Využíváte notebook pro svoji každodenní práci a často se potýkáte s nedostatečným množstvím volných portů? Tento problém můžete vyřešit pořízením externího hubu nebo dokovací stanice. Prozradíme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Tento článek je zaměřen na rozšíření mobilní výpočetní techniky v podobě notebooků. Každý model pochopitelně disponuje odlišným počtem portů umožňujících připojení externích zařízení. U notebooku o velikosti větší jak 15,6" s nabídkou konektorů asi nebudete mít žádný problém. Pokud ovšem vlastníte menší výpočetní techniku, nedostatek portů je celkem omezující. Tento neduh se zároveň týká dnes celkem populárních ultrabooků. Ty se vyjímají tenkým a elegantním vzhledem na úkor omezeného počtu konektorů.

USB hub

S tímto problémem ovšem můžete poměrně snadno bojovat. Stačí, když si k notebooku pořídíte vhodné doplňkové zařízení. To může nabývat hned několika rozdílných podob.

  • USB hub
  • Replikátor portů
  • Dockovací stanice

Každé z těchto zařízení rychlým způsobem rozšíří konektivitu vašeho notebooku. Jednotlivé produkty se však mezi sebou liší v zásadních parametrech a provedeních.

USB huby

Začněme od toho nejjednoduššího doplňku v podání USB hubu. Pojem "jednoduchý" je celkem na místě, protože se jedná o zařízení přinášející pouze rozšíření jednoho typu portu. S pomocí USB hubu navýšíte počet USB konektorů u svého notebooku. Nic víc od něj neočekávejte.

USB huby mohou být samozřejmě vybaveny porty odlišného provedení, a to především z pohledu užitého standardu. K dostání jsou nejenom huby s porty USB 2.0, ale také s těmi dnes daleko využívanějšími, jimiž jsou USB 3.0 a USB-C.

Takový USB hub stačí prostřednictvím portu USB připojit k notebooku a můžete ho obratem využívat. Jen výjimečně narazíte na USB hub s vlastním napájením, protože díky němu ztrácí na své mobilitě. Ta hovoří ve prospěch tohoto externího hubu. Díky menším rozměrům se vám pohodlně vejde do brašny od notebooku a můžete ho všude nosit s sebou.

Replikátory portů

Externí hub

Možnost většího rozšíření konektorové výbavy přináší replikátory portů. Tyto rozbočovače vychází z USB hubů jen s tím rozdílem, že jsou doplněny o jiné než USB porty. Prostřednictvím replikátorů portů můžete získat audio konektory, LAN, HDMI, VGA, DVI, ale i sloty pro paměťové karty. Replikátory portů si na rozdíl od dokovacích stanic zachovávají kompaktní rozměry a vzhled. Díky tomu jsou mobilní a můžete je nosit stále při sobě.

Vzhledem k nabídce dalších portů je třeba počítat s tím, že replikátory portů se s notebookem propojují za pomoci USB-C nebo Thunderbolt. Je to především z důvodu naplnění požadovaných přenosových rychlostí. Před nákupem replikátoru portů je tedy vhodné ověřit kompatibilitu s daným notebookem, respektive zda je nezbytným portem pro připojení vybaven váš model notebooku.

Replikátory portů mohou být kompaktní, ale i větší, proto je můžete využít jako nedílnou součást domácnosti či pracovní kanceláře. Záleží na tom, co od takového rozšíření očekáváte.

Dokovací stanice

Třetí variantou jsou dokovací stanice, které mají ze všech výše jmenovaných verzích pravděpodobně největší možnost použití. Multifunkční doplněk je sice nejdražší, od replikátoru portů se ale liší v jedné zásadní věci. S pomocí dokovací stanice můžete svůj notebook také nabíjet. Provedení dokovacích stanic může dosahovat odlišných podob.

  • Kompaktní dokovací stanice
  • Plnohodnotné dokovací stanice

Kompaktnější dokovací stanice na první pohled připomínají větší replikátory portů. Jejich rozměry jsou spíše na hraně určité mobility. Od replikátorů se však liší tím, že z nich můžete svůj notebook nabíjet. Podmínkou je podpora nabíjení prostřednictvím vhodného portu, například USB-C. Samotná dokovací stanice je pak napájena externě, což také nepřispívá k pravidelnému přenášení.

Dockovací stanice

Plnohodnotné a originální dokovací stanice zná každý uživatel výpočetní techniky. Prvek, ke kterému se notebook připojí za pomoci speciálního dokovacího konektoru. Ten se nejčastěji nachází zespodu notebooku. Dokovací stanice je pak připojena do elektrické sítě, a tak dokáže notebook nabíjet. Kromě toho přináší velké množství portů a konektorů. Jak asi správně tušíte, toto řešení je vhodné spíše pro trvalé umístění na pracovním stole. K dokovací stanici můžete mít nastálo připojena všechna externí zařízení. Po příchodu do kanceláře stačí jen připojit notebook a vše můžete plnohodnotně využívat. Ať už jsou to tiskárny, skenery, více monitorů a podobně.

Zásadní rozdíl mezi externími huby a dokovacími stanicemi je tedy ve velikosti, rozsahu nabízených portů a možnosti nabíjení notebooku. Každý uživatel má trochu odlišné potřeby a podle toho by měl volit finální produkt.

Nepodceňujte důležité parametry

Ať už se rozhodnete pro replikátor portů nebo dokovací stanici, zaměřte se na ty nejmenší detaily. Je to například výrobní materiál. Levné USB huby a replikátory portů mohou být zhotoveny z plastu. Lepší je přiklánět se k odolnějším ABS materiálům. Ten mají totiž nízkou hmotnost, takže vás při přenášení nebude příliš obtěžovat. Zároveň je odolný a nepřehřívá se. Oproti tomu dokovací stanice jsou nejčastěji zhotoveny ze slitiny hliníku. Ten přispívá k elegantnímu vzhledu vyjímajícímu se na pracovním stole.

Nakonec výběr externího hubu a dokovací stanice přizpůsobte i správnému počtu a provedení portů, které vyžadujete. Vhodnější je pochopitelně volit novější standardy konektorů zajišťující rychlejší přenosové rychlosti. Nyní když víte, jaké jsou zásadní rozdíly mezi externími huby a dokovacími stanicemi, stačí si jen vybrat.

USB hub

Externí hub

Dockovací stanice