Našli jste doma starý pevný disk se sběrnicí SATA, ze kterého potřebujete dostat nějaká data? Pak vám prozradíme, jak to provést za pomoci portu USB. Řešení je snazší, než se na první pohled zdá.

Když najdete starý SATA disk a chcete z něj vykopírovat data, asi vás napadne jediné. Rozděláte svůj stolní počítač a připojíte disk na volnou sběrnici. Jenže, tomu tak u novější výpočetní techniky nemusí být a s 3,5" diskem si tímto způsobem neporadíte. Popřípadě nemáte volnou sběrnici. U notebooku je tento proces ještě náročnější. V první řadě se vám do něj nevejde tak velký disk a za druhé je složité notebook rozdělat.

Redukce kabel

Nezbývá tedy než připojení pevného disku provést zcela jiným způsobem. Málokdo totiž ví, že k takové činnosti nepotřebujete ani šroubovák. Připojení lze provést dvěma odlišnými způsoby.

  • Kabel
  • Redukce

Připojení SATA disku přes USB kabel

Jednou z variant je připojení napřímo, a to za pomoci redukce SATA na USB. Jde ve své podstatě o nejlevnější možné řešení tohoto typu. Zakoupit totiž můžete USB kabel, na jehož konci je USB koncovka a na druhém naopak SATA. Vedle klasických redukcí lze pořídit i speciální externí boxy, do nichž vložíte 2,5" nebo 3,5" disk a připojíte ho prostřednictvím přiloženého USB kabelu ke stolnímu počítači a notebooku.

Tyto typy kabelů a redukcí vás nebudou limitovat ani z pohledu konkrétního SATA rozhraní. Budete schopni připojit jak SATA I, tak SATA II i SATA III. Pokud byste připojovali pevný SATA disk, na němž byl původně operační systém, pohlídejte si, abyste ho nepřipojili dříve, než nastartuje váš operační systém. Díky tomu nebude mít počítač tendenci bootovat právě z tohoto disku.

Dokovací stanice představují důmyslnější řešení

Dokovací stanice disk

Další možností, jak připojit SATA disk přes USB je dokovací stanice. Jedná se o speciální zařízení, do něhož se vkládají pevné disky o velikosti 2,5" a 3,5". Ty na rozdíl od externích boxů přináší také jiné možnosti využití. Vzhledem k tomu, že mohou obsahovat více šachet, lze tímto způsobem připojit více disků naráz.

Mezi obvyklé funkce dokovacích stanic patří třeba klonování pevných disků, tvorba bootovacích disků a podobně. Migrace dat je díky tomuto produktu daleko jednodušší a rychlejší. To pochopitelně závisí na tom, jak rychlý USB port máte ve výpočetní technice a kam dokovací stanici připojujete.

Ať už zvolíte připojení přes kabelovou redukci nebo dovolovací stanici, docílíte stejného zobrazení dat v počítači. Připojené disky se budou tvářit jako další disková jednotka, třeba jako v podobě flashdisku. Díky tomu můžete snadno a rychle pracovat s uloženými daty. Dostat data ze starého SATA disku přes USB kabel není opravdu nic složitého.