Oblíbená mobilní pracovní stanice HP ZBook v multimediální verzi nese označení Studio. Poznejte s námi pátou generaci tohoto výkonného a konstrukčně propracovaného notebooku.

HP ZBook Studio G5

S označením ZBook se na strhu setkáváme zhruba od roku 2013, kdy tato řada nahradila svého předchůdce EliteBook. Kromě klasických mobilních pracovních stanic spatřilo světlo světa i několik odnoží. Některé zacílily na kompaktnější vzhled a podobu ultrabooku, jiné vkročily do světa multimédií. A právě druhou zmiňovanou kategorii zastupuje model HP ZBook Studio G5.

Precizní konstrukční zpracování

Už jenom samotné označení ZBook je předpokladem něčeho kvalitního. Přece jenom jde o mobilní výpočetní techniku primárně určenou pro práci. V tomto případě pro zpracování multimédií. Vypíchnout proto lze použití vhodného výrobního materiálu, který jako celek splňuje vojenské standardy z pohledu odolnosti.

Model HP ZBook Studio G5 se stejně, jako ostatní notebooky páté generace vyznačuje seříznutými rohy na straně pantů. To působí velice profesionálním dojmem a naznačuje něco více než jenom běžný standard. Tělo notebooku je celé šedivé a na omak působí příjemný dojmem. Žádné ulpívání otisků prstů, povrzávání a prohýbání. Tento model je zpracován skutečně kvalitně, a to se týká nejenom vnějšího šasi, ale i vnitřních prostor kolem klávesnice. Jedinými tmavšími prvky jsou samotné klávesy a rámeček kolem displeje. Vše ostatní je šedivé, chcete-li stříbrné.

Na modelu HP ZBook Studio G5 jistě oceníte jeho pevnost a bytelnost, která se zároveň pojí s velice kompaktními rozměry. Nejde tedy o žádného "tlouštíka". Vysoce kvalitní kovové tělo má velikost 360 x 254 x 8,8 až 17,4 mm. Lze tedy hovořit o tenčím provedení, než jaké mají jiné mobilní pracovní stanice. O patřičné mobilitě pak vypovídá hmotnost 2 kg.

Model, kterému nic nechybí

HP ZBook Studio G5 otevřený

HP ZBook Studio G5 má velikost 15,6", takže dokáže nabídnout i odpovídající konektorovou výbavu. Ta je rozhodně dostatečná, ať už budete s notebookem sedět v kanceláři nebo vyrazíte na cesty. Vždy budete mít možnost připojit dostatek dalších periferií.

Když uchopíte notebook do ruky a prohlédnete si všechny jeho strany, zjistíte, že ventilátor, potažmo mřížka chlazení je umístěna zespodu. To může být vzhledem k určitému používání notebooku trochu nešťastné. Reproduktory jsou pak situovány po stranách vpředu na spodní hraně bočního plastu. Jejich umístění je naopak velice nápadité a v podstatě neviditelné.

Samotná konektorová výbava je pak záležitostí bočních stran. A není se čemu divit. Z praktického hlediska se jedná o to nejlepší řešení. Při zapojování ostatních zařízení nemusíte hledat nic vzadu. Vlevo se nachází menší část konektorové výbavy. Jsou to dva porty USB 3.0, z nichž jeden je nabíjecí. Nechybí ani bezpečnostní zámek.

Vše ostatní pak najdete vpravo. Je to SD CardReader, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, HDMI 2.0, dva porty Thunderbolt a napájecí konektor se signalizační diodou. Značnou část obou boků pak zabírá žebrování pro lepší cirkulaci vzduchu. Bezdrátové technologie v podání Wi-fi a Bluetooth jsou naprostou samozřejmostí.

Jistě nám dáte za pravdu, že tato konektorová výbava je připravena uspokojit i náročnější uživatele výpočetní techniky.

Displej – alfa a omega notebooku

Název notebooku HP ZBook Studio G5 prozrazuje, že tento model je multimediální záležitostí. A když se řekne multimédia, lze očekávat jediné. A tím je kvalitní displej, který se společnosti Hewlett-Packard opravdu povedl. Záleží pochopitelně na tom, jakou variantu zvolíte. Zřejmé je pouze to, že jde o velikost displeje 15,6". Pak už záleží na tom, jakému typu displeje dáte přednost.

  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 400 cd/m2
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, 650 cd/m2
  • 4K rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 400 cd/m2
  • 4K rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 600 cd/m2

Jedná se o IPS displeje, které se vyznačují dobrými barvami, skvělými pozorovacími úhly a celkově kvalitním zpracováním. Matné displeje, s nimiž bude multimediální práce jedna radost. V širším rámečku nad displejem pochopitelně nechybí webová kamera HP Privacy HD IR Camera 720p.

HP ZBook Studio G5 levá strana

Když už jsme u displeje, zmínka by měla padnout také o grafickém výkonu, který je v případě této mobilní pracovní stanice zásadní. Notebook HP ZBook Studio G5 nemusí být vybaven pouze integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 630 nebo Intel HD Graphics P630. Dostupné jsou i dedikované karty, s nimiž rozhodně nebudete strádat.

  • NVIDIA Quadro P1000 4 GB
  • NVIDIA Quadro P2000 4 GB

Příjemné pracovní prostředí

Z pohledu každodenního užívání hraje významnou roli také uživatelské prostředí, respektive klávesnice a další ovládací prvky notebooku. I když jde o 15,6" velký notebook, klávesnice je bez numerické části. Díky tomu však máte poměrně velký pracovní prostor, protože kolem klávesnice jsou širší rámečky. Klávesnice je jemně zapuštěna do těla notebooku. Nad ní se nachází estetická mřížka, pod ní zase touchpad velkých rozměrů. Ovládání myší bude tedy více než pohodlné. Do touchpadu jsou navíc integrována jeho ovládací tlačítka. Nechybí samozřejmě tlačítko pro zapnutí a čtečka otisku prstů, která je u modelů HP ZBook naprostým standardem.

Co se týče klávesnice, těšit se můžete na klasické rozložení kláves. Ty jsou podsvícené. HP klávesnice je prověřenou záležitostí, takže příjemné psaní všemi deseti je zaručeno. Klávesy mají příjemný zdvih i zpětnou vazbu.

Výkon HP ZBook Studio G5

HP ZBook Studio G5 pravá strana

Nyní pojďme zacílit na jednu z nejpodstatnějších věcí této mobilní pracovní stanice se zaměřením na multimédia. Je to výkon, který je notebooku HP ZBook Studio G5 zcela vlastní. O tom grafickém jsme se zmínili o několik řádků výše. Teď probereme výpočetní výkon.

Vybírat si samozřejmě můžete varianty s různými procesory. Vždy však narazíte na osmou generaci procesorů Intel Core. S přihlédnutím k charakteru notebooku jsou aplikovány výkonnější procesy Intel Core i5, Intel Core i7 a Intel Core i9. Tento model je vybaven dvěma paměťovými sloty pro operační paměti DDR4 pracujícími na frekvenci 2 667 MHz. Maximální podporovaná kapacita je 64 GB, což je pro zpracování multimediálního obsahu dostatečné.

Závěrečné hodnocení – klady a zápory

Při pohledu na notebook HP ZBook Studio G5 lze s naprostou jistotou konstatovat, že tento model se pyšní opravdu dobře zpracovaným šasi. Mezi jeho přednosti patří dostatečné množství portů, kvalitní matné displeje s rozlišením až 4K, rozšiřitelnost díky dvěma slotům M.2 SSD, ale i možnost využití v rámci náročnějších počítačových her. Mezi negativa může spadat snad jen omezenější výdrž baterie, což je ale vzhledem k výkonu celkem logické. Také je to trochu špatné umístění otvorů ventilátorů, i když na obhajobu tohoto modelu lze zmínit, že chladí dobře i při vyšším zatížení. Model HP ZBook Studio G5 je pro multimédia, jako stvořený.

HP ZBook Studio G5

HP ZBook Studio G5 otevřený

HP ZBook Studio G5 levá strana

HP ZBook Studio G5 pravá strana