Multimediální notebook spadající mezi prémiové modely značky Dell. Tak lze ve stručnosti charakterizovat Dell XPS 15 7590, který je dostupný v několika variantách provedení.

Každý výrobce notebooků předkládá uživatelům několik modelových řad zaměřených na konkrétní segment. Multimediální nabídku tvoří Dell XPS 15 7590. Ten díky své univerzálnosti dokáže mnohé nabídnout i ve firemním a domácím prostředí. Pojí totiž řadu zajímavých vlastností v jeden praktický celek. Na své si tedy mohou přijít různé skupiny potenciálních zákazníků, ať už jsou to tvůrci obsahu, hráči nebo běžní uživatelé. Následující řádky vás o tom přesvědčí.

Dlouhodobě prověřený vzhled

Dell Latitude XPS 15 7590

Společnost Dell se u svého modelu XPS dlouhodobě zaměřuje na prověřený design. Někdo může namítat, že působí zastarale oproti nejnovějším notebookům, jiný zase vypíchne právě léty odzkoušené řešení, kterému lze jenom stěží cokoliv vytknout. Pokud jde o výrobní materiál šasi, dostane se vám toho nejlepšího. Tedy spojení hliníku stříbrné barvy s černou deskou v kombinaci s uhlíkovými vlákny.

Tohle je doslova prémiová kombinace, u níž si můžete všímat i těch nejmenších detailů. Na víku ze stříbrného hliníku je nepřehlédnutelné logo Dell. Naopak po otevření notebooku na vás čeká pohled na tmavé šasi s hrubým povrchem, který je nejenom vizuálně zajímavý, ale i praktický z pohledu ulpívání otisků prstů. Ve tmavém duchu je koncipována i samotná klávesnice, takže pracovní plocha Dell XPS 15 7590 působí celistvým dojmem.

Jak už lze vyčíst z názvu tohoto modelu, jedná je o patnáctipalcový notebook. Ten se však oproti konkurenci vyznačuje opravdu kompaktními rozměry. XPS je ostatně známka toho, že obdržíte něco hodně tenkého a minimalistického, i když má tento model velikost 15,6".

  • Šířka je 357 mm
  • Hloubka je 235 mm
  • Výška je 11,2 až 17 mm

Fascinující je především tenký design, který vypadá dobře na pracovním stole a zároveň se vám bude snadno nosit. O tom vypovídá i hmotnost 1,8 kg a ta je více než příznivá. Dell XPS 15 7590 tak můžete mít postavený nejenom v kanceláři, ale stane i vaším praktickým společníkem ve škole, na firemních akcích a podobně.

Displej vhodný i pro ty nejnáročnější

Dell Latitude XPS 15 7590 otevřený

Při prohlížení designu notebooku si po jeho otevření nelze nepovšimnout další důležité části kromě té pracovní s klávesnicí. Je to samozřejmě displej hrající u multimediálního modelu celkem zásadní roli. A nutno podotknout, že v tomto ohledu výrobce Dell rozhodně nezahálel. Notebook Dell XPS 15 7590 je možné pořídit hned ve třech variantách vyhotovení podle toho, čemu dáváte přednost. Naprostým základem je 15,6" displej s následujícími parametry.

  • WLED FHD, nedotykový, IPS, 500 nitů
  • UHD, dotykový, IPS, 500 nitů
  • UHD, nedotykový, OLED, 400 nitů

Tohle jsou předpoklady vynikající zobrazovací plochy. A nutno podotknout, že tomu tak skutečně je. IPS displeje mají kontrastní poměr 1500:1 a maximální dobu odezvy 35 ms. Když zainvestujete do OLED technologie, domůžete se ještě živějších barev, které budou jasnější. Černá zde bude opravdu černá, na což se můžete spolehnout. U OLED displejů je minimální kontrastní poměr 100 000:1 a maximální doba odezvy 1 ms.

Podstatnou doplňující informací je webová kamera zasazená v tenkém rámečku displeje, který působí elegantním dojmem. Takový prvek lze ale u multimediálního notebooku očekávat. Jedná se o kameru s rozlišením 1 280 x 720 pixelů při 30 snímcích za vteřinu. Kamera má zobrazovací úhel 78 stupňů.

Průměrná výbava portů

Dell Latitude XPS 15 7590 z boku

Dokonale tenké tělo Dell XPS 15 7590 potěšující uživatelovo oko je pochopitelně něčím vykoupeno. Jak asi správně tušíte, je to konektorová výbava. Porty jsou situovány v zadní tlustší části notebooku směrem k displeji. Přední část je natolik tenká, že to neumožňuje. I přes minimální tloušťku dokázal výrobce do těla zakomponovat to nejpodstatnější.

Vlevo se nachází napájecí konektor a dva porty USB, přičemž jeden je typu A a druhý typu C (Thunderbolt). Nechybí samozřejmě HDMI a univerzální audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Tato sestava portů je z praktického hlediska umístěna na straně, která bude vyhovovat pravákům, protože při používání myši jim na stole nebudou překážet kabely.

Opačná, tedy pravá strana notebooku plní z pohledu konektorů spíše doplňující roli. Dokazuje to jeden port USB typu A, čtečka paměťových karet a možnost připojení kabelového zámku. Nic víc pravděpodobně nebudete potřebovat, protože samotná komunikace se světem a ostatními zařízení bude probíhat skrze bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth. S přihlédnutím k tomu, že výrobci v poslední době spíše ubírají konektory, jde v podstatně o průměrnou konektorovou výbavu.

Když už padla řeč o externích portech, neměli bychom zapomínat ani na ty interní. V notebooku Dell XPS 15 7590 se nachází jeden slot M.2 pro pevný disk SSD a druhý slot M.2 pro kombinovanou kartu s technologií Wi-Fi a Bluetooth.

Klávesnice bez numerické části

Důležitou součástí tohoto prémiového notebooku je pracovní prostředí. To jsme částečně zmínili už v úvodu této recenze, a to především z pohledu vzhledu. Nyní se zaměříme přímo na klávesnici. Ta je zapuštěna do černého šasi. Její nedílnou součástí je touchpad pod klávesnicí, který je dostatečně velký a obsahuje dvě integrovaná tlačítka. Nechybí ani tlačítko pro zapnutí notebooku v pravém rohu pod displejem. Tím obsah pracovního prostoru končí.

Podstatnou informací je však to, že i když jde o notebook s 15,6" úhlopříčkou, najdete zde klávesnici bez numerické části, což oproti jiným firemním notebookům nebývá zvykem. Multimediální notebook Dell XPS 15 7590 to ale tak má. Vše působí jednoduchým, sladěným a dostatečně prostorným dojmem. Použita je samozřejmě léty prověřená klávesnice typu chiclet. Jednotlivé klávesy mají příjemný tvar, povrch na omak, optimální zvukový projev i hmatovou odezvu při stisku. V tomto směnu není co vytknout.

Výkonné procesory deváté generace

Dell Latitude XPS 15 7590 zezadu

Multimediální prémiový notebook by měl disponovat nejenom kvalitním zpracováním a skvělým displejem. Pyšnit se musí primárně dostatečným výkonem, aby dokázal plnit svůj primární úkol. V tomto směru můžete volit z procesorů Intel Core deváté generace, čipová sada je CM246. V závislosti na potřebách lze vybírat ze tří výkonově odlišných procesorů.

  • Intel Core i5-9300H – 4 jádra, 8 vláken, mezipaměť 8 MB, až 4,1 GHz
  • Intel Core i7-9750H – 6 jader, 12 vláken, mezipaměť 12 MB, až 4,5 GHz
  • Intel Core i9-9980HK – 8 jader, 16 vláken, mezipaměť 16 MB, až 5 GHz

V souvislosti s těmito procesory lze zmínit výkon 45 W, ale také grafický výkon, který je zajišťován prostřednictvím integrované grafické karty Intel UHD Graphics 630. Od multimediálního notebooku však můžete vyžadovat více a nemusíte se z pohledu grafiky spokojit s běžným standardem. V takový moment přichází na přetřes dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650. Jde o typ paměti GDDR5, jejíž velikost je 4 GB a podporuje připojení jednoho externího displeje s pomocí HDMI konektoru.

Výkon notebooku Dell XPS 15 7590 je samozřejmě obsáhlé téma, které nezahrnuje pouze procesor a grafickou kartu. Výpočetní výkon je ovlivněn také operační pamětí. Notebook je vybaven dvěma sloty SODIMM. Používány jsou dvoukanálové paměti typu DDR4 s rychlostí 2 666 MHz. Minimální kapacita je 8 GB, maximální podporovaná kapacita je 64 GB, což je více než dostatečné. Podporované jsou konfigurace 2x 4 GB, 2x 8 GB, 2x 16 GB a 2x 32 GB.

Klady a zápory Dell XPS 15 7590

Notebook Dell XPS 15 7590 je určitě povedeným prémiovým modelem, který nabízí prověřené zpracování odpovídající kvality, osvědčený vzhled a displej s velice dobrými parametry. Vedle pevné konstrukce přijde vhod i port USB-C, možnost rozšíření a snadné údržby, včetně delší výdrže s použitím nového akumulátoru.

Abychom Dell XPS 15 7590 pouze nechválili, lze zmínit i negativa. Ty však pro uživatele nemusí mít žádný význam. Jde o ryze individuální pohled. Jsou to kupříkladu menší směrové klávesy. Některé části notebooku mohou být náchylnější na uplívání otisků prstů, otázkou ale zůstává, s jakými konkurenčními modely tuto vlastnost srovnáváte.

Dell Latitude XPS 15 7590

Dell Latitude XPS 15 7590 otevřený

Dell Latitude XPS 15 7590 z boku

Dell Latitude XPS 15 7590 zezadu