Volba mezi novým a použitým notebookem je poměrně zásadní otázkou každého člověka, který se snaží dobře využít své peníze, kterých není nikdy nazbyt. Vývoj v IT přináší stále nové, lepší a vybavenější modely, ale ne vždy platí, že co je nové, je i lepší, výkonnější a konstrukčně povedenější.

Kvalita provedení a konstrukce

Kvalita konstrukce je u repasovaných notebooků silnou stránkou

Pokud v tomto kroku pomineme všechny ostatní aspekty, podle kterých by se dala tato situace řešit, je třeba si uvědomit, co od takového zařízení očekáváme. V první řadě to bude jistě pevné a odolné konstrukční zpracování, na kterém po několika týdnech, měsících a u některých modelů dokonce i let, nebudou výrazné známky opotřebení v podobě enormně skřípajících plastů a nesedících dílů. Vezmeme-li v potaz cenu, která je v tomto případě asi nejmocnějším faktorem, lze repasované notebooky pořídit za zlomkovou, poloviční nebo dokonce třetinovou cenu nového low-endu. Při podrobnějším průzkumu zjistíte, že se do srovnání dostávají věhlasné a prvotřídní značky použitých notebooků a méně známé modely výrobců nového zboží.

Kromě lehce zaoblených tvarů a bytelné konstrukce je zákazníkovi nabídnuta i další řada opatření a zabezpečení, které se týkají hlavně vnitřních částí zařízení. Tím nejpodstatnějším prvkem je bezpochyby pevný disk, který je chráněn technologií StrikeZone, která dokáže v případě nečekaných pádů a nárazů rychlým způsobem ochránit uložená data. Další bezpečnostní prvky se skrývají hlavně v univerzálních utilitách, které se zabývají zabezpečením dat a zálohováním.

Výběr kvalitních značek notebooků

Je to způsobeno tím, že mezi repasovanými notebooky se objevují stále obdobné značky, jako je Dell, IBM, Lenovo, Hewlett – Packard nebo Compaq. V zásadě se jedná pouze o špičkové pracovní modely vyšších řad, které jsou i po delším používání stále jako nové a konstrukčně nedobytné. K tomu přispívají i technologické výdobytky v podobě tvrdých plastů obohacených o sloučeniny hořčíku, titanu, systémy ochrany disků a další. To se v tomto případě nedá říci o levných zařízeních, která je možné alespoň blízkým způsobem s touto opotřebovanou technikou porovnávat.

Výkon repasovaného notebooku

Přesuneme-li se k vnitřní stránce věci, přijde na řadu řeč týkající se samotného výkonu. Opět je nutné srovnávat repasované notebooky s nejlevnější třídou nových zařízení, které se alespoň částečným způsobem cenově přibližují. Je zcela logické, že novější počítače budou v průměru osazeny výkonnějšími a rychlejšími procesy, větší kapacitou paměťových modulů nebo pevných disků. I přesto lze však tvrdit, že repasované stroje starších značek zaostávají za levnými novinkami současného trhu pouze nepatrný krůček.

Při tomto výběru je však třeba přihlížet i k tomu, že starší notebook je primárně volen pro méně náročné pracovní operace, kancelářskou činnost, dle zakoupeného modelu i práci s grafickými aplikacemi. Díky tomu také dochází ke značné úspoře finančních prostředků, než při pořízení nového počítačového vybavení.

Trvanlivost zařízení

Záruka je i u nových a levných notebooků dána zákonem, tudíž dostává každá soukromá osoba vždy dva roky na možné komplikace a problémy spojené s daným zařízením. Díky stoprocentní kvalitě použitých notebooků a léty osvědčeným materiálům či konstrukcím, je však aplikována záruka i na tyto produkty. Není sice tak dlouhá, ale narozdíl od laciných značek notebooků máte jistotu, že přístroj bude fungovat i po uplynutí záruční doby.

Použité notebooky se prodávají za zlomek hodnoty nového notebooku.

Nejzásadnějším faktorem je cena

Finanční prostředky jsou nejhlavnějším hnacím motorem této společnosti. I v případě nákupu kteréhokoliv produktu či služby hraje tento faktor rozhodující a primární roli u většiny lidí. Z tohoto důvodu je zcela logické, že spousta zájemců se přiklání právě ke koupi použitého notebooku, který je levnější a mnohdy i technologicky vybavenější a konstrukčně pevnější, než aktuální levná konkurence.

Tržní a užitná hodnota notebooku

Posledním možným krokem, který přispěje k rozhodnutí koupě repasovaného notebooku, je jistě jeho tržní a užitná hodnota. Faktor, který je způsoben právě zmíněnou značkou sice staršího produktu, ale business modelu té nejvyšší třídy. Špičkové a profesionální stroje si zkrátka zachovávají svoji věčnou kvalitu.