Stolní počítače HP ProDesk 400 jsou oblíbené v komerčním i soukromém sektoru. Výpočetní technika nabývající tří velikostních variant. Poznejte tento model do detailu, včetně porovnání oblíbených generací G2, G3 a G4.
HP ProDesk 400, to je ideální stolní počítač do kanceláře i domů. V závislosti na volbě odpovídajícího výkonu si poradí s běžnými výpočetními operacemi. Díky rozdílným velikostem můžete počítat i s patřičným rozšířením. O tom a mnohém dalším se více rozepíšeme v následujících řádcích.
Pojďme se nejprve zaměřit na to, v jakých velikostech je stolní počítač HP ProDesk 400 dostupný. Stejně, jako předchozí modelové řady, také zde můžete volit ze tří provedení. To se týká všech námi srovnávaných generací G2, G3 a G4.
Nejmenší varianta Desktop Mini je ideální volbou pro ty, kdo chtějí stolní počítač zabírající opravdu minimální prostor na pracovním stole. U modelu HP ProDesk 400 se bavíme o průměrných rozměrech 177 x 175 x 34 mm a hmotnosti od 1,21 do 1,3 kg podle toho, jakou generaci stolního počítače zvolíte. U Desktop Mini musíte pochopitelně počítat s téměř nulovou možností rozšíření.
Zlatou střední třídu představuje HP ProDesk 400 SFF. V tomto případě mohou být velikostní rozdíly mezi generacemi trochu znatelnější.
U provedení Small Form Factor využijete menšího vzhledu a zároveň možnosti určitého rozšíření. Pokud máte v plánu stolní počítač obohatit o více komponent a nevadí vám větší šasi, pak se nabízí poslední z uvedených verzí HP ProDesk 400 MicroTower. Generace G2 a G3 mají velikost cca 358 x 355 x 165 mm a hmotnost 6,5 až 7 kg. Novější generace G4 má rozměry 337 x 274 x 170 mm a hmotnost 5,47 kg. Na první pohled je tedy nejkompaktnější, a přitom nabízí stejný prostor pro rozšíření.
Vzhled stolního počítače může u některých uživatelů hrát celkem důležitou roli. Ať už zvolíte jakoukoliv velikostní variantu, počítač se může stát nepřehlédnutelným reprezentativním prvkem vašeho pracovního stolu. Jaký je tedy design modelu HP ProDesk 400 a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi?
Druhá generace HP ProDesk 400 G2 je postavená na stejném konceptu v rámci všech tří velikostních variant. Základem je černé šasi tvořené plastem a kovem. V předním panelu převládá mřížka, do níž je zasazen ovládací panel s jednotlivými konektory. U verzí SFF a MT je tento designový prvek začleněn vždy do středu předního šasi.
Pokud jde o provedení HP ProDesk 400 G3, z pohledu vzhledu nedošlo k žádným zásadním změnám. Při hlubším prozkoumání si můžete všimnout některých menších detailů, které však významně neovlivňují celkové provedení.
Až teprve čtvrtá generace HP ProDesk 400 G4 přinesla podstatné designové obměny. V tomto případě mají stolní počítače více zaoblené hrany a působí modernějším dojmem. K tomu mimochodem přispívá i vyhotovení přední části. Ta je tvořena také žebrováním, které je však šikmé. Zásadní změna nastala i u panelu vyhrazeného pro konektory. Ten má totiž stříbrnou barvu a nachází se nikoliv uprostřed, ale v okrajové části šasi. Neviditelnou a dobře zakomponovanou se stala také optická mechanika.
Nejprve se zaměříme na výkon stolních počítačů HP ProDesk 400. Jednotlivé generace se mezi sebou liší i generacemi procesorů. S novějšími generacemi přichází výkonnější procesory. Primárně se jedná o procesory Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7, které patří k těm nejoblíbenějším. HP ProDesk 400 byl však dodáván také s méně výkonnými procesory Intel Pentium a Intel Celeron.
Nejmenší provedení HP ProDesk 400 DM má jasný předpoklad. Nebudete mít k dispozici optickou mechaniku. Letmý pohled na přední panel prozrazuje, že v rámci všech tří generací G2, G3 a G4 budete mít po ruce nejenom tlačítko Power, ale také dva audio konektory pro sluchátka a mikrofon, včetně dvou portů USB 3.0, popřípadě USB 3.1 u novějších generací.
Co se týče zadní části, jsou to dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0 (3.1), RJ-45, DisplayPort a VGA. V rámci novějších generací to může být i přídavný konektor VGA nebo HDMI, u verze HP ProDesk 400 G4 dokonce dva konektory DisplayPort. Uvnitř se nachází ještě M.2 slot pro pevný disk.
Stolní počítače HP ProDesk 400 DM disponují u všech tří generací dvěma sloty pro paměťové karty. Maximální podporovaná kapacita je 16 GB, respektive 32 GB. Zároveň se liší frekvencí paměťových modulů.
Jen doplníme, že v závislosti na volbě procesoru se můžete setkat s odlišnými grafickými kartami. Od Intel HD Graphics 530, přes Intel HD Graphics 610, až po Intel HD Graphics 630.
Stolní počítače HP ProDesk 400 SFF představují zlatý střed. To se týká nejenom velikost, ale i možností rozšíření. Počítač můžete postavit na výšku nebo položit naležato, jak to bude vyhovovat vašim potřebám. Pokud jde o čelní panel, domůžete se v podstatě totožné konektorové výbavy, jako v případě HP ProDesk 400 Desktop Mini. Navíc však přibyla praktická optická mechanika v provedení slim. U verze HP ProDesk 400 SFF G4 můžete získat i čtečku paměťových karet.
Bohatá bude i zadní část, kde díky prostoru získáte volitelně nějaké konektory navíc. Vedle základu v podání dvou portů USB 2.0, dvou portů USB 3.0 (3.1 podle generace) je to také DisplayPort, audio konektory, VGA, RJ-45, PS2 pro klávesnici a myš nebo sériový a paralelní port. Záleží na tom, jakou verzi stolního počítače pořídíte.
Oproti Desktop Mini přináší Small Form Factor také vnitřní sloty pro rozšíření. Dva sloty PCI mohou být u novějších generací G4 obohaceny o M.2 PCIe. Výjimkou nejsou ani pozice pro pevné disky 2,5" a 3,5".
Pokud byste si nevystačili se základní grafickou kartou, u HP ProDesk 400 SFF G3 a HP ProDesk 400 SFF G4 se nabízí volba výkonnější grafiky v podání NVIDIA GeForce GT730 s kapacitou 2 GB. Třetí generace byla na trh uvedena i s grafikou NVIDIA NVS 310 s kapacitou 1 GB. U generací G2, G3 a G4 nebudete omezeni ani z pohledu dvou slotů pro operační paměť s maximální kapacitou 16 GB, potažmo 32 GB.
Poslední zmínka padne o největší verzi stolního počítače HP ProDesk 400 MT. MicroTower toho nabízí nejvíce, ať už jde o velikost, konektorovou výbavu a především rozšiřitelnost. Výpočetní výkon modelu HP ProDesk 400 jsme již zmínili. Liší se podle generací G2 až G4. Uvést však můžeme ještě použité čipové sady.
Výkon stolních počítačů je pochopitelně podpořen i operačními paměťmi. V případě verze G2 je maximální kapacita 16 GB, u třetí a čtvrté generace je to 32 GB. S výpočetním výkonem souvisí také ten grafický, který je možné řešit externími grafikami. Ty se trochu liší v rámci jednotlivých generací. Například u varianty HP ProDesk 400 MT G4 máte na výběr tyto:
Konektorová výbava na první pohled vypadá obdobně, jako u menších verzí HP ProDesk 400 napříč třemi zmíněnými generacemi. Dva porty USB, audio konektory, případě čtečka paměťových karet u G4. Zezadu můžete nalézt až šest portů USB odpovídající dané generaci, RJ-45, audio konektory, VGA, DisplayPort, PS2, sériový port, popřípadě paralelní port. Model HP ProDesk 400 MT má největší přínos hlavně z pohledu rozšíření.
Nechybí samozřejmě ani dvě interní šachty pro 3,5" disky a u čtvrté generace také 2,5", včetně M.2. V rámci externích pozic je to 5,25" pro optickou mechaniku. Je tedy patrné, že s novějšími generacemi stolních počítačů HP ProDesk 400 přichází na přetřes nejenom výkon, ale i drobné změny v dalších technických parametrech.