Stolní počítače v podobě pracovních stanic obvykle bývají něčím robustním. Model HP Z2 Mini Workstation je však výjimkou, která se vymyká běžnému standardu.

HP Z2 Mini G3 Workstation

Pracovní stanice v podání modelu HP Z2 Mini Workstation je svým způsobem unikátní. Není to jen dostatečný výkon vhodný pro náročné výpočetní operace, ale také oslnivý vzhled. Pracovní stanice nemusí být za každou cenu rozměrově velkým stolním počítačem. Patřičný výkon lze umístit i do šasi, které bude svým způsobem nadčasové, minimalistické a od pohledu bude budit dojem výkonného dravce.

Poznejte s námi pracovní stanici HP Z2 Mini Workstation, s níž vás podrobněji seznámíme napříč oblíbenými generacemi G3, G4 a G5.

Označení Mini zde hraje významnou roli

První, co zaujme asi každého potenciálního majitele pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation bude její design. Ten totiž není obvyklý. Malý půdorys a vůbec celý koncept vybočuje z klasické řady Tower. V tomto případě se projevuje označení "Mini" v názvu stolního počítače. Rozměry jsou u všech tří generací shodné.

 • Výška 5,8 cm
 • Šířka 21,6 cm
 • Hloubka 21,6 cm

Čtvercový půdorys se zkosenými hranami má určitě něco do sebe. Je to minimalismus, který vás na pracovním stole nebude nikterak obtěžovat. Pracovní stanice nezabírá příliš místa. Navíc díky hmotnosti začínající na 2,04 kg ji můžete umístit do držáku ze zadní strany monitoru. Pro tyto účely totiž splňuje standard VESA.

HP Z2 Mini Workstation je stejný ze všech čtyř stran pouze s tím rozdílem, že některé jsou vybaveny konektory. Zkosené rohy s volným prostorem umožňují chycení stolního počítače. Zároveň jsou vybaveny žebrováním. To vypadá celkem originálně a působí dojmem patřičného výkonu. Celé šasi je pochopitelně černé. Kromě loga "HP" v přední části vyniká i logo "Z" shora. Zkrátka unikátní vzhled skříně Mini ITX přinášející něco navíc.

Konektorová výbava HP Z2 Mini Workstation

HP Z2 Mini G4 Workstation

Když se podíváte na přední panel pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation, určitě ve vás vzbudí pocit minimalismu. Kromě loga se dočkáte pouze zapínacího tlačítka. To je řešeno stejně u generace G3 a G4, v případě generace G5 došlo k jisté inovaci a ke ztenčení designu.

Pomyslná ochutnávka konektorové výbavy přichází při pohledu na levou stranu šasi. Právě zde jsou základní porty, které budete mít ihned po ruce.

 • Generace G3 – Dva porty USB 3.0, z toho jeden pro rychlé nabíjení a kombinovaný audio konektor.
 • Generace G4 a G5 – Dva porty USB 3.0 a jeden s rychlým nabíjením, jeden port USB 3.1 typu C a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon.

Ta pořádná nadílka portů a konektorů se však nachází vzadu stejně, jako je tomu u jiných stolních počítačů. Výbava HP Z2 Mini Workstation se napříč jednotlivými generacemi liší primárně v tom, jakou modelovou řadu si zvolíte. K dispozici budete mít USB porty, RJ-45, DisplayPort, HDMI nebo VGA. Konkrétní konfiguraci je třeba si ověřit před nákupem.

Do počítače bez složitostí a nástrojů

HP Z2 Mini G4 Workstation zevnitř

Pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation dělá pochopitelně čest svému jménu. A to z pohledu snadno odnímatelné části šasi, díky čemuž se rychle a bez dalších nástrojů dostanete do útrob této výpočetní techniky. I přes minimalistické provedení můžete očekávat prakticky řešené vnitřní prostory, a to především z hlediska rozložení jednotlivých komponent a celkové přístupnosti. HP Z2 Mini Workstation přináší jisté možnosti rozšíření.

 • Generace G3 – Jeden slot 2,5", 1x M.2 PCIe 3 x1
 • Generace G4 – Jeden slot 2,5", 1x M.2 NVME a jedenkrát M.2 PCIe 3 x1
 • Generace G5 – Jeden slot 2,5", 2x M.2 NVME a jedenkrát PCIe 3 x16

Oproti velkým Towerům nejde o žádné zásadní rozšiřování, tato výbava však svůj účel splní a vše bude kompenzováno onou kompaktností.

Výkon HP Z2 Mini Workstation

HP Z2 Mini G5 Workstation

Jedna z nejpodstatnějších informací týkajících se pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation se týká výkonu. K tomu ostatně byl tento stolní počítač stvořen. Právě v tomto ohledu dochází asi k těm největším změnám mezi jednotlivými generacemi.

Pokud jde o pracovní stanice HP Z2 Mini G3 Workstation, byl použit čipset Intel C236 s procesory Intel Xeon, Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7 šesté generace. K dispozici jsou dva paměťové sloty s maximální kapacitou 32 GB a s pamětí 2 133 MHz.

V případě pracovní stanice HP Z2 Mini G4 Workstation padla volba na čipovou sadu Intel C246 a procesory osmé a deváté generace. Tím pádem došlo k nárůstu výpočetního výkonu. Na tom se podepsala také zvýšená podpora maximální operační paměti 64 GB s frekvencí 2 666 MHz.

Co se týče páté generace označované HP Z2 Mini G5 Workstation, pracovní stanice funguje s čipsetem Intel W480. Použity jsou procesory Intel Core i3 až Intel Core i7 desáté generace. Maximální podporovaná kapacita operační paměti zůstává na 64 GB, avšak pracujících na frekvenci 3 200 MHz.

Podceňována není ani grafická výbava pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation. Kromě integrované grafické karty Intel HD Graphics jsou dodávány i jiné výkonnější grafiky v závislosti na volbě konkrétní generace.

 • NVIDIA Quadro M620
 • NVIDIA Quadro P1000
 • AMD Radeon Pro WX 4150
 • NVIDIA Quadro T1000

Celkové zhodnocení

Pracovní stanice HP Z2 Mini Workstation patří určitě k zajímavým kouskům výpočetní techniky. Mezi její největší klady bude patřit menší půdorys, certifikace ISV, snadný přístup do vnitřních útrob bez nástrojů, a hlavně dostatečně vysoký výkon. Pokud za každou cenu nepotřebujete značné rozšíření vnitřních komponent, dáváte přednost kompaktnímu provedení a nevadí vám větší napájecí adapter podobný tomu od notebooku, je tohle jasná volba.

HP Z2 Mini G3 Workstation

HP Z2 Mini G4 Workstation

HP Z2 Mini G5 Workstation