Stručný návod pro osazení pevného disku do SATA konektoru na desku počítače Fujitsu Futro S720 TC. Tento počítač nemá standardně dostupný konektor pro klasický HDD disk a nemá ani napájecí SATA konektor. V tomto návodu vám popíšeme jak si pevný disk tohoto počítače můžete osadit.

V naší nabídce máte možnost zakoupit velmi výhodně extratiché pasivně chlazené Fujitsu Futro S720 AMD GX-217GA s 2GB RAM, 2GB SSD ve formátu mSATA, bez OS. Počítač zvládá Windows 10, Linuxové distribuce, velmi dobře na něm běží například oblíbený Raspbian pro Raspberry Pi. Limitující je pro někoho menší mSata, které je možno vyměnit. Proč však nevyužít nějaký starší sata HDD/SSD, které stejně máte ladem ve skříni?

Jak na instalaci disku

I když to na první pohled není vidět, na desce pod chladičem procesoru se nachází SATA konektor (to je ten horní označený a světlý konektor), abychom se k onomu skrytému konektoru dostali, je nutné sejmout chlazení procesoru. Výrazně doporučujeme provést zároveň výměnu teplovodivé pasty na procesoru. Pro zapojení bude stačit kabel SATA 3.0 s jedním přímým a druhým uhlovým konektorem 90° o délce 30 cm. Pro napájení disku využijete PINy pro osazení externího USB z nějž si vezmeme napájení 5V. Konkrétně takto: výstupních +5V vezmeme na prvním pinu vlevo dole (černý multipin konektor na desce s popiskem USB). GND (minus kontakt) pak připojíme na čtvrtý pin, opět počítáme z levé strany a od prvního pinu směrem nahoru.

Konektory na desce

Výroba napájecího kabelu

V předchozím kroku jste asi přišli na to, že potřebujete napájecí kabel pro připojení na multipin. Zde je nutné mít alespoň základní kutilské nářadí, páječku, cín, kleště a drobný materiál. Jako základ poslouží prodlužka 16 cm napájecí kabel k HDD Serial ATA, který se dá koupit za pár desetikorun, možná jej dokonce i máte. Většinou má shodně obarvené vodiče, pár vlevo černý s červeným pro 5V a pár vpravo černý s žlutým pro 12V. Nás zajímá pár vlevo a proto žlutý a černý vodič uštípneme, pokud máte delší redukci opět 30 a více cm, není nutné dělat nic navíc, pokud máte jen krátnou prodlužku, můžete si pomoci napojením zbylého žlutého a černého vodiče (my jsme měli jen 16cm a kabel nestačil). Co se týká připojení na multipin, zde pomůže dutinka vhodného průměru, nebo přímé naletování na multipin (pokud jej již neplánujete do budoucna k ničemu využít). Pozor, při přímém letování na desku, ji zbytečně dlouho neohřívejte, mohlo by vám něco upadnout, nebo byste teplem mohli něco poškodit.

Material

Pájení prodlužky

Uchycení disku

Opět je nutná kutilská fantazie. Nám pomohl kousek pevného plastu, který jsme přichytili šroubem na závit, který se nachází přímo pod diskem. Na takto vytvořený stojánek jsme nalepili oboustrannou pásku a ještě uchycení pojistili zip páskem.

Výsledek

Video návod

Pokud cokoliv není jasné, návodné video poradí.