Malý, skladný a výkonný. Takový je HP ProBook 430, který je primárně určen pro práci na cestách. 13,3" velký notebook vám představíme ve dvou oblíbených generacích označovaných G4 a G5.

Model HP ProBook 430 byl stvořen pro ty, kdo chtějí mít mobilní výpočetní techniku neustále při sobě. Právě malé rozměry notebooku zaručují, že ho pohodlně schováte do brašny a ani o něm nebudete vědět. Pracovní nástroj můžete mít při schůzce se zákazníkem, v kanceláři, doma nebo v rámci každodenní docházky ve škole. Možnosti tohoto modelu jsou opravdu bohaté.

Provedení HP ProBook 430

HP ProBook 430 G4

Mezi populární generace patří rozhodně HP ProBook 430 G4 a HP ProBook 430 G5. Ty, jako by si z oka vypadly, přesto mají pár drobných odlišností, které stojí za zmínku. Koncept notebooku je však velice obdobný. Elegantní stříbrné šasi, černý rámeček displeje uvnitř a černá klávesnice. To je spojení vytvářející dojem moderního stylu varianty G4. Generace G5 se naopak pyšní černým šasi také kolem klávesnice, na němž ovšem mohou trochu ulpívat otisky prstů.

Notebook pro business třídu používá plastové šasi, což zaručuje určitou lehkost. Zároveň disponuje vyztuženými částmi za pomoci hliníku. HP ProBook 430 je díky tomu na dotek chladný. Při otevírání displeje můžete zaznamenat drobné prohnutí displeje, není to však nic hrozného. Displej víceméně otevřete jednou rukou. U čtvrté generace jsou použity dva panty, u páté generace je to jeden velký pant displeje.

HP ProBook 430 G4 i G5 působí propracovaným dojmem, i když se může jednat o střední třídu. Precizně zpracované detaily mu přidávají na celkové exkluzivitě. Rozhodně jde o reprezentativní pracovní notebook, který vám na žádné schůzce se zákazníkem neudělá ostudu. U obou generací oceníte především kompaktní rozměry lišící se pouze v detailech.

  • HP ProBook 430 G4 – 330 x 233,5 x 19,8 mm.
  • HP ProBook 430 G5 – 326 x 234 x 19,8 mm.
  • Oba mají hmotnost 1,49 kg.

Malý, ale konektorově vybavený

Modely HP ProBook 430 G4 a HP ProBook 430 G5 mají hodně společného také z pohledu konektorové výbavy. Ano, jedná se o malé notebooky, které jsou primárně určeny na cesty. Přesto však není opomíjeno na to podstatné. Jsou to porty a konektory. Ty přijdou vhod při připojení externích zařízení, k prezentaci na větším monitoru a podobně. V tomto směru se od sebe generace G4 a G5 vůbec neliší.

Největší zastoupení portů se nachází na pravé straně. Je to port USB 3.1 Gen1 typu C, jeden port USB 3.0 typu A, HDMI, VGA a RJ-45. Úplně v rohu se nachází ještě napájecí konektor. Vpravo naleznete čtečku SD karet, univerzální audio konektor pro sluchátka a mikrofon, jeden port USB 3.0 typu A a zámek Kensington. Více asi opravdu není třeba. Doplnit bychom měli ještě zmínku o bezdrátové konektivitě typu Bluetooth a Wi-Fi.

Vstupní zařízení v podobě klávesnice

HP ProBook 430 G5

Určité odlišnosti mezi jednotlivými generacemi lze očekávat i v případě klávesnice. HP ProBook 430 G4 působí zakulaceným dojmem. Podsvícená klávesnice odolná proti polití má tichou a zároveň dostatečnou odezvu. Touchpad dosahuje velikosti 65 x 11 mm. Ovládací tlačítka jsou integrována do samotné plochy touchpadu. U modelu HP ProBook 430 G4 naleznete kromě zapínacího tlačítka v levém rohu také dvě funkční tlačítka vpravo.

Klávesnice HP ProBook 430 G5 má spíše hranatější vzhled. Při psaní na této klávesnici velice brzy zjistíte, že klávesy nejsou příliš měkké, ani příliš tvrdé. Jednoduše tak akorát, tudíž pisálky tato chiclet verze rozhodně potěší. Černý touchpad má integrovaná tlačítka ClickPad, jejichž zvuková odezva může být o něco hlasitější. Vše je zpracováno na výbornou.

Displej vás určitě nezklame

Displej je bezpochyby důležitou součástí každého notebooku, a to platí také pro model HP ProBook 430. Vzhledem k tomu, že jde o cestovní variantu, velikost 13,3" je šitá na míru těmto účelům. U obou modelů si lze vybírat ze dvou typů rozlišení.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů.
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů.

Zvolit můžete jak provedení s TN displejem, tak s IPS displejem. Ten bude pochopitelně lepší z pohledu zobrazovacích úhlů nebo při práci ve slunném prostředí. Ideální je zobrazení barev a samotného kontrastu.

S displejem do značné míry souvisí také použití grafické karty. Starší generace HP ProBook 430 G4 sází na integrovanou grafickou kartu Intel HD Graphics 620. V případě páté generace notebooku HP ProBook 430 G5 máte mimo jiné možnost vsadit na grafiku Intel UHD Graphics 620.

Výkon HP ProBook 430 G4 a G5

HP ProBook 430 G5 konektory

Odlišnosti lze pochopitelně očekávat i z pohledu výkonu. Přece jenom, pátá generace notebooku HP ProBook 430 je novějším nástupcem. To se podepisuje na použití novější generace procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7.

Rozdíly jsou také v operační paměti. I když mají oba notebooky dva paměťové sloty, u modelu HP ProBook 430 G4 pracují na frekvenci 2 133 MHz a u modelu HP ProBook 430 G5 na frekvenci 2 400 MHz. Maximální podporová kapacita operační paměti u G4 je 16 GB a u G5 je to 32 GB.

Profesionální notebook na cesty

Notebook HP ProBook 430 je zkrátka ideálním pomocníkem na cestách. A je jedno zda zvolíte čtvrtou nebo pátou generaci. Oba nabízí patřičnou mobilitu, výkon, bezpečnost a uživatelské pohodlí. Konkrétní volba pak bude závislá na preferencích každého člověka.

HP ProBook 430 G4

HP ProBook 430 G5

HP ProBook 430 G5 konektory