Klávesnice je nedílnou a velice důležitou součástí každého notebooku. Proto je hodně nepříjemné, když dojde k jejímu poškození. Naučte se zjistit příčinu takové závady, popřípadě ji odstranit.
Notebookovou klávesnici lze označit, jako vstupní zařízení, prostřednictvím něhož píšeme a ovládáme samotný notebook. Když nefunguje správně klávesnice, je to velice nemilé, protože tím pádem nejsme schopni plnohodnotně ovládat notebook. V takovém případě je třeba hledat závadu, která může být hardwarového i softwarového typu. Někdy stačí málo a máte klávesnici od notebooku zase funkční. Jindy je nutná výměna. O tom, jak se dopracovat k požadovanému výsledku se dočtete v následujících řádcích.
Nejprve se zaměříme na vady klávesnice týkající se jejího fyzického poškození. Taková závada se může projevovat například nefunkčností jedné nebo více kláves najednou. Může se jednat o občasné vynechávání, ale také dlouhodobý stav. Výjimkou není zaseknutá klávesa, která vlastně nepřetržitě píše a klávesnice může vydávat nekonečný zvuk. Do kategorie mechanického poškození se řadí i ulomení některých částí kláves.
K mechanickému poškození může samozřejmě dojít nejrůznějšími způsoby. Stačí, když vám notebook spadne právě směrem na klávesnici a je vymalováno. Další častou závadou je vylití tekutiny přímo do klávesnice. I když v dnešní době už spousta klávesnic disponuje ochranou proti tomuto častému nešvaru. Ještě, než se rozhodnete vyhodit mechanicky poškozenou a nefunkční klávesnici, vyzkoušejte několik věcí.
Jednou z nich je například stlačený vzduch ve spreji. Ano, notebookovou klávesnici nemusíte nijak demontovat. Stačí notebook otočit a začít vyfoukávat nečistoty z klávesnice. Mnohdy dojde k odstranění prvků, které způsobují výše popisované nepříjemnosti. Typickým příkladem je zaseknutá klávesa nebo její špatný stisk. Ve své podstatě spojíte dobré s užitečným. Klávesnici totiž můžete opět zprovoznit a zároveň vyčistit.
Pokud stlačený vzduch ve spreji nezabírá, zkuste demontovat nefunkční klávesy. V lepším případě nebude klávesa správně na svém místě, popřípadě najdete odlomenou součást, kterou lze vyměnit. Jestliže nefunguje celá klávesnice, je vhodné provést kontrolu připojení k notebooku, respektive k základní desce. V tomto případě jde o náročnější proces vyžadující jisté znalosti. Nejprve si na YouTube najděte návod, jak demontovat klávesnici u svého modelu notebooku. Při této činnosti zkonstruujte, zda je sběrnice správně a plnohodnotně připojena k základní desce. I to může být jeden z problémů.
Nefunkční notebooková klávesnice pochopitelně nemusí mít pouze mechanickou závadu. To se týká primárně toho, že vám nejde celá klávesnice najednou, nikoliv konkrétní klávesa. Potom se vyplatí provést několik konkrétních úkonů vylučujících, zda nejde o softwarovou závadu.
Laickým uvažováním se pravděpodobně každý uživatel dopracuje k té nejjednodušší zkoušce. A tou je restartování notebooku. Ano, při běhu notebooku se může stát, že dojde k omezení funkčnosti klávesnice třeba vlivem některé z aplikací. Pokud se jedná o takto banální závadu, restartování je pokusem číslo jedna.
Jestliže takové řešení nepomůže, vyzkoušejte další. Vzhledem k tomu, že jde o externí zařízení, musí v rámci operačního systému Microsoft Windows obsahovat příslušné ovladače. Chyba může být právě tam. To si můžete ověřit poměrně jednoduchým a rychlým způsobem.
Nyní se podívejte na položku Klávesnice, kde uvidíte, zda ovladač svítí s vykřičníkem či nikoliv. Aktuální ovladač odinstalujete prostřednictvím vhodného tlačítka. Pak můžete zvolit volbu Aktualizovat ovladač zařízení, který se doinstaluje automaticky. Eventuálně restartujete notebook a dojde k nainstalování ovladače.
Vyloučit byste měli i škodlivý software ve svém notebooku. Ten může bránit plnohodnotnému fungování klávesnice. Využít můžete nejenom nástrojů operačního systému Windows 10 a 11 v podobě Microsoft Defender, ale i řadu těch alternativních zaměřených na hledání malwaru.
Softwarový problém s klávesnicí notebooku může být spojen i s jejím špatným nastavením. Stiskněte nabídku Start – Nastavení – Čas a jazyk. Zde důkladně projděte položky Jazyk a oblast, včetně Psaní. Tam se nachází hardwarové nastavení klávesnice. Vlivem neopatrnosti byste mohli některé volby zakázat, a proto notebooková klávesnice nefunguje tak, jak by měla.
Vyloučení softwarové a mechanické závady klávesnice notebooku můžete provést ještě jedním způsobem. Zkuste po startu notebooku otevřít nastavení BIOS. K tomu je zapotřebí stisknout klávesu, popřípadě kombinaci kláves. V tento moment se totiž ještě nepoužívají ovladače operačního systému, což může o mnohém vypovídat. Pokud se do BIOS dostanete a klávesy po startu notebooku fungují, půjde pravděpodobně o softwarovou záležitost. V opačném případě to může být mechanické poškození. Pozitivní informací je však to, že i při mechanickém poškození klávesnice nemusíte hned měnit notebook, ale jednoduše vyměníte samotnou klávesnici.