217 mm
Dell UP3017 zapnutý

Pokud si monitor umístíte na stůl, uzme si své místo. S ohledem na 30" to však není mnoho, a to i z hlediska šířky, kdy ho od sebe můžete vzdálit a situovat blíže ke zdi. Relativně úzký a zároveň stabilní podstavec vám to umožní. V případě stěny je třeba zmínit také možnost upevnění na zeď za pomoci VESA 100 x 100 mm. Na své si tedy přijde každý. Monitor se pyšní hmotností 6,49 kg. V kombinaci s praktickým stojanem to bude 9,59 kg.

Součásti samotného monitoru

Nejprve se pojďme zaměřit na fyzické provedení monitoru Dell UP3017. Základy týkající se designové stránky jsme už popsali. Jak je to ale s ostatními prvky umístěnými právě na panelu? Když se na monitor podíváte zepředu, jenom stěží budete hledat ovládací prvky. Ty jsou totiž důmyslně skryty tak, aby nenarušovaly vzhled monitoru a zároveň byly dostupné. Při bližším pohledu na pravý rámeček můžete zespodu vidět několik vystupujících ovládacích prvků. Mezi nimi se mimochodem nachází i zapínací tlačítko. Vše je snadno hmatatelné, takže nastavení nezbytných věcí je otázkou velice krátkého času.

Další atypický prvek najdete na levé straně monitoru. Jedná se o dva porty USB 3.0, které máte díky jejich umístění ihned po ruce. Slouží například pro připojení flashdisku, externího disku, mobilního telefonu a ostatních zařízení. Pravá strana monitoru Dell UP3017 se vyznačuje čistými liniemi.

To podstatné na vás ovšem čeká zezadu. Horní dvě třetiny jsou pokryty šedým plastem. Teprve v dolní třetině si můžete povšimnou nápisů, které přísluší konektorové výbavě. Ta je zapuštěna na monitoru směrem vzhůru, a to nejenom z estetických důvodů, ale také těch praktických. Nutno podotknout, že konektorová výbava modelu Dell UP3017 je skutečně pestrá a na své si z hlediska připojení přijde kdokoliv.

Dell UP3017 z boku

Vedle napájecího konektoru najdete dva HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort, DisplayPort Out, audio konektor line-out, dvakrát USB Upstream a dva porty USB 3.0. Výbava hodna profesionálního zařízení. Při bližším prozkoumání této části monitoru si můžete povšimnout i dvou prvků zespodu. Jedná se o Dell soundbar mounting slots. Monitor tak můžete doplnit o originální reproduktory společnosti Dell, čímž bude výbava tohoto monitoru kompletní.

Technické parametry Dell UP3017

Potenciální zájemce o monitor Dell UP3017 však nebude zajímat pouze fyzické provedení a počet konektorů. Mnohem více pozornosti budí samotná kvalita zobrazení, která je u modelu pro profesionální užití přece jenom prioritou. Podstatné informace by měly zaznít hned na úvod této části recenze. Dell UP3017 je výjimečný svým poměrem stran, jenž není 16:9, ale 16:10. Třicetipalcový monitor má reálnou úhlopříčku 75,62 cm a rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů při 60 Hz. Základ, na němž se dá velice slibně stavět. Pojďme tedy zmínit několik důležitých parametrů.

  • Aktivní plocha displeje 641,3 x 400,8 mm
  • 101 PPI
  • Jas 350 cd/m2
  • Kontrast 1 000:1
  • Doba odezvy 6 ms

U matného monitoru s LED podsvícením oceníte určitě barevný gamut. Podpora až 99 % pokrytí barevného prostoru AdobeRGB a barevná hloubka 1,07 bilionů barev jsou předpokladem toho, že na své si přijdou fotografové, lidé dělající návrhy pro tisk a mnozí další pracující s multimédii. Kvalita obrazu je zkrátka na místě, a to včetně kontrastu a dostatečných pozorovacích úhlů 178 stupňů.

Nastavte si monitor k obrazu svému

O samotné zobrazovací ploše už toho padlo celkem dost. Nyní se vraťme tak trochu na začátek tohoto příběhu týkajícího se Dell UP3017. A to je již zmiňovaný podstavec, který má mnohem více praktických vymožeností než pouze otvor na vedení kabelů. Je to především flexibilita a variabilita nabízející pestré nastavení.

Dell UP3017 zezadu

Základna připívající ke stabilitě nabízí středové otočné uchycení. Aniž byste otáčeli obdélníkovou základnou, můžete otáčet monitorem, a to pod úhlem 30 stupňů na každou stranu. Stojan zároveň umožňuje výškovou stavitelnost 150 mm. V okamžiku, kdy monitor posunete do vyšší polohy, nabízí se jeho otočení o 90 stupňů. Ano, Dell UP3017 je Pivot monitorem, takže si ho můžete otočit na výšku. Mnohým uživatelům tento benefit přijde vhod. Nakonec je to i možnost naklonění, a to 21 stupňů směrem od vás a 5 stupňů směrem k vám.

Závěrečné shrnutí Dell UP3017

A jak hodnotit profesionální monitor Dell UP3017? Ve výsledku jedině kladně. Výše uvedené řádky jsou toho důkazem. Tento model si zaslouží pozornost těch, kdo očekávají jistou kvalitu obrazu. Navíc ještě doplníme, že typická spotřeba energie 30" velkého monitoru je 54 W a v rámci ENERGY STAR je to 38,2 W. Příjemná je také automatická detekce grafického vstupu. Jedinou výtkou může být snad jen omezená kalibrace OSD.

Dell UP3017

Dell UP3017 zapnutý