Každý si pod pojmem pracovní počítačová stanice představí něco trochu jiného. Ve většině případů by to však mohl být nejenom výkon, ale hlavně rozšiřitelnost jednotlivých částí a komponent. Ztělesněním počítače označovaného jako Workstation je bezpochyby model HP Z800. Ten přináší nejenom vysoký výkon a řadu inovací, ale hlavně onu možnost rozšířit a upravit si počítač k obrazu svému. Každý náročný uživatel má totiž trochu odlišné nároky. Někdo cílí na výpočetní výkon, jiný dává přednost zpracování multimédií.

Všechny stanice HP Workstation aktuálně v prodeji.

Vzhled profesionálního stroje

HP Z800

Už pohled na pracovní stanici HP Z800 budí dojem profesionality, preciznosti a bytelnosti. Počítač připomínající svým designem spíše server nebo podobné výpočetní zařízení. Přední část založená na jednoduchosti s masivním žebrováním od shora až dolů, vyjma šachet pro mechaniky. Téměř neviditelným a elegantním způsobem je vpředu zakomponováno také madlo pro snazší uchopení.

Černý předek střídají broušené boky v šedé barvě s decentním vykrojením a nepřehlédnutelným logem značky Hewlett-Packard. Tohle všechno v rozměrech 526,5x445,1x203,5 mm. Pracovní stanice HP Z800 zkrátka dělá čest této kategorii.

K práci vše potřebné

První, co uděláte, když si HP Z800 usadíte vedle svého pracovního stolu bude kontrola dostupnosti volných portů. A těch bude popravdě více než dost. Jenom vpředu vám poslouží tři porty USB 3.0, jeden konektor IEEE 1394a a možnost připojení sluchátek a mikrofonu. Chybět vám nebude ani čtečka paměťových karet.

Zadní část pracovní stanice HP Z800 bude o poznání bohatší. V základu je to šest portů USB 2.0, IEEE 1394a, audio konektory, PS2 konektory pro myš a klávesnici, dva RJ45 a sériový port. Vše ostatní už se bude odvíjet podle toho, co umístíte do volných slotů.

Interní konektory a sloty

HP Z800 otevřený

Velká pracovní stanice svým kouzlem neoplývá pouze zvenčí, ale hlavně uvnitř. Také tam na vás čeká pěkná výbava. Základem všeho budou tři porty USB 2.0. Poté bude následovat velice přijatelný počet slotů, s nimiž rozšíříte možnosti HP Z800. Jsou to dva PCI Express Gen2 x16, dva PCI Express Gen2 x16 mechanical/x8 electrical, jeden PCI Express Gen2 x8 mechanical/x4 electrical, jeden PCI Express Gen1 x8 mechanical/x4 electrical a jeden PCI.

K dispozici je pochopitelně několik šachet pro 3,5“ a 2,5“ zařízení, díky čemuž můžete kombinovat větší množství pevných disků. Pak lze volit i varianty SAS. Maximální kapacita uložiště s přehledem vystoupá k několika jednotkám TB.

Prvotřídní výkon pro náročné

Pracovní sanice slouží primárně pro práci, a tak tomu zde opravdu je. HP Z800 totiž disponuje dostatečným výkonem pro zpracování náročnějších výpočetních úloh. Základem všeho je čipová sada Intel 5520 (Dual). Použity jsou procesory Intel Xeon, a to od řady E5506 až po řadu E5690 s frekvencí 3,46 GHz a 12 MB cache.

Velké šasi rovná se spousta místa. Důkazem toho je až dvanáct volných slotů DIMM, do nichž je možné umístit paměťové moduly pracující na frekvenci 1 333 MHz. Dohromady můžete aplikovat až 192 GB operační paměti, což se na výkonu rozhodně podepíše.

Pracovní stanice HP Z800 je pochopitelně ideální volbou také pro zpracování nejrůznějších grafických operací. To dokazuje použití karet vhodných nejenom pro profesionální 2D grafiku, ale také tu High-end 3D. Pro méně náročné jsou vhodné modely karet NVIDIA NVS 300 a NVIDIA Quadro 600. Ti náročnější by měli raději sáhnout po řešení NVIDIA Quadro FX 1800, NVIDIA Quadro FX 3800 nebo dokonce NVIDIA Tesla C2050.

Legendární pracovní stanice HP Z800

HP Z800, to je Workstation, se kterým se pojí výrazy, jako spolehlivost, vynikající optimalizace, komplexnost, rozšiřitelnost, rozsáhlé uložiště, kvalita, bohaté grafické možnosti a masivní výkon. Pokud jsou takové vlastnosti pracovní stanice klíčové zrovna pro vás, je HP Z800 ideální volbou. I když už uběhla nějaká doba od představení tohoto modelu na trhu, stále má co nabídnout jak v komerčním, tak v domácím prostředí. Počítač cílící především na ty, kdo očekávají něco více než jen standard.

Všechny stanice HP Workstation aktuálně v prodeji.


HP Z800
HP Z800 otevřený