Častou otázku kterou se zákazníky řešíme, je jak propojit počítač a monitor. Dříve, v době analogové, to bylo jednodušší, existoval převážně jen jeden standardizovaný VGA konektor. Dnes máme různé standardy a různé konektory. Pojďme se na to podívat konkrétněji.

Jak propojit monitor

To, jaký monitor budu k počítači připojovat, je dobré zvážit již před samotným nákupem. Někdy můžete až po nákupu zjistit, že vámi zamýšlené propojení je nerealizovatelné a budete muset buď monitor vyměnit, nebo hledat redukci. Monitory dnes dokáží fungovat dlouho a není třeba je měnit. Mohou mít ještě jen starší VGA vstup a nový počítač, který se připojuje, již jen digitální výstupy.

Na co tedy nezapomenout? Je třeba si předem zkontrolovat co a jak chci připojit. Pokud má monitor mimo VGA analogového konektoru také digitální, nejčastěji DVI, je ideální volba digitální propojení. VGA by sice bylo také funkční, ale za cenu horšího obrazu, přeblikávání při změně rozlišení a také náchylnější na rušení od různých zdrojů elektromagnetického záření. Například rozvodů 230V, které velmi dobře tyto ruchy rozvádí po síti.

Délka kabelů je rovněž důležitý parametr, nad kterým je dobré se důkladně zamyslet. Když po nákupu zjistím, že mám sice správný kabel, ale 50 cm od země až k monitoru nestačí, tak to docela zamrzí. Naopak přebytek z 2,5 m tlustého signálového kabelu zamotaného na stole mezi počítačem a monitorem také není ideál.

Nevyznáte se v těch zdířkách? Co je to USB - to už asi každý ví, ale jak vypadá HDMI? A co teprve "dysplej port". Slyšíte tyto pojmy poprvé v životě? Pak máme tip. Vyfoťte si zadní stranu PC a zadní stranu monitoru. Pak se vydejte do obchodu, prodavač už bude vědět co vám doporučit.

Pozor na nejlevnější kabeláž.

Například levné kabely HDMI trpí na nízké procento mědi a zejména u delší délky kabelu se nemusí být propojení úspěšné.

Dalším aspektem jsou kabelové redukce. Platí, že ideální je vždy co nejpřímější propojení, tedy kabel a dvě koncovky. Každý další element snižuje průchod signálu a může působit potíže, výpadky obrazu apod. Navíc některé redukce jsou jen jednosměrné, například DisplayPort na DVI, pokud tuto redukci budete chtít použít opačně, tedy DVI na Display port, nebude vám fungovat.

Když mám dvě grafické karty

Koupili jste si počíatač s externí grafickou kartou? Připojili jste všechny kabely, počítač nastartoval, zapípal, ale obrazovka zůstala černá? Pak se ujistěte, že jste zapojili kabel do správné zdířky.

Většina počítačů disponuje vestavěnou grafickou kartou, která stačí na kancelářskou práci. Pokud chcete vyšší výkon a osadíte externí grafiku, pak dojde k deaktivaci té integrované grafiky a funkční budou pouze porty externí grafiky. Pak stačí jednoduše zapojit signál do monitoru ze správného výstupního konektoru.


S jakými konektory se můžu dnes nejčastěji setkat?

  • VGA - jedná se o analogový zdroj signálu - setkáte se s ním u starších počítačů a zejména nejlevnější monitory mají jen tento konektor, v dnešní době je k nákupu již nedoporučujeme a ideální je se zaměřit na monitor s možností digitálního vstupu. Pokud doma máte monitor jen s tímto konektorem, je možná čas zvážit jeho výměnu.
  • DisplayPort - jedná se o digitální zdroj signálu - nejrozšířenější výstupní port obrazového signálu mezi počítači z profesionální sféry. Tento port, stejně jako HDMI, obsahuje zároveň i zvukový kanál a dá se vhodným kabelem redukovat na HDMI.
  • HDMI - jedná se o digitální zdroj signálu - nejčastěji se s ním setkáte u TV a nižších řad PC, jeho výhodou je přenos audio i video signálu, hodí se zejména u PC, které používáte jako multimediální centrum k televizi.
  • DVI - jedná se o digitální zdroj signálu, který v některých variantách umí přenášet i analog - tomuto portu věnujeme raději samostatný odstavec.


Varianty DVI konektorů


Rozlišujeme několik typů DVI (Digital Video Interface) konektorů a kabelů, podle toho zda mohou přenášet analogový nebo digitální formát.

DVI-A slouží k přenosu analogového signálu, DVI-D přenáší digitální a DVI-I umožňuje přenos obou formátů. DVI-D a DVI-I se dále dělí na single link a dual link podle maximálního rozlišení. Single link umožňuje max. rozlišení 1920x1080 /60Hz, 1280x1024/85Hz. Konektor DVI-I má na sobě navíc čtyři piny umožňující přes speciální redukci připojení 15pinového D-Sub kabelu. Nejrozšířenější je DVI-D. Tady opět pozor při výběru správného kabelu.


Pokud si stale nejste jistí, jak počítač a LCD propojit, napište nám a rádi poradíme.