Společnost Fujitsu pracovní stanice skutečně umí. Dokazuje to i model Fujitsu Celsius J550, který vám představíme podrobněji. Poznejte plnohodnotný Workstation v provedení SFF.

Fujitsu Celsius J550 je další z řady úspěšných produktů stejnojmenného výrobce. Již několikátá generace pracovní stanice cílí na kompaktnost, elegantní vzhled a především výkon. I když je Fujitsu Celsius J550 menším kouskem v podání Small Form Factor, omezeni nebudete ani z pohledu náležitého rozšíření. Schopnosti této techniky jsou výborné v případě výpočetního i grafického výkonu.

Design hodný pracovní stanici

Fujitsu Celsius J550

Pojďme se nejprve zaměřit na fyzickou schránku Fujitsu Celsius J550. Designoví návrháři tohoto modelu jistě vycházeli z předchozích generací a mnoho prvků náležitým způsobem oživili. Výsledkem je model bez kompromisů, který vám bude na pracovním stole, popřípadě vedle něj dělat náležitou radost.

Jak už jsme prozradili v úvodu tohoto článku, Fujitsu Celsius J550 odpovídá svým provedením označení SFF, takže spojuje kompaktnost a přiměřenou rozšiřitelností. Taková pomyslná zlatá cesta, která vám na pracovním stole nebude zabírat příliš místa.

 • Šířka je 332 mm
 • Hloubka je 338 mm
 • Výška je 89 mm

Váha této pracovní stanice začíná na 9 kg, což odpovídá výše prezentovaným hodnotám. V případě tohoto modelu máte pochopitelně na výběr. Plastové nožičky prozrazují, že počítač se standardně pokládá naležato. Pokud si však pořídíte praktický stojánek, můžete ho umístit nastojato.

Co se týče výrobních materiálů, lze se domoci patřičného standardu společnosti Fujitsu. Spojení kovové základny a boků s plastovým předním panelem vypadá dobře. Tento model navíc nepodceňuje ani pohledovou stránku věci. Chybět vám nebude stříbrné logo Fujitsu a typický červený prvek vpředu. Fujitsu Celsius J550 tak skvěle pojí drsnou podobu pracovní stanice s elegancí kancelářské výpočetní techniky.

Poznejte přední panel Workstation

Fujitsu Celsius J550 z boku

Když si postavíte pracovní stanici Fujitsu Celsius J550 na stůl nebo vedle něj, v první řadě vás bude zajímat, jaké možnosti vám nabízí čelní panel. Nejde teď o design, který je velice zdařilý, jako spíše o konektorovou výbavu. V tomto případě lze vypíchnout i praktické rozmístění jednotlivých prvků.

Vpravo máte k dispozici plastový blok, v němž je zapínací tlačítko a prostor pro 5,25" pozici. Standardně zde najdete optickou mechaniku. Různým náhradám za ní se ale meze nekladou. Druhou polovinu přední části tvoří mřížka. Porty jsou pak nápaditě situovány v levém spodním roku. A to všechny pohromadě. Jsou to audio konektory pro sluchátka a mikrofon, včetně dvou portů USB 3.0. Nutno podotknout, že toto rozmístění oproti jiným modelům působí celkem originálně.

Zadní konektorová výbava

Další důležitou částí z pohledu každodenního používání je samozřejmě zadní část, kde najdete všechny zbylé porty. Sem ostatně budete připojovat všechna externí zařízení. Pokud jde o USB porty, ve variantě USB 3.0 jich máte k dispozici celkem šest. Nechybí ani audio konektory Line-in a Line-out, dvakrát DisplayPort, DVI, dva konektory PS/2, RJ-45, popřípadě dodatečný sériový a paralelní port podle toho, jakou zvolíte variantu Fujitsu Celsius J550.

Vnitřní výbava a rozšiřitelnost

V kombinaci s externími porty je samozřejmě nutné zmínit se také o těch interních. Do pracovní stanice se dostanete poměrně snadno a rychle bez jakýchkoliv nástrojů. Vnitřní útroby jsou velice dobře organizované a jednotlivé části lze za pomoci funkčních prvků dále vyklápět. Vše tak budete mít doslova na dosah ruky. Vnitřní žebrovanou část lze mimochodem vyklopit o 90°.

K dispozici jsou dva interní porty USB 2.0 a jeden port USB 3.0. Domoci se můžete také 3,5" pozice a M.2 na základní desce. Výjimku není ještě jedna externí 3,5" pozice. Co se týče možnosti vkládání dalších karet, nabízí se PCI-Express 3.0 x16, PCI-Express 3.0 x4 a PCI v plných délkách, takže náležitého rozšíření se jistě nemusíte obávat. V tomto ohledu je Fujitsu Celsius J550 dobře vybavenou pracovní stanicí.

Výpočetní a grafický výkon

Fujitsu Celsius J550 zepředu

Když pracovní stanice, tak s odpovídajícím výkonem, o tom není žádných pochyb. Fujitsu Celsius J550 má v tomto směru hodně co nabídnout. Pokud bychom měli začít od samotného základu, použita je čipová sada Intel C236. Volit pak můžete z výkonově odlišných typů procesorů.

 • Intel Core i3
 • Intel Core i5
 • Intel Core i7
 • Intel Xeon

V případě procesorů Intel Core se jedná o šestou generaci. Spolehnout se můžete na technologie jakými jsou Intel vPro nebo Intel Turbo Boost Technology v závislosti na konkrétním procesoru.

K celkovému výkonu pochopitelně přispívá operační paměť. Pracovní stanice Fujitsu Celsius J550 je vybavena čtyřmi paměťovými sloty, které dokáží pojmout až 64 GB. Paměti pracují na frekvenci 2 133 MHz.

Fujitsu Celsius J550 zezadu

Kapitolou samou o sobě je pak grafický výkon. Rozhodně se nemusíte omezovat integrovanou grafickou kartou. Výrobce Fujitsu přišel s několika variantami podle toho, zda je vaším cílem 2D grafika nebo dáváte přednost 3D grafice a profesionálnímu využití. Zde jsou příklady několika grafických karet od těch nejméně výkonných až po ty nejvýkonnější.

 • NVIDIA NVS 510 2 GB
 • AMD FirePro W2100 2 GB
 • NVIDIA Quadro K1200 4 GB
 • NVIDIA Quadro M2000 4 GB

Závěrečné hodnocení

Pracovní stanice Fujitsu Celsius J550 stojí určitě za pozornost, a to v mnoha ohledech. Nabízí vysoký výkon využitelný v různých směrech. Pokud zároveň chcete pracovní stanici kompaktnějších rozměrů, je tohle ta správná volba. Společně s tím vám nebude odepřena odpovídající možnost rozšíření. Zkrátka univerzální Workstation se vším všudy.

Fujitsu Celsius J550

Fujitsu Celsius J550 z boku

Fujitsu Celsius J550 zepředu

Fujitsu Celsius J550 zezadu