Monitor u stolního počítače nebo displej u notebooku. Zobrazovací plochy, do kterých se díváme po celou dobu práce, sledování filmů či hraní her. Jakékoliv nečistoty zde usazené však představují rušivý element. Víte, jak je správně odstranit?

Monitory a displeje představují jednu z nepostradatelných součástí výpočetní techniky. Vždyť právě skrze ně jsou prezentovány všechny informace. Tyto plochy jsou jako spousta dalších prvků v interiéru. To znamená, že postupem času na ně dosedá prach, který je čím dál viditelnější. Občas si před monitorem kýchnete nebo si ho při mluvení nechtěně „poprskáte“. A tohle všechno dohromady pak tvoří velice rušivý a mnohdy i nevzhledný element. Ten je třeba odstranit. Dnes si povíme, jak to provést.

Co použít na vyčištění monitoru?

Čištění monitoru

V první řadě si musíte připravit všechny vhodné nástroje k čištění monitoru nebo displeje notebooku. Základem všeho je bezpochyby utěrka z mikrovlákna. Ideálně co nejjemnější. Rozhodně se vyvarujte používání papírových ubrousků, které mohou být hrubší a poškrábou displej. To platí i o novinách, klasických hadrech a podobně. Plocha monitoru je velice citlivá a podle toho je třeba k ní přistupovat. Jakékoliv poškrábání by pak při práci či zábavě působilo rušivým dojmem.

Hodit se vám může ještě přípravek na čištění monitorů a displejů. V tomto směru buďte při výběru hodně obezřetní. Klasická chemie v podání Ironu a podobných preparátů je naprosto nepřípustná a může zanechat na displeji nevratné škody. Ideálním řešením jsou preparáty zhotovené právě k těmto účelům. Například bezalkoholový čistič v kombinaci s antistatickým efektem.

Příprava na čištění displeje

Když spatříte jakékoliv nečistoty na displeji či monitoru, nepouštějte se hned do čištění. Nejprve je vhodné danou techniku vypnout a odpojit od elektrické sítě. Je to nejenom z důvodu vaší ochrany, ale také konkrétního výrobku. Ideálně, když obrazovku budete čistit chvíli po vypnutí, kdy bude dokonale vychladlá.

Pokud je nános prachu většího rázu, určitě se vyplatí nejprve hrubší odstranění, než se vrhnete na rozmatlání všeho. Prach lze ofouknout například pusou nebo fénem. Dávejte však pozor na kontakt s monitorem, aby nedošlo k jeho poškození. Nápomocna může být i klasická prachovka. Po odstranění prachu je možné přejít k samotnému čištění.

V tomto směru se vám nabízí dvě možnosti. Utěrku z mikrovlákna můžete vzít a lehce ji navlhčit vodou tak, aby při kontaktu s monitorem nebo displejem nestékala voda do záhybů. To by mohlo mít poškozující následky. Když půjde vyčistit obrazovka tímto způsobem, je to ideální, vyhnete se jakékoliv chemii. Když tomu bude naopak, použijte některý z dostupných přípravků určených právě pro tyto účely. Ten ovšem nikdy nestříkejte přímo na displej, nýbrž v malém množství na utěrku.

Čištění displeje

Na mikroutěrku netlačte, abyste nepoškodili displej. Snažte se nečistoty odstranit raději opakovanými krouživými pohyby. Tímto způsobem čistěte monitor po celé jeho ploše do té doby, než se zbavíte všech nečistot a šmouh. Určitě není třeba zmiňovat, že utěrka z mikrovlákna musí být čistá.

Alternativou se mohou stát i navlhčené ubrousky, které jsou šetrnější k povrchu nežli suchý papírový ubrousek. V závěru čištění se vyplatí mít ještě jednu utěrku z mikrovlákna. Ta by měla být suchá. S pomocí ní dosušíte lehce navlhčený povrch a displej bude, jako nový.

Pravidelné čištění je rozhodně na místě

Displeje notebooků a monitory pochopitelně nemusíte čistit pouze v okamžiku, kdy si je „poprskáte“ nebo ohmatáte. O tuto zobrazovací plochu je vhodné starat se pravidelně. Čistit byste je měli alespoň jednou týdně. Minimálně z pohledu usazeného prachu, k čemu slouží již zmiňovaná prachovka. Jinak vždy, když je monitor špinavý.

Čištění monitoru


Čištění displeje