Oblíbená mobilní pracovní stanice s mimořádným výkonem, která je navržena pro náročnou práci v libovolných oblastech - od architektů, přes výrobce a inženýry, až po zpracovatele multimediálního obsahu. To je HP ZBook 15, jehož první a druhou generaci vám představíme podrobněji.

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.

HP ZBook 15 je mobilní pracovní stanicí, která se v pravidelných intervalech obnovuje a přináší na trh vždy něco nového a výkonnějšího. Aktuálně už je to pátá generace tohoto oblíbeného notebooku vyráběná v odlišných velikostech a s těmi nejvýkonnějšími procesory na trhu.

My se v tomto článku zaměříme na počátky HP ZBook 15. Na první a druhou generaci označovanou zkratkou G1 a G2. Oba tyto modely jsou totiž stále dostupné a mají toho hodně co nabídnout, navíc ve spojení s velice přijatelnou cenou.

Prvopočátky v září roku 2013

HP ZBook 15 otevřený

Historie modelu HP ZBook 15 G1 se váže s rokem 2013, kdy společnost Hewlett-Packard oznámila jeho nástup a plynule navázala na předchozí mobilní pracovní stanice, jež spadaly do řady HP EliteBook. Obecná charakteristika těchto notebooků byla jednoznačná: Výkon, včetně toho grafického, moderní vzhled, pevné šasi a univerzální použití v business sféře.

Jen o rok později přišla s drobnými vylepšeními druhá generace HP ZBook 15 G2.

Kvalitní zpracování HP ZBook 15

Nejprve si pojďme představit věci, které mají obě dvě generace společné. A to bude kvalitní konstrukce šasi v tmavé barvě. Ta se pojí s pevností a celkovou odolností. K výrobě jsou využity špičkové plastové materiály se speciálními výztužemi. Bytelnost je znatelná na omak, elegantní křivky zračí jistou nadčasovost už do roku 2013. Displej je možné sklopit až o 180°.

Když se zahledíte na fyzické parametry obou modelů, zjistíte, že HP ZBook 15 G1 a HP ZBook 15 G2 mají v podstatě totožnou velikost. Ta je 382 x 257 x 30,5 mm, což je vzhledem k rozměrům 15,6“ vyhovující. V závislosti na použité baterii se hmotnost pohybuje kolem 2,78 kg až 2,82 kg. Ta menší hodnota hovoří pochopitelně ve prospěch vylepšené varianty HP ZBook 15 G2.

Displej udělal krok vpřed

U obou notebooků se můžete setkat s velice kvalitním zpracováním displeje, který se vyznačuje dobrou viditelností ve venkovním prostředí, má dostatečný jas a kontrast. I podání barev lze označit za zdařilé. Obě dvě verze mají LED podsvícení displeje regulovatelné v několika krocích. Standardně je HP ZBook 15 G1 a HP ZBook 15 G2 obdarován Full HD rozlišením čili 1 920 x 1 080 pixelů. Jen v případě druhé generace máte možnost investovat také do vyššího rozlišení, protože výrobce Hewlett-Packard přišel na trh i provedením QHD+, tedy 3 200 x 1 800 pixelů, což je řešení i pro náročné.

Klávesnice nezklame v žádném případě

HP ZBook 15 G1

Pokud jde o komfort při používání, respektive psaní na klávesnici, bude si libovat opravdu každý, a to jak v případě HP ZBook 15 G1, tak u varianty HP ZBook 15 G2. Vždyť padla volba na dlouhodobě prověřený typ klávesnice. Ta je s přihlédnutím k velikosti notebooku 15,6“ plnohodnotná. To znamená, že mimo jiné obsahuje i numerickou klávesnici. Příjemný tvar kláves přispívá k pohodlnému stisku, který se vám zároveň odvděčí patřičnou zpětnou vazbou. Ani jednomu notebooku z první či druhé generace nechybí snímač otisku prstů, TrackPoint a TouchPad, oba s příslušnými funkčními tlačítky.

Co mají oba dva modely ještě společné?

Nežli se pustíme do porovnávání odlišností mezi HP ZBook 15 G1 a HP ZBook 15 G2, pojďme ještě zmínit několik věcí, jež mají oba dva notebooky společné.

Je to jistě počet portů rozležených po stranách dostatečně vysokého šasi. Od VGA, DisplayPortu, přes, porty USB 2.0, USB 3.0, až po kombinovaný audio konektor, LAN, čtečku paměťových karet, ExpressCard a možnost připojení k dokovací stanici. Ani u jednoho z modelů vám pochopitelně nebude chybět optická mechanika. Ta se v obou případech nachází vpravo.

A co dalšího mají HP ZBook 15 G1 a HP ZBook 15 G2 společného? Je to například velikost operační paměti. Vždy jsou používány moduly DDR3 s frekvencí 1 600 MHz. Pokaždé je podporována celkem velká kapacita do velikosti až 32 GB. U pevných disků si přijde na své asi každý. Pokud nebudete chtít volit klasické HDD, máte šanci u obou variant vsadit na rychlejší SSD disky.

Oba dva notebooky mají také společnou bezdrátovou konektivitu, již tvoří jak Bluetooth 4.0, tak Wifi 802.11ac.

Hlavní odlišnosti HP ZBook 15 G1 a HP ZBook 15 G2

HP ZBook 15 G2

Největší rozdíly první a druhé generace se týkají výkonu. Ten je založen na čipové sadě Intel QM87. První verze HP ZBook 15 G1 nabízí nejrůznější procesory až do Intel Core i7-4900MQ s frekvencí 2,8 GHz. Kdežto novější a lehce inovovaná generace HP ZBook 15 G2 přišla dokonce s procesory Intel Core i7-4910MQ s frekvencí 2,9 GHz.

Další odlišností jsou typy grafických karet. První model byl osazen grafikou NVIDIA Quadro K610M, NVIDIA Quadro K1100M a NVIDIA Quadro K2100M s kapacitou až 2 GB. Pokud byste vsadili na druhou generaci, můžete si dopřávat ještě AMD FirePro™ W5170M.

Konkurence současných modelů

Mobilní pracovní stanice HP ZBook 15 první či druhé generace je bezpochyby adekvátním konkurentem současných modelů a ani v porovnání s nejnovější pátou generací jistě neudělá žádnou ostudu. Tyto notebooky dnes již nestojí tolik a stále se vyznačují vysokým výkonem a navíc pěkným technickým zpracováním.

HP ZBook 15 G1 HP ZBook 15 G2

Přehled modelů HP ZBook 15 aktuálně v prodeji.