S monitory se pojí řada nejrůznějších technických parametrů. V poslední době se do popředí zájmu dostává zkratka HDR. Poznejte její význam a zjistěte, k čemu vám monitor s touto technologií vlastně bude.

O zkratce HDR jste s největší pravděpodobností slyšeli už dříve než pouze v souvislosti s monitory, kde je toto téma žhavé poslední měsíce a roky. Pojem HDR je vlastní například mobilním telefonům, televizorům a zařízení pro focení. Nyní je součástí také monitorů.

A co si představit pod zkratkou HDR? V tomto případě bychom měli možná začít zkratkou SDR, za níž se skrývá název Standard Dynamic Range. Jde o běžný standard spjatý se zpracováním obrazu. Díky použité technologii má celkem omezené možnosti, jejichž výsledkem je zhoršené zobrazení na monitoru. Naopak HDR znamená High Dynamic Range, tedy vysoký dynamický rozsah. A právě v něm tkví celé kouzlo této technologie.

HDR technologie pod drobnohledem

HDR technologie

Nebudeme se pouštět do žádného složitého rozboru HDR technologií a používání odborných termínů. Mnohem důležitější je vysvětlení pro běžného uživatele výpočetní techniky. HDR do jisté míry prezentuje obraz tak, jak byste ho asi viděli ve skutečnosti. Pokud máte například spoustu světlých a tmavých scén, kontrast mezi nimi bude špatný, vše působí tmavým dojmem a nevidíte detaily. Kdežto HDR technologie se postará o mnohem živější zobrazení takové scény.

  • Větší hloubka obrazu
  • Vykreslenější barevné odstíny
  • Vyšší kontrast

U HDR monitoru se vám rázem dostane většího množství barev. Jejich reprodukce povede v kombinaci s barevnou hloubkou k bohatšímu zobrazení. Tím pádem je dosaženo věrohodnějších a realističtějších scén. Vyšší kvalita obrazu, sytost barev, jasné rozdíly mezi světlými a tmavými stíny jsou právě úkolem HDR technologie.

Odnože klasického HDR

Se zkratkou HDR se pojí i několik dalších přidružených pojmů, ať už jde o vizuální nebo audio zážitek. V rámci komplexnosti prezentovaných informací je tedy vhodné zmínit se okrajově také o nich. Pojit se totiž mohou i s monitory.

  • HDRI
  • HDR Video
  • HDRR

Jednou z relativně převratných a u monitorů ještě nepříliš rozšířenou funkcí je HDRI. Za zkratkou se skrývá název High Dynamic Range Imaging a jde ve své podstatě o kompozitní a tónové mapování obrazů. Cílem je rozšíření dynamického rozsahu. Někteří tuto technologie označují jako inteligentní HDR, kdy dochází k ještě lepšímu vizuálnímu zážitku.

HDR Video je spjato s bitovou hloubkou video signálu. Zmiňované HDRR neboli HDR Rendering se týká real-time renderování, kdy je dynamický rozsah větší jak 65 535:1. Právě tento rendering má, co dočinění s herními a počítačovými technologiemi. Pokud někde narazíte na zkratku XDR, nemá nic společného s videem, ale s audiem.

Využití HDR technologií u monitorů

HDR monitor

Z výše uvedeného popisu celkem logicky vyplývá, že HDR monitory nachází primárně užití u zpracování grafiky, při filmovém zážitku, ale také hraní počítačových her. Realističtější a věrnější obraz posouvá multimediální podívanou na mnohem vyšší úroveň. Zároveň umožňuje lepší práci v rámci videa a fotografie. Monitory s technologií HDR se vyznačují především vysokým jasem, který může dosahovat hodnot 400 až 1 000 nitů. Jasnější monitory samozřejmě přináší lepší vizualizaci.

Na druhou stranu, pořízení HDR monitoru není vždy zárukou požadovaného úspěchu. Na jedné straně je výstup v podobě zobrazení, na té druhé zase vstup. Aby došlo k nadstandardnímu zobrazí fotografie, videa nebo herní scény, je třeba počítat s podporou technologie HDR na všech stranách. To znamená nejenom u monitoru, ale také u výpočetní techniky a samotné hry, popřípadě u herní konzole. Pokud jde o monitory, určitou zárukou standardu HDR je certifikace VESA.

HDR ve Windows 11

Pakliže si pořídíte HDR monitor ke stolnímu počítači a notebooku, můžete pochopitelně využít i některých nastavení v operačním systému Microsoft Windows 11. V první řadě splňte technické požadavky takového monitoru. Je to například připojení přes HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4 a vyšší, včetně podpory HDR10. Pak se můžete pustit do softwarového nastavování.

  • Otevřete nabídku Start – Nastavení.
  • V menu vyberte Systém – Obrazovka – HDR

Zde se vám zobrazí nastavení týkající se HDR. K dispozici máte například náhled videa přehrávaného na notebooku bez HDR, který si přepnete na monitor s HDR technologií a uvidíte rozdíly. Vybírat si můžete mezi obrazovkami připojenými k počítači, u nichž lze zapnout volbu HDR. Výjimkou není ani kalibrace pro HDR video, včetně možnosti zapnutí streamování videa HDR.

HDR technologie jde neustále kupředu z pohledu vývoje a objevuje se čím dál více cenově dostupných HDR monitorů patřičné kvality. Tak neváhejte a zlepšete si herní, potažmo multimediální zážitek.

HDR technologie

HDR monitor