Spadáte mezi nenáročně uživatele, kteří by si rádi pořídili kvalitní stolní počítač? Výpočetní zařízení, jež se bude honosit zajímavým designem, případně bude k dostání jak v desktopové, tak MiniTower verzi? Pak podlehněte kouzlu Fujitsu Siemens E3520 nebo jeho blízké verzi Fujitsu Siemens P3520.

Zcela úmyslně jsme v dnešní recenzi uvedli hned dva stolní počítače výrobce Fujitsu Siemens, které se od sebe liší pouze koncovým písmenem označení daného typu, tedy E3520 a P3520. Vzhledem k tomu, že obě zařízení nabízí naprosto shodné či obdobné parametry, co se týče výkonu, rozdíl přichází hlavně ve fyzickém uspořádání. Fujitsu Siemens E3520 je desktop, kdežto Fujitsu Siemens P3520 je MiniTower.

Výkon, který není radno podceňovat

Fujitsu Siemens E3520

V prvopočátku recenze se zaměříme především na hardwarovou stránku obou počítačů, která bude každého náročného zákazníka zajímat jako první. Teprve poté se přesuneme k rozebírání samotného designu. Oba dva modely světlo světa spatřily v době, kdy výkonným business počítačům vládl procesor Intel Core 2 Duo, konkrétně typ E7600. Tří gigahertzové CPU je adekvátním nástrojem pro nejrůznější operace týkající se běžných činností, ale i těch náročnějších, které pokrývají zpracování multimediálního nebo grafického obsahu.

Co se týče grafiky, nepodpoří Vás v základu pravděpodobně žádná speciální karta, nýbrž integrovaná varianta Intel GMA 4500. Pakliže si budete chtít dopřát něco více, je to samozřejmě možné, prostřednictvím slotu PCIe 16x. Ten však není jedinou vnitřní výbavou Fujitsu Siemens E3520. Obsahuje také PCI Slim, zvukovou kartu nebo operační paměti DDR2, které mají na výkon počítače taktéž podstatný vliv. Jejich maximální kapacita se pohybuje na hranici 8GB.

Vnější schránka Fujitsu Siemens P3520 a E3520

Oba dva uvedené modely disponují v zadní části v podstatě totožným složením portů, které slouží pro připojení nejrůznějších externích zařízení. Abyste nebyli při své práci jakýmkoliv způsobem omezováni, máte k dispozici port VGA, LAN, RS232, LPT, PS/2 a USB 2.0 v počtu čtyř zadních portů. V podstatně totožné složení, jak u desktopového, tak MiniTower řešení.

Fujitsu Siemens E3520

Fujitsu Siemens p3520

Nyní se zaměříme na parametrovou, respektive vzhledovou část daných modelů. Fujitsu Siemens E3520 je desktopovou verzí stolního počítače, můžete proto očekávat velice příjemné rozměry, jež Vás při umístění na stole nebudou žádným způsobem omezovat. Ač jde o desktopové řešení, lze počítač samozřejmě postavit, k čemuž mohou sloužit speciální nohy pro stabilní polohu.

V přední části Fujitsu Siemens E3520 objevíte pouze jediný slot 5,25“ a 3,5“ palce, s čímž si většina uživatelů pravděpodobně vystačí. Nechybí ani audio konektory nebo další dva USB porty pro snazší přístup.

Fujitsu Siemens P3520

Fujitsu Siemens p3520 s monitorem

MiniTower Fujitsu Siemens P3520 Vám již nedává tolik možností pro polohu samotného počítače. Zařízení můžete pouze postavit. Vzhledem k rozměrům je proto ideálním umístěním prostor pod pracovním stolem. I v tomto případě Vám budou přeloženy dva USB a audio porty. Díky rozměrnější stavbě šasi získáte další 5,25“ slot navíc.

Pakliže bychom měli shrnout výkonnostní předpoklady zmíněných modelů, naleznou své uplatnění v rámci jakékoliv náročnější počítačové práce. Fyzická schránka je již potřebou každého zákazníka, který dává přednost desktopové nebo MiniTower verzi. Chybět Vám jistě nebudou žádné prvky klasické počítačové stanice.