I přes určitý posun je tiskárna stále jedním z nejpoužívanějších příslušenství v kanceláři i v domácnosti. Jak tiskárnu připojit k počítači nebo notebooku a jak nainstalovat příslušné ovladače?

Ať už si pořídíte tiskárnu novou nebo repasovanou, vždy budete řešit jednu zásadní věc. A to je připojení k počítači včetně následné instalace ovladačů. A právě s tím vám pomůžeme.

Jaké máte možnosti z hlediska připojení?

USB kabel

Nabízí se několik možností připojení tiskárny ke stolnímu počítači a notebooku. Základní volba je buď za pomoci kabelu nebo bezdrátově. Pojďme se podívat na jednotlivé varianty podrobněji.

  • Připojení tiskárny s pomocí USB kabelu – Tento způsob připojení tiskárny je v domácnostech stále nejpoužívanější, s dlouhou historií. Do počítače zasunete kabel USB a do tiskárny jeho druhý konec. Ten se od klasického konektoru liší svou velikostí a tvarem. V tomto případě je třeba počítat s tím, že budete limitováni vzdáleností tiskárny od počítače.
  • Síťové připojení tiskárny – Alternativou se stává připojení tiskárny za pomoci LAN kabelu, který je připojen do domácí nebo pracovní sítě. Taková tiskárna v síti pak obdrží příslušnou adresu a může dojít k její instalaci. K síti se lze připojit také bezdrátově. Některé tiskárny jsou vybaveny touto funkcí ve variantě Wi-Fi.
  • Wi-Fi Direct a Bluetooth – Tiskárny nabízí i jiné možnosti bezdrátového připojení. Je to například Wi-Fi Direct, což je připojení pouze jednoho zařízení. Tiskárna vytvoří svou vlastní Wi-Fi síť, k níž se zvolené zařízení na chvíli připojí a provede tisk. Druhým způsobem je připojení za pomoci technologie Bluetooth, která je hodně podobná právě Wi-Fi Direct jen s omezením rychlosti přenosu.
  • Připojení tiskárny s pomocí paralelního portu – Toto už je sice historie, ale pořád ještě je možné se někde setkat i s LPT neboli paralelním portem. V jeho případě je třeba myslet na to, aby tímto portem byl vybaven také stolní počítač či notebook. Zvolit lze i redukci, jejíž fungování však nemusí být za všech okolností spolehlivé.

Instalace tiskárny za pomoci ovladačů

Jednou věcí je zvolené připojení tiskárny ke stolnímu počítači a notebooku, tou druhou pak samotná instalace ovladačů. Ty ve své podstatě představují určitý balíček souborů, které je zapotřebí pro komunikaci mezi tiskárnou a počítačem. Software mnohdy rozšiřující možnosti tisku a přinášející spoustu funkcionalit navíc.

Tiskárna

Pokud jde o připojení tiskárny skrze USB kabel, dochází ke dvěma nejčastějším scénářům. Pokud operační systém Microsoft Windows obsahuje ovladače od této tiskárny, je nainstalována automaticky. V opačném případě musíte provést následující:

  • Stáhněte si ovladače ze stránek výrobce (pokud jde o starší nákup, můžete možná využít CD s ovladači) – HP, Dell, Canon, Lexmark, Epson, Brother a dalších.
  • Během instalačního procesu budete vyzváni k tomu, abyste v daný okamžik připojili tiskárnu k počítači.
  • Výstupem správně nainstalované tiskárny se vám stane vytištění Zkušební stránky.

Obdobná instalace probíhá také u tiskáren připojených do sítě LAN. Jen s tím rozdílem, že při instalaci nevyberete lokální připojení k tiskárně za pomoci USB kabelu, nýbrž síťové připojení. Obvykle se vám zobrazí seznam tiskáren v síti a vy si vyberete tu vaší dle příslušné adresy a dokončíte instalaci. Dostupnost ovladačů je naprosto shodná, jako výše – z CD a DVD média nebo z internetu. Některé síťové tiskárny si dokáží ovladač stáhnout sami. Stačí v Ovládacích panelech systému Microsoft Windows otevřít Zařízení – Tiskárny a skenery a zde Přidáte tiskárnu. Zobrazí se vám ty, které jsou síti.

Wi-Fi připojení

Když budete využívat technologie Wi-Fi Direct a Bluetooth, pak povětšinou není klasická instalace ovladačů zapotřebí. V tomto směru však každá z tiskáren nabízí trochu jiné prostředí. Nejčastěji můžete toto propojení nastavit přímo na displeji tiskárny. Na takovou tiskárnu lze pak tisknout z notebooků nebo z chytrých telefonů.

Návod na konkrétní instalaci je vždy součástí dané tiskárny. Pokud se u ní nenachází, najdete jej na oficiálních stránkách výrobce tiskárny.

Tiskárna

USB kabel