Nevíte, jak se dopracovat k novému operačnímu systému Windows 10? Zajímají vás informace týkající se instalace a jejích variant? Chcete vědět, jaké dopady to bude mít na váš stávající systém? Potom si přečtěte následující informace.

Bezplatnou aktualizaci operačního systému Windows 10 je možno využít od 29. července 2015 do 29. července 2016. Mnozí majitelé stolních počítačů a notebooků však nevědí, jak si poradit s tímto upgradem a jak vlastně postupovat při jeho získání. Řadíte-li se do této sorty uživatelů, rádi vám nastíníme řešení.

Kdy přijde oznámení o upgradu?

Pakliže jste prostřednictvím automatických aktualizací svého operačního systému Windows 7 nebo Windows 8.1 ještě neobdrželi oznámení o nové verzi, vydržte a systém pravidelně aktualizujte. Společnost Microsoft uvolňuje upgrade na jednotlivá zařízení postupně, tudíž byste v nejbližších dnech až týdnech měli očekávat výzvu k získání Windows 10.

V okamžiku, kdy má Microsoft jistotu, že váš hardware vyhovuje požadavkům, musíte potvrdit toto oznámení a následně vyčkat na stažení instalačního balíčku. Po dokončení tohoto procesu vám již nic nebrání v instalaci.

Instalace Windows 10 formou upgradu stávajícího systému

Windows 10

I když operační systém Windows 10 umožňuje do jednoho měsíce návrat na původní verzi OS, nepodceňujte důkladnou zálohu svého počítače. S upgradem nedochází k žádné ztrátě dat a aplikací, jistota je však jistota. Je dobré si ověřit dostupnost ovladačů pro vaše zařízení u výrobce a vyhradit si na nastavení více času. Ne vždy je přechod úplně hladký.

Délka instalace se odvíjí vždy od dané konfigurace, pohybuje se v řádu desítek minut.

Nejjednodušší cesta k Windows 10, kterou zvládne každý průměrný uživatel počítače. Tato triviálnost je ale vykoupena i určitými negativy. Při této variantě vám v počítači zůstane spousta „balastu“ z předchozí verze operačního systému, což se může projevovat na pomalejší funkčnosti, nestabilitě některých aplikací či spoustě zbytečných složek a souborů na disku. My jsme se konkrétně setkali s potížemi u některých ovladačů. U nové instalace tento problém nebyl.

I těmto problémům se lze velice efektivně vyhnout.

Čistá instalace Windows 10

Automatický upgrade na Windows 10 vede nejenom k potřebné instalaci, ale také k získání důležitého produktového klíče, jež se pojí s vaším počítačem. Pakliže jej jednou obdržíte, vlastníte ho napořád, i když se rozhodnete systém přeinstalovat.

A právě toho je možné využít v rámci čisté instalace. Tu provedete buď formou obnovy počítače do továrního nastavení, nebo si vytvoříte Recovery Disk, z něhož půjde nainstalovat nová verze Windows 10.

Výhodou tohoto řešení je stoprocentní čistota systému. Ta eliminuje výše zmíněné. Pustíte-li se do čisté instalace systému, určitě proveďte zálohu dat, o něž byste jinak přišli.