Skenování dokumentů se pro mnohé z nás stalo běžnou činností. Často potřebujeme přenést dokument z papírové podoby do té elektronické. Co když ale nemáte skener? Pak vám představíme dostupné alternativy.

Skenery byly ještě do nedávné doby celkem dostupným sortimentem. Za pár stokorun jste si mohli koupit zařízení, které odvede spoustu práce a pro běžné domácí či kancelářské použití je dostačující. Poslední měsíce s sebou ale přináší jednu krizi za druhou, což se mimochodem projevilo také v celosvětovém nedostatku čipů. Ano, těch čipů, které jsou kromě jiného využívány i ve skenerech.

Z toho plyne jediné. Když potřebujete skener, setkáte se s velice omezenou produktovou nabídkou. A když na nějaký vhodný model narazíte, bude příliš drahý. Skenery se staly doslova nedostatkovým sortimentem. Přesto se však o potřebu pravidelného či nepravidelného skenování dokumentů nemusíte ochuzovat. Stačí totiž zvolit některou z alternativ.

 • Multifunkční zařízení
 • Mobilní telefon
 • Ostatní možnosti

Multifunkční zařízení

První alternativou skeneru je multifunkční zařízení. Pokud nemůžete sehnat skener za rozumné peníze, možná vám může vytrhnout trh z paty multifunkce. Jak už prozrazuje samotný název, jedná se o produkt, který pojí hned několik funkcí dohromady.

 • Tiskárna
 • Kopírka
 • Skener
Skenování dokumentů

A právě skenovací část multifunkce můžete využívat ke skenování dokumentů. Oproti levnějším skenerům se vám nabízí možnost skenovat dokumenty nejenom „na skle“, ale také prostřednictvím horního podavače. Do něj vložíte několik dokumentů naráz, které není třeba skenovat po jednom. Multifunkční zařízení lze pořídit nová, ale i použitá. Jejich výběr pak může být bohatší než nedostatek skenerů a zároveň vám přinesou i nějaké věci navíc. Při nákupu multifunkce můžete narazit na dvě odlišná řešení spojená především s použitými náplněmi.

 • Inkoustové multifunkce
 • Laserové multifunkce

Ve prospěch inkoustového multifunkčního zařízení hovoří nižší pořizovací náklady. Když se zmíníme i o dalších vlastnostech, je to nižší spotřeba energie, vyšší kvalita tisku, a to primárně fotografií. Na druhou stranu hrozí rozmazávání, vyšší cena za tisk a v neposlední řadě zaschnutí inkoustu. Z toho důvodu je u inkoustové varianty třeba myslet na to, že je nutné počítat alespoň s minimálním a pravidelným tiskem.

Nevýhody inkoustu u laserového multifunkčního zařízení odpadávají. Tato verze je ideální pro rychlý tisk, který je ve výsledku i levnější. Žádné zaschnutí se nekoná. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou, vyššími náklady na energie a nevhodným použitím pro tisk fotografií.

Skenování mobilním telefonem

Skenování dokumentů však nemusíte provádět pouze produkty pocházejícími z oblasti výpočetní techniky. Využít k tomu můžete nástroj, který vlastní většina z nás. A tím je chytrý mobilní telefon. Pokud se pyšní alespoň základní kvalitou fotoaparátu, může plnohodnotně nahradit chybějící skener.

Spousta mobilních telefonů dnes disponuje propracovanými aplikacemi. Ty si se skenováním skvěle poradí.

 • Nativní aplikace fotoaparátu
 • Speciální aplikace určené pro skenování
 • Služby Disk Google a ostatní
Skenování mobilem

Ve své podstatě stačí namířit na papírový dokument, vyfotit ho a nechat automaticky oříznout. Popřípadě tento proces uděláte ručně. Výstupem se vám pak může stát nejenom obrázek, ale dokonce hotový PDF soubor, který byste získali ze skeneru. Ten lze z mobilního telefonu přenést do počítače skrze propojovací kabel, bezdrátově, popřípadě si ho uložíte na cloudové uložiště a v počítači stáhnete. Dostanete se tak k němu snadno a rychle.

Tímto způsobem můžete převádět papírové dokumenty do elektronické podoby s mobilními telefony s operačním systémem Android a iOS. Když se pustíte do skenování dokumentů s pomocí mobilu, myslete na několik důležitých zásad, abyste pořídili kvalitní sken.

 • Foťte z dostatečné vzdálenosti, aby byl vidět celý dokument
 • Snažte se fotit přímo nad dokumentem, bez zbytečných úhlů promítajících se do kvality snímku
 • K focení si vyberte místo s patřičným osvětlením
 • Naskenovaný dokument nezapomeňte automaticky nebo manuálně oříznou, ať vypadá, jako by byl pořízen na skeneru

Ostatní možnosti skenování

Výše uvedené varianty patří asi k těm nejčastějším, ať už vlastníte multifunkční zařízení či mobilní telefon. Z logiky věci jasně vyplývá, že druhou z variant lze určitým způsobem rozvést. Skenování dokumentů můžete provést v podstatě s každým zařízením, které umí pořizovat snímky. S některým to bude jednodušší, s jiným zase trochu komplikovanější.

 • Tablet – Nabízí v podstatě totožné možnosti jako mobilní telefon
 • Fotoaparát – Vyfocený dokument musíte ručně uložit do počítače a následně upravit (oříznout)

I když výsledky z pohledu ostrosti nemusí být z vybraných mobilních telefonů a tabletů tak dokonalé, jako alternativa skeneru jistě postačí. Pokud tedy nemůžete sehnat skener, sáhněte po některém z výše uvedených řešení.

Skenování dokumentů

Skenování mobilem