Připojili jste nové zařízení skrze USB port ke svému stolnímu počítači nebo notebooku a máte problémy? Pak vyzkoušejte některé z řešení, které vám přinášíme v tomto článku.

USB porty jsou v dnešní době nedílnou součástí jakékoliv výpočetní techniky. Ať už jde o starší porty USB 2.0 nebo rychlejší USB 3.0 a novější. Doslova nutnost počítače a notebooku, díky níž máte možnost připojit bezpočet nejrůznějších periferií a zařízení. Jde totiž o jeden z nejpoužívanějších konektorů vůbec, jímž disponují tiskárny, externí pevní disky, flashdisky, mobilní telefony, skenery a mnohé další.

Notebook USB

Jenže, ne vždy se připojení zadaří tak, jak byste si přáli. S připojením pomocí portů USB souvisí i nepředvídatelné problémy, které vám užívání daného zařízení mohou znemožnit. Pokud něco podobného aktuálně řešíte, možná vám bude nápomocen některý z níže uvedených tipů.

Fyzická kontrola USB portu

V první řadě zkontrolujte, zda je USB port, potažmo USB konektor zařízení v pořádku. Obojí by nemělo vykazovat žádné deformace, odlomené části a podobně. Nebojte se odstranit i nahromaděný prach, který může přerušit kontakt a způsobit nefunkční připojení. Konektory stačí vyfoukat stlačeným vzduchem nebo použijete tenké dřevěné párátko a prach opatrně vyjmete.

Takto zkontrolovaný USB port samozřejmě nemusí být za každou cenu plně funkční. I když opticky vypadá v pořádku, může být poškozený. Případné problémy s USB zařízením můžete řešit tak, že ho vyzkoušíte připojit do jiného portu, v němž vám fungují ostatní periferie. Tímto krokem vyloučíte nefunkční USB port v notebooku či stolním počítači.

U stolního počítače proveďte ještě jednu celkem zásadní kontrolu. Připojte USB zařízení nikoliv do předního panelu, ale do zadního, ideálně do osvědčeného a funkčního USB portu. Jestliže vám totiž nefungují porty v předním panelu, může to být způsobeno třeba nezapojeným nebo povytaženým konektorem na základní desce. V takový okamžik postupujte následovně.

  • Vypněte počítač, odpojte ho od elektrické sítě a odejměte boční panel.
  • Zkontrolujte propojení čelního panelu se základní deskou.
  • V ideálním případě hledejte propojovací kabel směřující k desce ke konektorům s nápisem USB, FRONT_USB, FUSB apod.
  • Pokud je tam více totožných nápisů rozlišených číslem, připojujte kabel do menšího čísla.

Problém může být na druhé straně

Občas vás může čekat hledání jehly v kupce sena. Taková situace nastává v okamžiku, kdy připojované zařízení nefunguje. Proto se pozorně podívejte, zda se při připojení rozsvítí alespoň jeho signalizační diody. Pakliže funguje na baterie, zkuste je vyměnit. Ostatně, správné napájení skrze USB port může být také jedním z potenciálních problémů.

Softwarové možnosti nápravy

Od těch ryze hardwarových a fyzických zkoušek se přesuňte k softwarovým kontrolám. Některá USB zařízení pro své správné fungování vyžadují nainstalování nezbytného softwaru. Ať už jde o samotné ovladače nebo program. Pokud na takový krok zapomenete, v operačním systému Windows sice uslyšíte zvuk připojené periferie, avšak bez jakéhokoliv výsledku. Někdy je zapotřebí nejprve nainstalovat software a teprve poté znovu připojit USB zařízení, které systém doinstaluje. A jaké další softwarové možnosti se vám nabízí?

Poradce při potížích

USB kabel

V odhalování chyb a problémů s USB zařízením můžete samozřejmě pokračovat. Nápomocen vám v tomto ohledu bude nástroj operačního systému Windows. Jde o Poradce při potížích, kterého v systému Windows 11 spustíte skrze nabídku Start – Nastavení – Systém – Odstranit potíže – Další poradci při potížích. Zde si zvolíte volbu, jenž je nejbližší vašemu problému a vyčkáte, zda systém problém s připojením USB zařízení nevyřeší.

Abyste eliminovali jakékoliv nedostatky u připojení zařízení, nezapomeňte aktualizovat svůj operační systém. Využijte službu Windows Update. Ta z hlediska chybějících ovladačů hodně vyřeší. Vhodné je povolit si volitelné aktualizace ovladačů.

Správce zařízení

V odstraňování problémů s USB zařízením pokračujte přes Správce zařízení (spustíte ho pravým tlačítkem myši na tlačítku Start), který také o mnohém vypoví. V jeho případě totiž na první pohled vidíte, zda není s konkrétním zařízením něco špatně. Pokud nevidíte žádnou chybu a nové USB zařízení se vám nezobrazí, přejděte k položkám Kořenový rozbočovač USB. Nejprve odpojte USB zařízení, dejte ho přes pravé tlačítko myši odinstalovat, restartujte počítač a vyčkejte až dojde k jeho automatickému znovu nainstalování.

Jestliže se vám ve Správci zařízení zobrazuje Neznámé zařízení, znamená to, že jej počítač detekoval, avšak není správně nainstalováno. Potom můžete vyzkoušet hned několik věcí. Přes pravé tlačítko jej Odinstalujte a po restartu výpočetní techniky vyčkejte, zda se zařízení správně nainstaluje.

V některých případech může být problém s napájením. To zkontrolujte ve Správci zařízení – Řadiče USB – Kořenový rozbočovač USB – záložka Napájení. Při překročení hodnoty 500 mA je třeba využít aktivní USB rozbočovač s napájením. Nutno podotknout, že tento neduh vzniká především u zařízení USB 2.0. Pakliže koliduje zařízení USB 2.0 v portu USB 3.0, můžete zkusit dle výše uvedeného popisu odinstalovat a znovu nainstalovat Řadiče sběrnice USB – Kořenové rozbočovače USB 3.0.

Další tipy na řešení problémů s USB zařízením

PC USB porty

Výše popisované samozřejmě není tím jediným, co lze aplikovat ne nefunkční připojení USB zařízení ke stolnímu počítači nebo notebooku. Jsou tu i některé ostatní procesy, které stojí za zkoušku a možná efektivně vyřeší vaše problémy.

Pokud vlastníte výpočetní techniku značky Dell a HP, můžete zkusit využít nástrojů těchto společností, a to v souvislosti s hledáním vhodného ovladače pro konkrétní USB zařízení. Jsou to aplikace Dell SupportAssist a HP Support Assistant.

Pakliže máte možnost, zkuste připojit konkrétní USB zařízení do zcela jiné výpočetní techniky. I tím ověříte, zda je problém ve vašem stolním počítači, notebooku či jinde. Zároveň se nabízí diagnostika testu hardwaru. K tomu slouží buď výše uvedené aplikace zmiňovaných výrobců nebo po zapnutí počítače stisknete klávesu F2, abyste se skrze ni dostali k podrobné diagnostice hardwaru.

V rámci softwarových možností se nabízí ještě aktualizace BIOS, popřípadě obnovení systému BIOS. Jestliže jste v něm dělali nějaké změny, které potenciálně mohli mít vliv na funkčnost připojeného USB zařízení, obnovte BIOS do továrního nastavení. V podobném duchu lze provést Obnovení systému Windows, u něhož raději nezapomínejte na důkladnou zálohu osobních a pracovních dat. K pozitivnímu výsledku se můžete dopracovat i díky Obnovení továrního nastavení počítače nebo notebooku.

Způsobů, jak odstranit problémy s USB zařízením je jistě mnoho. Vždy je ideální začít těmi nejméně pracnými, a hlavně minimálně zasahujícími do výpočetní techniky, potažmo operačního systému. Někdy ovšem není zbytí, abyste zprovoznili připojení USB zařízení libovolného typu.