Notebook HP ZBook 15 G5 je určen k vyššímu pracovnímu zatížení. Výkonný model, který vám nyní podrobněji představíme včetně jeho dvou úspěšných odnoží v podání HP ZBook 15v G5 a HP ZBook 15u G5.

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.

HP ZBook 15 G5

Další generace úspěšné mobilní pracovní stanice nese označení HP ZBook 15 G5. Model, který si zachoval svoji bytelnost, výkonnost a zároveň povznesl své designové provedení. Pojďte s námi poznat už pátou generaci oblíbeného notebooku. Na závěr vám v krátkosti představíme i dva alternativní produkty této řady, respektive vám prozradíme hlavní rozdíly oproti notebooku HP ZBook 15 G5.

Reprezentativní notebook zaměřený na detail

Každý asi správně tuší, co očekávat od mobilní pracovní stanice. Je to použití kvalitních výrobních materiálů, s nimiž je dosaženo vysoké pevnosti šasi. Ať už jde o samotné tělo, tak o zadní část displeje, která se rozhodně neprohýbá. Pracovní nástroj v sobě však skrývá i patřičnou dávku elegance. V tomto ohledu notebook HP ZBook 15 G5 povýšil.

Šedivé šasi, černý rámeček kolem displeje, zaříznuté rohy ve spodní části displeje, dělící pruh na víku a nepřehlédnutelné logo. Mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 sází primárně na detail, což se týká opravdu každého prvku. Nejenom vnějšího obalu, ale také vnitřní plochy kolem klávesnice.

Doslova až vojenská odolnost je samozřejmě spojena s jistou robustností promítající se do výsledného vzhledu. Rozměry notebooku jsou 376 x 264 x 26 mm, přičemž hmotnost startuje na hodnotě 2,6 kg.

Konektorová výbava HP ZBook 15 G5

Když pracovní elegán, tak se vším všudy. U notebooku HP ZBook 15 G5 určitě nebudete strádat, co se týče portů a konektorů. Ty jsou mimochodem rozmístěny po obou stranách notebooku. Vlevo je k dispozici bezpečnostní zámek, RJ-45, dva porty USB 3.0, z nichž jeden je nabíjecí a SD CardReader. Vpravo najdete Smart CardReader, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, HDMI 2.0, port USB 3.0, dvakrát Thunderbolt a napájecí konektor se signalizační diodou. Zbývající strany notebooku přináší čistý design.

Uživatelské prostředí na výbornou

Vnějšímu provedení mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 nelze nic vytknout. Když odklopíte notebook, dalšího nadšení se vám dostane také v rámci pracovního prostředí. První nepřehlédnutelnou dominantou je bezpochyby displej o úhlopříčce 15,6". Standardně se domůžete FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, výjimkou však není ani 4K rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů. V takovém případě dáte přednost IPS displeji.

Zobrazovací úhly displeje lze označit za průměrné a přiměřené. Dobré jsou ale barvy i výsledný jas. Z pohledu vizuálního vás displej mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 nebude nikterak omezovat. Ještě zmíníme, že v horním rámečku kolem displeje je umístěna HD webová kamera.

Druhou část pracovního prostředí pak tvoří klávesnice zapuštěná do šasi notebooku. Díky velikosti 15,6" jde o plnohodnotnou klávesnici, včetně numerické části. Prověřená kvalita kláves od společnosti Hewlett-Packard se pojí s příjemným zdvihem, zvukovou odezvou, ale také s praktickým podsvícením.

Tato část notebooku ovšem není vyhrazena pouze klávesnici. Nachází se zde i další ovládací prvky. Například do klávesnice je zakomponován trackpad, který je u těchto pracovních notebooků stálicí. Pod klávesnicí se pak nachází jeho ovládací tlačítka, včetně dostatečně velkého touchpadu. Nechybí ani zapínací tlačítko nebo čtečka otisku prstů.

Výkon modelu HP ZBook 15 G5

HP ZBook 15 G5 otevřený

Mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 je dělník. To dokazuje nejenom svým bytelným zpracováním, ale hlavně nabízeným výkonem. Pomyslným středobodem jsou procesory Intel Core osmé generace, včetně procesorů Intel Xeon. Výpočetní výkon můžete do značné míry ovlivňovat i prostřednictvím operační paměti. K dispozici jsou čtyři paměťové sloty pro paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 667 MHz. Maximální podporovaná kapacita je až 128 GB.

Mobilní pracovní stanice nezaostává ani v rámci grafického výkonu. Když pomineme základní integrované graficky Intel HD Graphics 630 a P630, volit můžete z několika výkonnějších grafických karet.

 • AMD Radeon Pro WX 4150 Graphics
 • NVIDIA Quadro P1000
 • NVIDIA Quadro P2000

Diskové úložiště v notebooku může mít podobu klasického HDD a v lepším případě rychlejšího SSD disku. Kapacita až 2 TB bude jistě více než dostatečná. Zkrátka mobilní pracovní stanice každým coulem.

Porovnání s modely HP ZBook 15v G5 a HP ZBook 15u G5

HP ZBook 15u G5

Jak už jsme zmínili v úvodu tohoto článku, mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 má kromě jiného také své odnože. Jednou z nich je verze HP ZBook 15v G5, která na první pohled vypadá téměř identicky, ztrácí pouze na svém výkonu. Tou druhou je varianta HP ZBook 15u G5. Právě zmiňované "u" je předzvěstí trochu odlišného designu. Ten více připomíná moderní ultrabooky.

Pojďme se ale na jednotlivé rozdíly podívat trochu detailněji. Začít můžeme velikostí, v níž naleznete jisté změny.

 • HP ZBook 15 G5 – rozměry 376 x 264 x 26 mm, hmotnost 2,6 kg
 • HP ZBook 15v G5 – rozměry 365 x 256,5 x 25,4 mm, hmotnost 2,14 kg
 • HP ZBook 15u G5 – rozměry 370,8 x 251 x 186 mm, hmotnost 1,77 kg

Jak vidno, s dalšími nadstavbami došlo k pozvolnému zmenšení mobilní pracovní stanice. U modelu HP ZBook 15u G5 bychom už částečně mohli hovořit o kompaktnosti vzhledem k úhlopříčce 15,6".

Odlišná konektorová výbava

Rozdíly lze očekávat také z pohledu portů a konektorů. S přihlédnutím k jisté vzhledové blízkosti modelu HP ZBook 15 G5 a HP ZBook 15v G5 zde nejsou změny příliš výrazné. Konektorovou výbavu plnohodnotné mobilní pracovní stanice jsme prezentovali výše, takže jen uvedeme, jaké změny jsou u modelu "v". Vlevo došlo například k prohození dvou portů USB 3.0 a bezpečnostního zámku. Trochu jiné umístění má i SD CardReader, přibyla dioda signalizující práci disku a konektor RJ-45 se nyní nachází vpravo. Odtamtud mimochodem zmizela čtečka Smart CardReader a místo dvou portů Thunderbolt zde naleznete jeden port USB typu C.

Výraznějších změn se dostalo ztenčenému modelu HP ZBook 15u G5. Odlišnosti od hlavního modelu HP ZBook 15 G5 jsou tu nejznatelnější. Vliv na to má bezpochyby i ztenčený tvar. Vlevo je k dispozici jeden port USB 3.0 s možností nabíjení, Smart CardReader a bezpečnostní zámek. Velkou část této plochy tvoří žebrování pro chlazení.

Na opačné straně, tedy vpravo naleznete slot pro SIM kartu, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, jeden port USB 3.0, HDMI, RJ-45, boční dokovací konektor, jeden Thunderbolt a napájecí konektor se signalizační diodou.

Výkonnostní rozdíly

HP ZBook 15v G5

Další zásadní odlišnosti mezi těmito modely notebooků lze očekávat ve výkonu. Tím nejvýkonnějším je pochopitelně HP ZBook 15 G5. Ostatní dva však příliš nezaostávají. I v jejich případě jde o použití sedmé a osmé generace procesor Intel Core a Intel Xeon. Pro zajímavost uvádíme nejvýkonnější použité procesy jednotlivých modelů.

 • HP ZBook 15 G5 – Intel Xeon E2186M vPro
 • HP ZBook 15v G5 – Intel Xeon E2176M vPro
 • HP ZBook 15u G5 – Intel Core i7-8650U

Rozdíly jsou znatelné také v rámci operačních pamětí. To se týká nejenom počtu dostupných slotů, ale i konkrétních paměťových modulů a maximální podporované kapacity.

 • HP ZBook 15 G5 – čtyři sloty, DDR4 2 667 MHz, až 128 GB
 • HP ZBook 15v G5 – dva sloty, DDR4 2 667 MHz, až 32 GB
 • HP ZBook 15u G5 – dva sloty, DDR4 2 400 MHz, až 32 GB

Mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 G5 a její odnože HP ZBook 15v G5 a HP ZBook 15u G5 díky těmto fyzickým a výkonnostním rozdílům nabízí každému něco, takže své vlastní potřeby dokáže uspokojit skutečně kdokoliv.

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.

HP ZBook 15 G5 otevřený

HP ZBook 15u G5

HP ZBook 15v G5