Telefony amerického výrobce Apple v modelové řadě X patřily k velice oblíbeným. Díky dlouhé softwarové podpoře jsou využívány dodnes. Přečtěte si o rozdílech mezi jednotlivými modelovými řadami X, XS a XR.

Mobilní telefony řady X ve své podstatě pokrývají dvě základní modelové řady. Telefon iPhone X vyšel v roce 2017, ostatní dva iPhone XS a iPhone XR spatřily světlo světa o rok později. Všechny zmíněné modely se dostaly do široké povědomí uživatelů, o čemž mimochodem vypovídají i technické parametry.

První bezrámečkový iPhone

iPhone X

Mobilní telefon iPhone X byl ve své podstatě průkopníkem v bezrámečkových telefonech od společnosti Apple. Model s úhlopříčkou displeje 5,8“ má velikost 143,6 x 70,9 x 7,7 mm a váží 177 g. Jeho výroba proběhla v poměrně neutrálních barvách, jakými jsou stříbrná a tmavě šedá. Tento model s přihlédnutím ke svému uvedení na trh disponuje procesorem Apple A11 Bionic. Velikost operační paměti je 3 GB a úložiště je v omezené míře ve výši 64 GB a 256 GB. Kapacita akumulátoru je 2 716 mAh.

Přední a zadní strana ze skla, elegantní vzhled, displej Super Retina HD a 3D Touch jsou velice příjemnou záležitostí. Pozadu není v dnešní době ani nabízená fotografická výbava. Dvojitá soustava fotoaparátů nabízí 12 MPx. Širokoúhlý objektiv má clonu f/1,8 a teleobjektiv má clonu f/2,4. Bezpečné ověřování Face ID, podpora Apple Pay, videohovory a mnohé další. Model iPhone X se však dočkal i svých následovníků oblíbených dodnes.

Mobilní telefony iPhone XS a XR

Rok 2018 přinesl výkonnější náhradu za model iPhone X. Vylepšená verze se dočkala označení XS. Ti, kdo si nechtěli tolik připlácet mohli vsadit na model iPhone XR. Výkon těchto telefonů je díky dlouhé softwarové podpoře naprosto dostačující.

Nejprve si pojďme tuto vývojovou řadu představit z pohledu celkového vzhledu. Jednotlivé modely se mezi sebou liší svou velikostí.

  • iPhone XS – Úhlopříčka 5,8“ a rozlišení 2 436 x 1 125 pixelů.
  • iPhone XS Max – Úhlopříčka 6,5“ a rozlišení 2 688 x 1 242 pixelů.
  • iPhone XR – Úhlopříčka 6,1“ a rozlišení 1 792 x 828 pixelů.

Modelové řady mají díky rozdílné úhlopříčky i jinou velikost. iPhone XS je veliký 143,6 x 70,9 x 7,7 mm a jeho hmotnost činí 177 g. Jeho větší nástupce má rozměry 157,5 x 77,4 x 7,7 mm a hmotnost 208 g. Levnější verze iPhone XR dosahuje velikosti 150,9 x 75,7 x 8,3 mm a váhy 194 g. Verze XS disponuje oproti levnější verzi specifikací IP68 vůči IP67.

Výkon modelových řad iPhone XS a iPhone XR

iPhone XS

Všechny mobilní telefony těchto modelových řad získaly v roce 2018 stejný typ procesoru. Je to Apple A12 Bionic s pohybovým integrovaným koprocesorem M12 a 7nm technologií. Odlišnosti mezi levnější XR a dražší XS verzí však začínají u operační paměti. iPhone XR disponuje pamětí 3 GB a velikost úložiště je 64 GB, 128 GB a 256 GB. Kdežto u dražší verze iPhone XS jsou to 4 GB operační paměti a volba úložiště je 64 GB, 256 GB a 512 GB.

Pokračovat bychom mohli v dalších rozdílech z pohledu technických parametrů. Lepší modely XS mají kvalitnější OLED displej, který mimochodem nabízí ještě funkci 3D Touch. Ta byla v novějších modelech zrušena. iPhone XR už má pouze simulaci Long Press neboli Haptic Touch. Použitá technologie displeje je LCD.

S přihlédnutím k velikosti těchto mobilních telefonů se samozřejmě mění i velikost akumulátoru.

  • iPhone XS – 2 658 mAh
  • iPhone XS Max – 3 174 mAh
  • iPhone XR – 2 942 mAh

Mobilní telefony řady iPhone XS z pohledu barevné nabídky následovaly svého předchůdce iPhone X. Vedle stříbrné a tmavě šedé barvy přibyla ještě zlatá. To model iPhone XR podpořil svou cenovou dostupnost i kreativnějšími odstíny, jakými jsou žlutá, modrá, korálová a červená.

Fotografická výbava modelů iPhone XS a iPhone XR

iPhone XR

Oproti prvnímu modelu iPhone X nedošlo u nástupců iPhone XS k žádným velkým změnám. Nabízí se snad jen možnost natáčet videa se stereo zvukovým záznamem. Jediným rozdílem je levnější varianta iPhone XR disponující jedním objektivem, a to tím širokoúhlým, avšak shodných parametrů jako ostatní jmenované modely. Stejný zůstal i přední fotoaparát TrueDepth 7 MPx se clonou f/2,2.

iPhony pro každého

Z výše uvedených řádků je patrné, že v rámci modelových řad iPhone X, iPhone XS a iPhone XR si přijde na své skutečně každý. Ať už to bude z pohledu pořizovacích nákladů, velikosti telefonu nebo samotného výkonu. Všechny modely mají totiž díky dlouhé softwarové podpoře stále co nabídnout.

iPhone XS
iPhone X