Chcete jednoduchou herní konzoli. Máte koupené hry na Steam? Rádi experimentujete a zkoušíte nové věci? Vyzkoušeli jsme pro vás herní systém SteamOS, který je primárně určen pro hráče. V tomto článku vám povíme víc a sdělíme naše doporučení.

Co je to SteamOS

SteamOS je linuxová distribuce založena na distribuci Debian, kterou vyvíjí společnost Valve Corporation jako primární operační systém pro své herní konzole Steam Machine. Byla odhalena 13. prosince 2013. SteamOS je určen primárně k hraní počítačových her na vaší televizi. Pokud nemáte konzoli přímo od výrobce, můžete si rozhraní vyzkoušet u sebe na svém počítači. Systém Steam OS je totiž veřejně k dispozici.

Nejprve si povíme něco o výhodách a nevýhodách. Díky tomu se možná rozhodnete, zda to stojí, či nestojí za zkoušku.

  Výhody
  • + systém je ke stažení zcela zdarma
  • + úplná lokalizace do češtiny včetně instalace
  • + jednoduché prostředí, ovladatelné pomocí konzolového ovladače
  • + rychlý start systému
  • + omezené množství pro zavirování
  • + obchod s doplňky, vestavěný webový prohlížeč a další drobné nástroje

  Nevýhody
  • - pouze na hraní her ze služby Steam
  • - některé hry jsou jen pro Windows a na SteamOS nejdou hrát
  • - horší optimalizace některých ovladačů grafických karet
  • - je to jen herní konzole, PC nevyužijete na psaní dokumentů a jiné práce
  • - možné potíže s kompatibilitou HW, omezená podpora komunity

SteamOS je určitě zajímavou alternativou. Je to vlaštovka, která ukazuje směr, kdy větší společnosti jsou schopné postavit uživatelsky příjemný systém a bez nutnosti se vázat na Microsoft a jeho systém, který je někdy svou univerzalitou až moc složitý a zbytečně náchylný na chyby.

Pokud se chcete osamostatnit a vyhnout se instalaci Windows, spíše bychom jako alternativu doporučili zatím nějakou jinou Linuxovou distribuci. Například Ubuntu a do ní doinstalovat službu Steam. V Ubuntu čerpáte výhody nezávislosti a zároveň můžete mít vše, co na PC chcete dělat.

Pro hraní her na PC je zatím stejně pořád Windows 10 nejjistější volbou. Optimalizace ovladačů i podpora vývojářů a výrobců her tento systém stále preferuje a nevypadá, že by to bylo na ústupu. Na druhou stranu od vydání služby Steam pro Linux a odvozeného SteamOS uběhlo již téměř 7 let a podpora se postupně vylepšuje.

Aktuálně ve světě her to nyní spíše vypadá na budoucnost v podobě online streamu her. Tím by se vyřešilo mnoho výše zmíněných potíží a pak bude jedno, zda paříte na Androidu, Linuxu, Windows, nebo MacOS. Vaše zařízení bude jen obrazovkou a vše podstatné poběží na počítači vzdáleném kilometry od vás, to je ale zase na jiný článek. Z tohoto pohledu bude možná SteamOS jen kapitolou historie a snahy o něco nového.

Chtěli byste si zkusit nainstalovat SteamOS?

Pokud si chcete SteamOS osahat a pohrát si s ním a jeho možnostmi. Přinášíme stručný návod k instalaci. Upozorňujeme, že děláte vše na vlastní nebezpečí, zálohujte veškerá data. Spíše ale použijte rovnou prazdný disk a svůj s daty si raději odpojte. Bez aktivního účtu na Steam a bez alespoň pár zakoupených her zkouška nedává přílišný smysl.

Pokud si chcete vyhradit na testování samostatný stroj, doporučujeme zakoupit nějaký levný stroj z naší nabídky.

Návod:

Stáhnětě si ISO soubor s instalátorem: http://repo.steampowered.com/download/

Vytvořte si bootovatelnou USB - nejjednodušší je využití nástroje UNetbootin - https://unetbootin.github.io/. SteamOS vychází z distribuce Debian Jessie - tuto distribuci Debian tedy v UNetbootin využijte pro vytvoření instalátoru. Po vytvoření spustitelné USB flashky již restartujte PC a nastartujte z USB a nechte se vést instalací.

Během instalace byste se neměli zaseknout. Pokud ano, zkuste zjistit více o chybě. Nejčastěji se uživatel může zaseknout u dělení disku. Po chvilce trpělivosti a seznámení se s prostředím instalátoru, ale vše pochopíte a případné potíže překonáte. Instalaci je možné mít kompletně v češtině, což jistě mnozí ocení.

Případné další informace přímo na stránkách služby Steam https://store.steampowered.com/steamos/

Přejeme příjemné testování.