Americký výrobce Apple přináší na trh řadu tabletů. Jednu z hodně oblíbených modelových řad tvoří tablety iPad Air. Pojďte se s námi zaměřit na jejich přednosti a porovnejte jednotlivé vývojové generace.

Tablety iPad Air představují pomyslnou zlatou střední cestu výrobce. Vyznačují se jednoduchým a luxusním designem spolu s tenkým tělem. S novými modely přišly i nové barevné varianty. První generace byla uvedena na trh v roce 2013. Druhá generace se objevila o rok později. Na třetí si uživatelé museli počkat až do roku 2019. Aktuálně nejnovější verzí je iPad Air čtvrté generace.

Zvětšování displeje a lepší rozlišení

iPad Air barvy

Jednotlivé generace tabletů iPad Air se mezi sebou pochopitelně liší. Teď máme na mysli výsledný design a velikost, která je ovlivňována samotnou úhlopříčkou. Z původních 9,7“ u první a druhé generace došlo k nárůstu na 10,5“ u třetí generace a 10,9“ u čtvrté generace. To se podepsalo i na rozlišení. Od původních 2 048 x 1 536 pixelů se přešlo na 2 360 x 1 640 pixelů. Nutno zmínit, že ve výsledku bylo zachováno 264 pixelů na palec. Zlepšila se samotná technologie displeje, maximální jas se zvýšil ze 400 na 500 nitů a přibyly další funkce.

Tablet iPad Air mezigeneračně rostl a s ním se zvětšily i celkové rozměry.

 • iPad Air 1. generace – rozměry 240 x 169,5 x 7,5 mm a hmotnost 469 g
 • iPad Air 2. generace – rozměry 240 x 169,5 x 6,1 mm a hmotnost 437 g
 • iPad Air 3. generace – rozměry 250,6 x 174,1 x 6,1 mm a hmotnost 456 g
 • iPad Air 4. generace – rozměry 247,6 x 178,5 x 6,1 mm a hmotnost 458 g

Jak vidno, s příchodem nových generací došlo také ke ztenčení těla tabletu a ke snížení celkové velikosti i s ohledem na nárůst úhlopříčky. Nové generace tak působí velice luxusním dojmem, k čemuž mimochodem přispívá displej s minimálním rámečkem. Displej sám o sobě je zárukou parádní podívané.

Nové generace jsou příslibem většího výkonu

iPad Air detail

Společnost Apple jde z pohledu vývoje nabízených technologií neustále kupředu, což se mimo jiné promítá také do celkového výkonu. Ten je určen nejenom k pracovním účelům, ale i ke hraní her a k bezproblémovému zvládnutí multimediálních úkonů. O vzrůstajícím výkonu se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedeného srovnání.

 • iPad Air 1. generace – procesor A7, paměť až 128 GB
 • iPad Air 2. generace – procesor A8X, paměť až 128 GB
 • iPad Air 3. generace – procesor A12, paměť až 256 GB
 • iPad Air 4. generace – procesor A14, paměť až 256 GB

Výkon pro libovolné pracovní činnosti je doplněn ještě jedním přínosným bonusem. Ten se týká primárně tabletů iPad Air třetí a čtvrté generace. Ty totiž fungují také s Apple Pencil 1. a 2. generace. Výjimkou není ani kompatibilita s klávesnicemi, což usnadňuje práci. V případě nejnovějšího tabletu iPad Air je to fungování s Magic Keyboardem a Smart Keyboard Foliem.

Výbava tabletů iPad Air

iPad Air

Softwarová podpora a výkonný hardware jsou předpokladem pro dlouhou životnost a použitelnost. V rámci toho se zmíníme ještě o dalších prvcích, jimiž disponují tablety řady iPad Air. Například první tři generace měly konektor Lightning. Teprve až čtvrtá generace dostala konektor USB-C. Ve všech případech se jedná o tablety s podporou mobilních dat 4G LTE.

Podstatné je uvést také bezpečnostní ověřování, se kterým společnost přišla od druhé generace tabletů iPad Air. Identifikační snímač otisků prstů v tlačítku plochy byl ve čtvrté generaci nahrazen identifikačním snímačem otisků prstů v horním tlačítku. Od druhé generace lze využívat podporu Apple Pay. Vylepšování přišlo také z pohledu konektivity. Například Bluetooth 4.0 bylo ve třetí a čtvrté generaci nahrazeno Bluetooth 5.0. Od druhé generace se rozrostl také počet snímačů. Kromě tříosého gyroskopu, akcelometru a snímače okolního osvětlení přibyly Touch ID a barometr.

iPad Air a jeho multimediální výbava

Jak už jsme prozradili v průběhu článku, tablety iPad Air neslouží pouze k práci, ale také k zábavě a pořizování fotografií nebo nahrávání videa. Také v tomto směru lze zaznamenat mezigenerační vývoj, o kterém vypovídají níže uvedené řádky zaměřené na fotoaparáty.

 • iPad Air 1. generace – zadní 5 MPx a clona f/2,4, přední 1,2 MPx a clona f/2,4
 • iPad Air 2. generace –zadní 8 MPx a clona f/2,4, přední 1,2 MPx a clona f/2,2
 • iPad Air 3. generace – zadní 8 MPx a clona f/2,4, přední 7 MPx a clona f/2,2
 • iPad Air 4. generace – zadní 12 MPx a clona f/1,8, přední 7 MPx a clona f/2,2

Vylepšením pochopitelně prošly možnosti pořizovaných fotografií a videí. S příchodem iPad Air čtvrté generace se objevila možnost nahrávání 4K videí, včetně zpomaleného videa 1 080p při 120 fps nebo 240 fps. Dvoureproduktorový zvuk byl v poslední generaci zajištěn na šířku.

Přednosti tabletů iPad Air

Tablety iPad Air se pyšní vyváženou výbavou, perfektním displejem, výkonnými procesory a slušnou výdrží. S každou novou generací dochází k vylepšování těchto věcí, včetně prvotřídního konstrukčního zpracování. Jde tedy o kvalitní pracovní nástroj napříč generacemi.

iPad Air barvy
iPad Air detail
iPad Air