HP Z640 Workstation je pracovní stanicí, která v době svého uvedení na trh patřila k těm výkonnějším Workstation v nabídce společnosti Hewlett-Packard. Navržena byla pro náročné uživatele, ať už je to obor CAD, grafika, multimédia, finance a jiné výpočetní operace. V tomto směru tento počítač splňuje i současné požadavky a má rozhodně co nabídnout.

Přehled modelů HP Workstation Z640 aktuálně v prodeji.

Přehled všech modelů HP Workstation aktuálně v prodeji.

Design je nepřehlédnutelnou doménou

HP Z640 Workstation

Na trhu existuje spousta pracovních stanic s označením Workstation. Každý z výrobců výpočetní techniky je má v nabídce. Je však pravdou, že většina z nich nevypadá tak, jako HP Z640 Workstation. Pro tento model hovoří i propracovaný vzhled. Ten lze označit za reprezentativní.

Vliv na to má nejenom přední panel, pro který je typické výrazné žebrování. Na zmiňované eleganci se v největší míře podepisují hlavně boky počítače. Ty jsou vyrobeny z broušeného hliníku, mají originální prolis a vévodí jim nepřehlédnutelné logo HP. Levá část je pak opatřena prvkem určeným pro otevírání šasi.

Vzhledem k velikosti pracovní stanice HP Z640 Workstation je logické, že horní části vpředu dominuje také praktické madlo, za které lze počítač uchopit. Tento model Workstation se pyšní rozměry 464 x 442 x 171 mm a jeho hmotnost se pohybuje od 15 do 21,8 kg podle toho, v jaké konfiguraci jej pořídíte. Průměrná hmotnost je někde kolem 17 kg.

Výkon HP Z640 Workstation

Pojďme se hned zkraje zaměřit na to nejpodstatnější, co od pracovní stanice asi každý vyžaduje, na výkon. Ten je zajišťován prostřednictvím procesorů Intel Xeon E5. Konkrétně jde o řadu E5-1603 v3 až E5-2699 v4. Nechybí ani dostatek paměťových slotů DDR4 ECC. Paměťové moduly pracující na frekvenci až 2 400 MHz můžete kombinovat dle zvolené konfigurace. Právě v závislosti na tom lze docílit maximální kapacity až 256 GB.

Vzhledem k tomu, že pracovní stanice HP Z640 Workstation poslouží také uživatelům s požadavkem na zpracování grafických operací, není opomíjeno ani na tuto stránku výkonu. Z výroby bylo použito hned několik typů grafických karet. Hodně záleží na tom, co od počítače očekáváte. Jestli půjde o základní 2D grafiku, vystačíte si s NVIDIA 310 nebo NVIDIA 510. Ti náročnější se mohou zaměřovat na modely s grafickou kartou NVIDIA Quadro® K2200, AMD FirePro W5100 a NVIDIA® Quadro® M6000, u nichž stoupá kapacita ze 4 GB. Pro ty nejnáročnější bude vhodná verze NVIDIA® Quadro® P6000 s pamětí 24 GB.

Co všechno najdete v útrobách pracovních stanice?

HP Z640 Workstation otevřený

Jak už bylo zmíněno na začátku, pracovní stanice HP Z640 Workstation nabízí velice snadno a rychle dostupné vnitřní prostory. Po otevření bočního krytu uvidíte dokonale uspořádané komponenty a spoustu praktických prvků přispívajících k jejich rychlé výměně a rozšiřování.

Kromě výše uvedeného zde najdete hned šest slotů od PCI, přes PCIe x4, PCIe x8, až po PCIe x16 a PCI e x1. K dispozici jsou například dvě interní pozice 3,5“ pro uložení pevných disků, které lze pochopitelně kombinovat ve variantě 2,5“. V případě SATA disků to mohou být kapacity až 4 TB, u SSD disků je to o něco méně. Vhod jistě přijdou i dva interní porty USB 2.0 a jeden port USB 3.0.

Pracovní stanice se vším všudy

HP Z640 Workstation zezadu

HP Z640 Workstation je třeba představit také z toho uživatelského pohledu. Tedy, co uvidíte vedle svého pracovního stolu nebo na něm. V přední části to budou dvě externí pozice 5,25“. Nechybí audio konektory a čtyři porty USB 4.0. Pro nejčastější připojení různých zařízení naprosto dostačující.

Mnohem bohatší bude pochopitelně zadní část HP Z640 Workstation, kde kromě čtyř portů USB 3.0, objevíte také dva porty USB 2.0, konektory PS/2 pro myš a klávesnici, RJ45, audio konektory a ty další podle toho, jaké karty vložíte do příslušných slotů.

Workstation drží krok se současnou dobou

Pracovní stanice HP Z640 Workstation je tichý a patřičně výkonný Tower, který se pyšní certifikací ISV a lze jej připevnit ke stojanu 4U. Jeho originální zpracování, velká rozšiřitelnost a cenová dostupnost přispívají k tomu, že jej lze využít pro nejrůznější pracovní účely.

Přehled modelů HP Workstation Z640 aktuálně v prodeji.

Přehled všech modelů HP Workstation aktuálně v prodeji.

HP Z640 Workstation

HP Z640 Workstation otevřený

HP Z640 Workstation zezadu