Dell XPS 13 byl takovým pomyslným průkopníkem v oblasti bezrámečkových notebooků. Jeho třináctipalcová varianta je oblíbeným nástrojem v komerční i domácí oblasti.

Repasované notebooky Dell Latitude

Notebook Dell XPS 13 je dlouhodobě úspěšným ultrabookem, který nabízí dostatek výkonu a uživatelského komfortu. Jedna z jeho populárních verzí nese číselné označení 9343 a právě té se budeme podrobněji věnovat.

Kvalita začíná u samotného šasi

Dell XPS 13

Přednosti notebooku Dell XPS 13 se promítají do všech oblastí. Vše začíná propracovaným tělem. Vzhledem k malé tloušťce je logické, že pro ochranu displeje je použito šasi s uhlíkovými vlákny. Povrch ve stříbrné barvě koresponduje s vnitřní černou plochou. Ta je kolem rámečku displeje a klávesnice, včetně jí samotné. Elegance skrytá nejenom na povrchu, ale také uvnitř notebooku Dell XPS 13.

Už samotné produktové označení prozrazuje, že jde o 13,3“ velký notebook, jehož přesná velikost je 304 x 200 mm. Ještě zajímavější je výška pohybující se od 9 do 15 mm. Dell XPS 13 (9343) je opravdu tenký a sklouzne do vaší pracovní tašky jakoby nic. Když zvolíte verzi s bezdotykovým displejem, hmotnost bude 1,18 kg, v opačném případě to bude 1,27 kg.

Displej bez zbytečných rámečků

Práce s notebookem Dell XPS 13 je příjemná a to z velké části díky jeho displeji. Po jeho odklopení vás čeká pohled na miniaturní rámečky, takže samotnou zobrazovací plochu si rozhodně užijete. Pokud hledáte webkameru v horní části, jako je to běžné, jste na omylu. Kameru najdete ve spodním levém rohu, ke je mimochodem ukryta také dioda signalizující aktivitu webové kamery. Ta má rozlišení 1 280 x 720 pixelů.

Dell XPS 13 ve verzi 9343 je dostupný ve dvou variantách provedení. Ta první a mnohem častější je s bezdotykovým displejem s rozlišením FDH čili 1 920 x 1 080 pixelů. Méně obvyklou je verze s QHD+ rozlišením 3 200 x 1 800 pixelů s dotykovou obrazovkou.

Zobrazovací úhly jsou na výbornou stejně, jako dostatečný jas na sluníčku a věrné barvy. V tomto směru splňuje Dell XPS 13 všechny požadavky na kvalitní displej.

Příjemná klávesnice a velký TouchPad

Práce na notebooku Dell XPS 13 pochopitelně není spojena jen s pohledem na obrazovku. Dalším sledovaným atributem je klávesnice. Ta je dokonale rozvržena, má příjemný zdvih kláves a jejich dostatečnou velikost. Plnohodnotná klávesnice, která svým zvukem neobtěžuje a přináší komfortní užívání.

K samotnému ovládání notebooku vám poslouží TouchPad o velikosti 105 x 60 mm, jehož rozlišení je 305 x 305 dpi. Součástí jeho spodní plochy jsou dvě nenápadná tlačítka.

Praktická výbava Dell XPS 13

Dell XPS 13 zezadu

Ultrabook Dell XPS 13 (9343) je stvořen k práci. To znamená, že oceníte nejenom jeho malé rozměry a hmotnost při pravidelném přenášení. Zajímat vás bude také to, co k němu můžete připojit. Někdo se neobejde bez myši, flashdisku, jiný bez externího disku a ostatních zařízení. A právě k tomu slouží portová výbava Dell XPS 13, která je na svou kompaktnost dostatečná.

Většina portů je na levé straně. Vedle zdířky na napájení se nachází Mini DisplayPort, port USB 3.0 a kombinovaný audio port. Nechybí několik diod signalizujících nabití baterie. Vpravo najdete čtečku paměťových karet, jeden port USB 3.0 a zámek.

Přední část notebooku Dell XPS 13 není kvůli designu ani malé tloušťce vybavena žádným portem. Uvidíte zde pouze LED kontrolku indikující nabíjení baterie. Kousek od ní jsou na obou stranách malé otvory v podobě mikrofonů.

Výkon zajišťuje pátá generace procesorů Intel Core

Dell XPS 13 (9343) se pyšní nejenom moderním vzhledem, ale také patřičným výkonem. Vždyť tento model byl určen pro business třídu, kde si nemůže dovolit udělat žádnou ostudu. Dokazuje to pátá generace procesorů Intel Core, ze které si můžete vybrat od nejnižší řady Intel Core i3, přes Intel Core i5 až po nejvýkonnější Intel Core i7. Použité jsou DDR3L-RS paměti pracující na frekvenci 1 600 MHz. Z výroby je možné získat konfiguraci se 4 GB nebo 8 GB operační paměti.

Zmínka by měla padnout i o grafickém výkonu, který má na starosti integrovaná grafická karta. Také v tomto směru dává Dell XPS 13 v modelu 9343 na výběr. Vybrat si můžete buď kartu Intel HD Graphics 5500 nebo Intel HD Graphics 6000.

Další výbava ultrabooku Dell XPS 13

Dell XPS 13 klávesnice

V rámci komplexnosti je třeba uvést i několik doplňujících informací o tomto povedeném ultrabooku. Jsou to například bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth 4.1. Dell XPS 13 má dva malé reproduktory přinášející základní zvukový zážitek. Použit je SSD pevný disk. Součástí notebooku je čtyř-článková baterie 52 Wh, která je schopna Dell XPS 13 pohánět kolem čtyř hodin.

Dell XPS 13 bojuje proti věku

I když je Dell XPS 13 nějaký čas na trhu je třeba podotknout, že společnost už v době jeho vzniku byla nadčasová, protože stále a dobře konkuruje současným modelům, a to nejenom výkonem, ale i ultratenkým vzhledem. Zkrátka mobilní pracovní nástroj s bohatým využitím.

Repasované notebooky Dell Latitude

Dell XPS 13
Dell XPS 13