HP si s modely nx6110 a nx6125 vydobyl velmi dobré místo na trhu. Rozšířením nových technologií svou řadu inovoval a nabízí modely nx6310 a nx6325. Podívejme se nyní, zda tyto modely budou pokračovat ve šlépějích svých slavných předchůdců.

HP nx6310

První z notebooků je založen na technologiích od Intelu. Oproti staršímu modelu nx6110 je nx6310 vybaven novou, výkonnější čipovou sadu Intel 945GM nebo levnější variantou Intel 940GM. Díky tomu nabízí podporu rychlých pamětí DDR2 na frekvenci do 533MHz a disků SATA. Příznivé je, že už i u nejlevnějších modelů najdeme disky s 5400 otáčkami za minutu. Rychlejší čipset si žádá i rychlejší procesor. Celeron M řady 3xx tedy nahrazuje novější Celeron M 4xx s rychlejší FSB a výkonnějším jádrem. Pentia M nahrazují procesory Core Solo a výkonnější dvoujádrové Core Duo nebo Core 2 Duo. HP si zakládá na velké rozmanitosti nabízených modelů, a tak si z nabídky HP vybere jak ten, kdo chce levný, středně výkoný notebook, tak i ten, kdo má na výpočetní výkon ty nejvyšší nároky.

Všechny modely nx6310 jsou vybaveny integrovanou grafickou kartou Intel GMA 950 se sdílenou pamětí. Tato karta podává skoro dvojnásobný výkon než předchozí GMA900, ale na poli 3D stále zaostává. Pro hraní nových her jí chybí především funkce Transform and Lighting, bez které se některé nové hry nespustí. Pro kancelářské práce je grafický výkon více než dostačující.

Velkým trumfem nx6310-ky je ergonomie a zpracování notebooku. HP je firma, která si nemůže dovolit "fušerskou" práci ani u nejlevnějších modelů. Dílenské zpracování notebooku je tedy na vysoké úrovni. Notebook má také už tradičně velmi dobrou klávesnici. Rozložení kláves odpovídá stolnímu počítači. Je ale i několik věcí, které se dají ergonomii ovládání vytknout, například chybějící ovládání hlasitosti. Pro někoho nepříjemnou věcí může být přítomnost pouze dvou USB portů. Standardem bývají dnes už spíše 4 porty. Dalším případným omezením je také absence čtečky paměťových karet.

Oproti svému předchůdci nx6110 vydrží nx6310 pracovat na baterie o půl hodiny déle - tedy asi 4 a půl hodiny. Také hmotnost notebooku je o 5 deka nižší. Pohybuje se (v závislosti na konfiguraci) okolo 2,7kg.

Kladem je také kvalitní optická mechanika, která podporuje i formát DVD-RAM. V zahraničí jsou i modely s technologií LightScribe.

Klady:

 • kvalitní dílenské zpracování
 • výborná klávesnice
 • mnoho dostupných konfigurací notebooku
 • výdrž na baterie

Zápory

 • jen dva USB porty
 • chybí ovládání hlasitosti

HP nx6325

HP nx6325 je postavena na platformě AMD. Oproti nx6310 se jedná o lépe vybavený notebook, stejně jako tomu bylo u nx6110 a nx6125.

První technologickou novinkou je nová čipová sada od nVidie ATI Xpress 1150. Nahrazuje starší Ati Xpress 200M. Nové IGP dle ATI vychází z jádra Radeon X300. Nárůst výkonu oproti starší čipové sadě Xpress 200M je asi o 33%. Integrovaná grafická karta od Ati disponuje až 128MB sdílené paměti a oproti GMA 950 dosahuje v testu 3D Mark 2003 asi o 30% vyššího výkonu.

Notebook je vybaven novými procesory Sempron s jádrem Keene (spotřeba 25W), jehož výpočetní výkon odpovídá starším Turionům. Vyšší modely pohání nový dvoujádrový procesor Turion 64 X2. V testech dvoujádrových procesorů dopadl lépe Intel se svým Core 2 duo, přesto Turion 64 X2 nabízí ve své cenové skupině velmi dobrý výkon, a to především při používání multitaskingu.

Pevný disk, optická mechanika a klávesnice mají podobné parametry jako nx6310. Dílenské zpracování je opět na vysoké úrovni. Nx6325 nabízí v nejvyšší konfiguraci displej s rozlišením 1400 x 1050 bodů, ostatní modely jsou také vybaveny LCD s rozlišením XGA (1024x768). škoda jen, že ani jeden z notebooků nenabízí model s širokoúhlým displejem. Obzvláště ve vyšších modelech by notebooku slušel.

HP nx6325 je vybaven třemi USB porty, čtečkou paměťových karet a, stejně jako u předchozí nx6125, biometrickým senzorem pro zabezpečení dat.

Hmotnost notebooku je příjemných 2,6kg. Výdrž při běhu na baterie je něco pod 4 hodiny. Oproti Intelovské platformě ztrácí asi půl hodiny provozu, ale i tak je výdrž na baterie velmi dobrá.

Klady

 • kvalitní dílenské zpracování
 • výborná klávesnice
 • biometrický senzor
 • vysoký výkon při multitaskingu

Zápory

 • není ve verzi s širokoúhlým displejem

Závěr

Modely nx6310 a nx6325 jsou opět velmi konkurenceschopné. Mají velké předpoklady, aby šly ve šlépějích svých úspěšných předchůdců. Pro jejich nákup hovoří především kvalitní konstrukce, vysoký výkon a velmi široká nabídka různých verzí modelů.