Osobní a pracovní data jsou jednou z nejcennějších věcí, kterou v počítačích máme. Proto si je musíme náležitě střežit a starat se o ně. Abyste nikdy nepřišli o důležitá data, stačí provádět jediné. A tím je pravidelné zálohování.

Zálohování dat by mělo být zcela automatickým procesem u jakéhokoliv uživatele vytvářejícího obsah libovolného charakteru, ať už to bude na stolním počítači nebo notebooku. Že to tak měl být si člověk žel často uvědomí až v okamžiku, kdy ztratí důležitou práci či fotografie z poslední rodinné dovolené. Jestliže takovým scénářům chcete předejít, je potřeba začít zálohovat data ještě dříve něž se něco podobného stane.

Pokud si svých dat opravdu ceníte, vaše zálohy by měly být o to důslednější. Chcete-li mít větší jistotu z hlediska zálohovaných dat, vytvářejte si alespoň dvě kopie, z nichž jednu ideálně umístěte mimo domov nebo kancelář. Třeba v rámci cloudového řešení. O tom ale až za chvíli.

Software pro zálohování dat

Než si prozradíme, kam zálohovat důležitá data z počítače, notebooku či jiného zařízení, zaměřme se nejprve na to, jak celý proces zálohování provádět. Nabízí se dva způsoby zálohování. Jeden je manuální, druhý automatický.

Pod pojmem manuální zálohování dat si můžete představit to, že svá data zkopírujete na dané uložiště z vlastní vůle a svými silami. To znamená, že na zálohování dat musíte myslet a nezapomínat.

Chcete-li si úkon usnadnit, vyplatí se používat speciální zálohovací softwary, které najdete i mezi bezplatnými programy. Jmenovat lze například FreeFileSync a SyncBack Freeware. Zálohovací softwary dokáží i něco navíc. Programy dokáží porovnávat zálohy, zálohovat jen nové věci, vybrané dokumenty a podobně. Možnosti zálohování dat jsou v tomto případě hodně bohaté. Důležitou předností je však autmatika, provádí se samo, třeba hned po vytvoření konkrétního souboru a v určitý čas. Pokud máte zapnutý stolní počítač nebo notebook neustále, není třeba na nic myslet. Důležité je totiž pravidelné zálohování, aby ztráty dat v případě potíží byly minimální.

Zálohování dat vám dokonce umožní i sám operační systém Windows, který umí vytvářet bitové kopie pevného disku. Jde sice o zdlouhavější řešení, je ale jednou z alternativ a můžete jej zařadit mezi své pravidelné a průběžné zálohy.

Nyní se pojďme zaměřit na to, kam zálohovat nepostradatelná počítačová data.

Zálohování dat na CD a DVD

Flashdisk

Zálohování na CD nebo DVD je pravděpodobně to nejlevnější řešení vůbec, které je poměrně jednoduché.

Nutno však podotknout, že éra optických mechanik pozvolna končí. Absence mechaniky u notebooku dnes už není výjimkou.

Dalším problémem je omezená kapacita. U CD je to pouhých 700 MB, u DVD je to 4,7 GB a 8,5 GB. Což vzhledem k pozvolnému nárůstu objemu dat není mnoho.

Navíc skladování médií a nešetrné zacházení může mít za následek, že svá data z DVD v budoucnu jednoduše nepřečtete. Možná i proto je zálohování dat na CD a DVD na ústupu.

Zálohování dat na flashdisk

Jednou z velice populárních variant zálohovacích zařízení je flashdisk. Ten i z pohledu ceny pozvolna nahradil média typu CD a DVD. Menší kapacity jsou nenákladné. Na druhou stranu, pokud potřebujete hodně místa na data, flashdisk vám to umožní.

Kapacity těchto úložných produktů se pohybují od 4 GB, ale mohou dosahovat klidně i 2 TB. Tam už se pochopitelně jedná o větší investice. Při nákupu nového flashdisku se nabízí také velká volba výsledných vzhledů. Díky jeho kompaktnosti a snadné přenositelnosti můžete pohodlně docílit, že záloha bude na jiném místě než originální data.

Je ale pravdou, že ony menší rozměry mohou být někdy i na škodu, protože flashdisk lze snadno ztratit nebo uložit na místo, kde ho nenajdete. S flashdisky se pojí i několik dalších nevýhod. Je to například horší obnova dat při poškození tohoto disku. Kvůli omezenějším kapacitám nemusí přijít vhod ani v rámci objemnějších záloh, jakými jsou 4K videa a podobně.

Zálohování dat na externí pevný disk

Externí pevný disk

Alternativou k flashdiskům jsou externí pevné disky, které nabízí daleko více úložného prostoru. Dnešní době jednoznačně vládnou rychlejší SSD disky, u nichž je zaručen rychlejší přenos dat, a proto záloha nemusí trvat tak dlouho. S kapacitou se pohybujete v řádu stovek GB, takže bez sebemenšího problému jste schopni zálohovat i více počítačů najednou.

Ve prospěch tohoto řešení hovoří jednoduchost a široká kompatibilita. K dispozici jsou navíc externí disky prodávané v bytelných krytech odolávající hrubšímu zacházení. Některé modely jsou dokonce vybaveny speciálním softwarem pro zálohování dat.

I v tomto případě jde pochopitelně o elektroniku, které může hrozit fyzické poškození. To ale hodně záleží na individuálním zacházení každého uživatele. Pokud chcete docílit vyšších přenosových rychlostí, rozhodně volte minimálně standard USB 3.0.

Vzhledem k tomu, že se z pohledu zálohování pozvolna přesouváme k sofistikovanějším metodám, u externího disku lze uvést ještě jednu výtku. Disk musíte k počítači vždy připojit, což nemusí zrovna korespondovat s modelem automatického zálohování. Jedině, že byste měli pevný disk připojený nepřetržitě. Tahle varianta ale zase není bezpečná pro případy ztráty dat zaviněné odcizením zařízení nebo kryptovirem.

Zálohování dat na NAS server

NAS

Na trhu pochopitelně existují i daleko důmyslnější zálohovací zařízení, která jsou přístupnější a mají řadu rozšiřujících funkcí. Jedním z nich je síťové uložiště NAS (Network Attached Storage). Představit si pod ním můžete chytrou „krabičku“. V ní je uložen jeden a více disků zapojených do sítě. Právě jejich větší počet umožňuje nejenom zvýšení kapacity úložného prostoru v řádu TB, ale také vysokou dostupnost, propracovanější zálohy a zrcadlení disků, například RAID 1. Výjimkou není ani RAID 5.

S pomocí NAS serveru lze vytvořit bezpečné zálohování s přístupem z internetu, popřípadě tuto variantu napojíte na cloud. Takový NAS server lze použít třeba jako Download server pro stahování nebo Media Sever a FTP Server.

Tohle všechno je sice pěkné z pohledu zálohování, počítat byste ale měli s vyššími pořizovacími náklady. NAS server zabírá více místa než kapesní flashdisk a vyžaduje i občasnou kontrolu stavu vložených disků. Ty mohou po delším čase vyžadovat obměnu. Abyste si nastavili zálohování na NAS serveru, určitě potřebuje i jisté znalosti z oboru.

Zálohování dat na cloudové uložiště

Cloud

Nakonec se zaměříme na způsob zálohování, který je stále oblíbenější a doplňuje výše uvedené varianty.

Pod zálohováním na cloudové uložiště si představte, že vaše data jsou prostřednictvím internetu nahrávána mimo váš počítač na jiné zabezpečené zařízení. Máte je tedy úplně na jiném serveru, možná v cizí zemi, snad i na jiném kontinentu.

Jedná se o internetové uložiště, které lze získat v omezené kapacitě zdarma nebo v rozšířené za úplatu. Jednou z možností je například Office 365. V rámci něho lze získat také cloudový prostor.

Jasnou výhodou tohoto řešení je dostupnost dat po internetu odkudkoliv, a to i z nejrůznějších zařízení, mezi něž patří třeba mobilní telefony. Za příplatek obdržíte velké množství prostoru. Bezplatně je to kolem 2 GB až 15 GB, například u následujících cloudových poskytovatelů:

  • Dropbox 2 GB + bonusy
  • OneDrive 5 GB
  • Yandex Disk 10 GB
  • Mega 15 GB
  • Google Drive 15 GB

Naopak dostupnost těchto dat je hodně ovlivněna rychlostí připojení k internetu. To může být pro někoho omezující. Zároveň je třeba zmínit, že vaše data jsou „bezpečně“ uchována jinde než u vás, takže by mohlo dojít k jejich zneužití. Minimálně z vlastní strany to minimalizujete dobrou práci s hesly, případně zašifrováním.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob zálohování dat, vždy myslete na pravidelnost. Kromě dat na pevném disku v počítači nebo notebooku vytvářejte zálohy v ideálním případě na pevná média i cloud zároveň.