Pokud jste se setkali s hlášením: "Tato kopie Windows není pravá?" pak si prosím pečlivě pročtěte následující informace. Je velmi pravděpodobné, že jste si systém zapomněli aktivovat, nebojte nejedná se o nelegální systém.

Přehled systémů

Většina dnes prodávaných počítačů je již v základu osazená systémem. U systému Windows 7 je vylepený štítek s licenčním kódem a modernější počítače mají licenci jako součást počítače. Ta je skryta v elektronické podobě na desce počítače a licenční klíč není viditelný. Po dodání počítače je třeba systém zákazníkem aktivovat. Tabulka ukazuje přehled verzí licencí se kterými se v současné době můžete setkat. A popisuje zda je u nich vylepený licenční COA** štítek

Verze systémuaktivace klíčem na štítku
Windows 7vylepený COA štítek
Windows 8/8.1bez COA štítku
Windows 10/11bez COA štítku, s MAR* štítkem, nebo s COA Win 7 (upgrade)

Tam, kde není štítek, není potřeba nic přepisovat a aktivace proběhne automaticky. Pro verze s vylepeným licenčním štítkem platí následující návod.

Proč se mi objevuje hláška, že tato kopie Windows není pravá?

V našem sortimentu se setkáte pouze s pravým a legálním softwarem. Nákupy jsou řádně zdokladované. MAR štítky se zapisují do systému Microsoftu.

 
Pokud jste zapomněli systém aktivovat objeví se vám v dolním pravém rohu obrazovky toto hlášení.

Čím je tedy tato hláška způsobena? Nejčastěji je tento problém způsoben tím, že si zákazník Windows po nákupu neaktivuje. Podle postupů doporučených společností Microsoft by si aktivaci měl provést koncový uživatel. COA** štítek je zpravidla vylepen na boční / zadní stěně počítače. U notebooků je product key vylepen zespodu a v drtivém většíně případů je skryt pod baterií, kterou je nutné vyjmout a klíč opsat.

 
U počítačů s miniaturními rozměry nejčastěji s označením formátu USFF nebo USFD je štítek skryt na plastové visačce, kterou je nutné vysunout za její poutko, jedná se o poměrně častý dotaz zákazníků, kteří nemohou štítek nalézt.

Jak aktivovat licenci Windows - příprava

 1. K aktivaci si připravte licenční klíč - ideálně si jej vyfoťte mobilem, lépe se pak při samotné aktivaci přepisuje.
 2. Zkontrolujte nastavení data a času v hodinách počítače, čas musí být správně i v rozhraní BIOS.
 3. Pravým tlačítkem klikněte na "Tento počítač" a z nabídky vyberte "Vlastnosti"

 
V sekci základní vlastnosti počítače je vidět, zda již máte systém aktivován, nebo zda je nutné zadat aktivační klíč ze štítku.

Aktivace po internetu

 1. Ve Windows zvolte aktivovat produkt Windows online.
 2. Zadejte aktivační kód "Product key" který je součástí COA štítku
 3. Při opisování dejte pozor na znaky, které se často pletou.
  Znaky: B a 8; G a 6; L a 1; O a 0; D a O.
 4. Aktivaci dokončete podle průvodce.


Aktivace po telefonu

Na značkových počítačích s COA (Certificate Of Authenticity) nálepkou Windows někdy aktivace Windows po internetu nefunguje. Microsoftem poskytovaný alternativní postup s použitím telefonu ale funguje dobře. Postup je následující:

 1. Ve Windows zvolte aktivaci po telefonu 
 2. Windows vám vygenerují kód (ID instalace) 
 3. Vytočte 800 100 074 (použijte telefon s tónovou volbou) 
 4. Z možností vyberte "Aktivace Windows" a pokračujte podle dotazů automatu 
 5. V případě, že aktivační automat neuzná aktivaci, budete přepojeni na operátora (jedná se o Microsoftem uznanou chybu při aktivacích)
 6. Když hovoříte s operátorem Microsoftu, požádajte ho, že chcete aktivovat Windows
 7. Nadiktujte mu údaje, které chce vědět
 8. Operátor Vám vygeneruje a nadiktuje aktivační kód


*MAR - Microsoft Authorised Refurbisher - je program pro prodejce repasované techniky, kdy za určitých podmínek mohou počítače doplnit novou licenci operačního systému Microsoft. V takovém případě je součástí dodávky i originální štítk MICROSOFT COA

**COA - Certificate Of Authenticity - je speciální licenční štítek, který je vylepený na počítači, je nepřenosný a obsahuje speciální prvky ochrany, podobné jako mají jiné ceniny, například bankovky. Tento štítek spolu s nákupním dokladem potvrzuje pravost a nárok na licenci.

 
U nových COA štítku v rámci MAR programu je část licenčního klíče skryta stejně jako pole u stíracího losu. Při jejich stírání buďte opatrní a použijte minci, jinou metodou byste mohli štítek zničit.

Aktivace bez vylepeného klíče - systémy s elektronickým klíčem

Tam kde není vylepený klíč, je pravděpodobně licence v rámci BIOS / tedy přímo na desce počítače. Systém Windows si informace o licenci načítá automaticky. Někdy se však zákazník může setkat s potížemi, kdy k aktivaci nedojde. Co tedy dělat?

Jako první věc, doporučujeme trpělivost. Zkontrolujte, že váš počítač je opravdu připojený k internetu. Vyčkejte několik hodin, nebo i dnů na stažení všech aktualizací. Zejména v období distribuce velkých aktualizací po celém světě bývají servery Microsoft přetížené a díky tomu jsou služby omezené, nebo i někdy nefunkční.

Pokud i přes vaší trpělivost se po několika dnech aktivace nedostavila. Můžete se pokusit vyčíst licenční klíč přímo z desky počítače. Není to snadná věc, pokud ovšem nemáte vhodný SW. Na internetu je možné stáhnout různé nástroje, které to dokáží, například "ProduKey" nebo "Win Product Key Viewer". Tento SW určitě stahujte přes nějaké ověřené servery, abyste si náhodou nestáhli něco co bylo upraveno a může tak být infikováno. Dobrým zdrojem na podobné aplikace je český web "https://www.slunecnice.cz/".

Po instalaci a spuštění se vám zobrazí dostupné klíče. Vyberte správný klíč pro aktivaci systému a zadejte jej do aktivačního pole. Výhodou programu Produkey je, že umožňuje vykopírování klíče do schránky, nehrozí tedy chyby při přepisování klíče, které zmiňujeme v předchozích odstavcích.


Aplikace produkey

Pokud by vám i přes tyto kroky aktivace nešla. Je ideální provést čistou instalaci, pak by se měl klíč načíst. Během instalace klíč nezadávejte. Dbejte na správnost instalované verze - HOME, PRO apod.

Nutnost reinstalace platí i pokud vám systém vypisuje jen generické klíče instalace a nevidíte klíč aktivace.

Všechny tyto klíče jsou neplatné pro aktivaci:

Windows 10 Pro      VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
Windows 10 Pro      TY4CG-JDJH7-VJ2WF-DY4X9-HCFC6
Windows 10 Home  YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Windows 10 Home  4CPRK-NM3K3-X6XXQ-RXX86-WXCHW
Windows 10 Home  BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT

Aktivace Windows 10 s vylepeným COA štítkem Windows 7

Pokud měl váš počítač s podkladovou verzí systému Windows 7 a díky ní v minulosti získal digitální nárok na instalaci Windows 10. Měla by se aktivace reinstalovaného systému provést automaticky. Pokud se digitální nárok nenačte. Bude potřeba použít tento způsob.

Spusťe nabídku start, vyberte nastavení a běžte do položek:
Systém -> Nastavení -> O systému -> Změnit produkt key, nebo upgradovat edici Windows

Následně přepište klíč ze štítku a digitální nárok by se měl opět načíst.

Aplikace produkey