Patříte-li mezi uživatele vyžadující k práci opravdu výkonnou výpočetní techniku, HP Z4 G4 Workstation je jednou z možností. Pracovní stanice, která na výkonu v mnoha podobách rozhodně nešetří.

Všechny HP WorkStation aktuálně v prodeji.

Zrození modelu HP Z4 G4 Workstation mělo jediný cíl. Přinést dostatečně výkonný nástroj těm, kdo se zabývají vizualizací, náročnými výpočetními úlohami, 3D modelací, zpracováním multimediálního obsahu a řadou podobných činností. Právě u takových lidí má pracovní stanice to největší uplatnění. Z tohoto úvodu jednoznačně vyplývá, že tento model se pyšní konfigurací založenou především na výkonu.

Výkon, kam se podíváš

HP Z4 G4 Workstation

Pojďme se nejprve věnovat tomu podstatnému, co je spojeno s pracovní stanicí HP Z4 G4 Workstation. A to je nadstandardní výkon promítající se do všech oblastí. V tomto směru výrobce Hewlett-Packard rozhodně nešetřil. V rámci prezentace začneme od samotného základu. A tím je čipová sada Intel C422, potažmo čipová sada Intel X299 podle toho, jakou konfiguraci zvolíte.

Na tomto základu se dá velice slušně stavět. Vybírat si totiž můžete z výkonných procesorů Intel Core X-series a Intel Core Xeon. V praxi to znamená, že pracovní stanice HP Z4 G4 Workstation této generace může obsahovat procesor Intel Core i9-10900X až Intel Core i9-10980XE. Druhá řada procesorů začíná na Intel Xeon-2123 a končí na výkonných Intel Xeon-2245. V jejich případě se jedná o osmijádrové procesory s taktem až 4,5 GHz a s pamětí cache 16,5 MB.

Když výkon, tak pořádný. O tom do značné míry vypovídají i sloty operačních pamětí. Je jich celkem osm. Docílit můžete dvou odlišných maximálních kapacit v závislosti na volbě konfigurace a procesoru.

  • S Intel Xeon je to 512 GB DDR4-2933 ECC SDRAM
  • S Intel Core je to 256 GB DDR4-2933 non-ECC SDRAM

Vzhledem k tomu, že HP Z4 G4 Workstation slouží nejenom pro zpracování náročných výpočetních úloh, ale také pro práci s grafikou, hraje použitá grafická karta významnou roli. Volba grafiky je pestrá v závislosti na tom, jak moc nároční budete.

  • Entry 3D – NVIDIA® Quadro® P400 až NVIDIA® T400
  • Mid-range 3D – AMD Radeon™ Pro WX 3200 až NVIDIA® Quadro® T1000
  • High-end 3D – NVIDIA RTX™ A4000 a AMD Radeon™ Pro W6800
  • Ultra High-end 3D – NVIDIA® Quadro® SYNC II až NVIDIA® RTX™ A6000

Ty nejlepší grafické karty se mohou pyšnit kapacitou až 48 GB, takže přináší opravdu nadstandardní grafický výkon.

Možnosti rozšíření jsou bohaté

HP Z4 G4 Workstation z boku

Pracovní stanice HP Z4 G4 Workstation, to ovšem není jen výkon, ale také úprava konfigurace výpočetní techniky k obrazu svému. Ani v tomto případě se není třeba příliš omezovat. Stačí se podívat na čelní panel a hned vám bude jasné, že k dispozici máte dvě pozice 5,25", do nichž můžete vložit optickou mechaniku nebo jinou komponentu podobného zaměření.

Je libo dvě 2,5" či dvě 3,5" pozice? I uvnitř počítače HP Z4 G4 Workstation budete mít samozřejmě možnost, rozšířit ho o další karty. K dispozici jsou sloty PCI Express x16, PCI Express x8 a PCI Express x4. To vše v podání třetí generace. Nechybí ani dvě pozice M.2. Vypíchnout lze i praktické a přehledné uspořádání vnitřní útrob pracovní stanice.

Kvalitní šasi a dostatek portů

HP Z4 G4 Workstation zezadu

Nyní se z vnitřku přesuneme k vnějšku. Patřičnou pozornost je zapotřebí věnovat také celkovému provedení pracovní stanice HP Z4 G4 Workstation, včetně konektorové výbavy. Ani v tomto ohledu výrobce Hewlett-Packard nešetřil.

Co říci o designu počítače? Zjednodušeně řečeno je nadčasový. Kompletně tmavé provedení této výpočetní technice zkrátka sluší. Z pohledu vzhledu vyniká přední panel, který má výrazně zaoblené rohy. Už to působí velice originálním dojmem. K tomu se přidává ještě čelní žebrování, do něhož je zasazen panel s konektory a pozicemi pro mechaniky. Tento koncept dává na první pohled vědět, že půjde asi o něco výkonného. Za zmínku stojí i praktické otevírání na kovovém boku počítače. Pokud se tedy chcete dostat do jeho útrob, nepotřebujete k tomu žádné náčiní. Dostupnost vnitřních komponent je zaručena.

A jak je to s konektorovou výbavou HP Z4 G4 Workstation? V předním panelu se nachází vše podstatné, co potřebujete mít ihned po ruce. Je to například kombinovaný audio konektor a čtyři porty USB 3.1, z nichž jeden je v podání charging. Pokud jde o prémiovou verzi tohoto počítače, ta dokonce nabízí dva porty USB 3.1 typu A a dva porty USB 3.1 typu C.

Všechny ostatní důležité konektory pro připojení dalších periferií se nachází vzadu. Jsou to audio konektory In a Out, PS/2 pro klávesnici a myš, sériový port, dva RJ-45 a šest USB 3.1. Ostatní konektory se samozřejmě odvíjí od toho, jaká je zvolená grafická karta a podobně. Tohle je však naprostý základ, který nadále můžete rozšiřovat podle svého.

Celkové hodnocení HP Z4 G4 Workstation

HP Z4 G4 Workstation je bezpochyby výkonnou pracovní stanicí. Už při uvedení na trh tento model předběhl dobu novými funkcemi a vybranými prvky. Počítač zaměřený na bezpečnost a bohaté funkce kombinující softwarové přednosti s těmi hardwarovými. Workstation tohoto typu je jednoznačně určen pro profesionální použití. Jeho výkon a modifikovatelnost nadchnou každého náročného uživatele. S pracovní stanici HP Z4 G4 Workstation vás víceméně nic nezastaví.

Všechny HP WorkStation aktuálně v prodeji.

HP Z4 G4 Workstation

HP Z4 G4 Workstation z boku

HP Z4 G4 Workstation zezadu