Jak nainstalovat grafickou kartu? Odborník ví, ale lajk se může bát. Ukážeme Vám, že to je maličkost. Stačí dodržet jen pár pravidel a vědět kam sáhnout.

Pro zákazníky, kteří kupují sestavu s herní kartou, nebo profesionální kartou:

U počítačů, které jsou osazeny většími kartami. Jedná se zejména o vyšší třídy, jako jsou například karty nVidia GeForce GTX 1060, GTX 1070, GTX 1080 apod. Hrozí během transportu k zákazníkovi poškození, díky vibracím které balík zažívá. Karta by se mohla v extrémních případech i vytrhnout ze slotu a poškodit. Pro ochranu výrobku, je nutné dodat kartu mimo počítač s tím, že zákazník provede její instalaci. V tomto případě jsou pak ovladače již instalované a zákazník doslova jen otevře bočnici počítače, vloží kartu, připojí napájení a dotáhne šroubky.

Pro zákazníky, kteří si chtějí upgradovat stávající počítač:

Tento návod tedy slouží jak pro zákazníky, kteří kupují herní počítač, nebo grafickou stanici, ale i pro ty, kteří si časem chtějí již zakoupený počítač sami osadit novou kartou. V případě, že kupujete novou kartu, je nutné si ověřit kompatibilitu. Dalo by se říci, že všechny počítače na trhu dnes mají sběrnici PCIe x16, na její verzi nezáleží, protože tento slot je zpětně kompatibilní, a i starší počítače vezmou nové karty. V podstatě jde jen o to, aby se karta do počítače vešla a její výkon utáhl zdroj. Obecně kancelářské stroje velikosti TOWER utáhnou karty do třídy nVidia GeForce GTX 1050 Ti. Počítače typu desktop vezmou také nVidia GeForce GTX 1050 Ti ve dvouslotové velikosti ale ve sníženém tzv. provedení Low Profile. Počítače typu SFF je možné osazovat pouze menšími kartami nVidia GeForce GT 1030 a v provedení Low Profile. Napájecí zdroje všech počítačů jsou dostatečně výkonné, aby podobné karty bez potíží zvládly. Jedná se o kvalitní značkové zdroje s vysokou účinností, které jsou lepší než běžně prodávané ATX zdroje s vyšším papírovým výkonem.

Nyní již slíbený návod k instalaci.

NÁVOD K INSTALACI:

  • Odpojte počítač od elektrické sítě!
  • Dejte pozor na statickou elektřinu, ideálně se před manipulací zkuste „vybít“. Nepracujte s pomůckami a v oblečení, které by mohlo statickou elektřinu generovat
  • Počítač položte na bok a sejměte odnímatelný boční kryt.
  • Vložte grafickou kartu do slotu a kartu přišroubujte.
  • Do grafické karty (pokud má toto zapojení) vložte dodatečné napájení. Pokud si počítač stavíte sami, možná budete ještě potřebovat dokoupit příslušnou redukci, pokud napájecí kabel na zdroji nenaleznete.

OBRAZOVÝ DOPROVOD

1) otevřete kryt a najděte volný slot PCIe x16 (slot je tvarově nezaměnitelný s ostatními)

 


2) připravte si kartu a nepoužívejte, nebo nenoste nic co generuje statickou elektřinu

 


3) opatrně vložte kartu do slotu a přišroubujte

 

použijte pouze šroubovák správných rozměrů, dle velikosti montážních šroubů, dbejte zvýšené opatrnosti a nedotýkejte se šroubovákem žádných jiných částí počítače, při hrubém zacházení hrozí poškození okolních částí

 


4) Připojte napájecí konektor „vícePIN“ nebo jiným výrazem „MOLEX“

 


5) pokud je karta správně připojena, počítač otestujte, poté opět odpojte od sítě a zakryjte bočnici. Pokud by počítač nestartoval, zkontrolujte zapojení napájení, případně kartu znovu opatrně vyjměte ven a zkontrolujte že je správně usazena. Karta se nesmí nijak křížit, ani vkládat nadměrnou silou.

 

Přejeme hodně zábavy a nebo snadnou práci s vaším novým kamarádem.