Jedna z nejčastějších potřeb mnohých uživatelů. Propojení mobilního telefonu libovolné značky s televizorem. Také nevíte, jakým způsobem zrcadlit mobil na TV? Prozradíme vám to.

Potřeba propojit mobilní telefon s televizorem přichází jistě u mnohých z vás. Chcete svým známým ukázat fotografie z dovolené na velké zobrazovací ploše? Rádi byste si pustili videoklip a oblíbený film? Nebo jen potřebujete větší monitor při surfování na internetu, popřípadě toužíte po kompletním zrcadlení? Všechny tyto a mnohé další scénáře lze řešit propojením mobilu s TV. Musíte ovšem vědět, jak na to. Nabízí se hned dvě odlišná řešení.

  • Propojení skrze kabel.
  • Bezdrátové propojení.

Propojení s pomocí vhodného kabelu

Kabel redukce

Nejprve vám představíme variantu s kabelem. V případě tohoto propojení hovoříme o spojení MHL neboli Mobile High-Definition Link. Tato technologie slouží k přenosu videa i zvuku v plné kvalitě. To znamená, že se nesetkáte s žádnou komprimací. Musíte ovšem vlastnit ten správný druh kabelu, abyste mohli propojit mobilní telefon s televizorem.

Typickým příkladem je HDMI kabel, který podporuje MHL a je z jedné strany zakončen tím správným konektorem pro váš mobilní telefon. Když to bude hojně rozšířený konektor USB-C, jste schopni prostřednictvím tohoto spojení přenést z mobilu na televizor kvalitu obrazu až 8K. Pokud jde o mobilní telefony iPhone vybavené konektorem Lightning, také si přijdete na své. Pro ně existují podobné speciální redukce, které dokáží proměnit Lightning na HDMI.

V okamžiku, kdy vlastníte pouze klasický HDMI kabel bez podpory MHL, musíte si dokoupit MHL adaptér, do něhož HDMI připojíte. Na jeho druhé straně bude konektor pro připojení do telefonu.

Bezdrátové propojení mobilního telefonu a TV

Když se na propojení mobilu a televize podíváme z pohledu komfortu je zřejmé, že bezdrátový přenos je daleko pohodlnější. Pokud chcete zrcadlit fotky z mobilu na televizoru, nemusíte se zvedat z pohovky, abyste zapojili kabel. Jednoduše využijete bezdrátové technologie a vše je rázem hotové. Hodně v tomto směru záleží na tom, jak moc technologicky vyspělou televizi máte. Nabízí se hned několik variant bezdrátového přenosu.

Miracast

Propojovací kabel

Jeden z prvních standardů, který je dnes více méně překonán. Váš televizor tuto technologii samozřejmě musí podporovat. Předpokladem pro správné fungování je připojení televize do vaší domácí sítě. Do té, k níž jste připojeni také se svým mobilním telefonem. To ostatně platí i u ostatních níže popisovaných řešení. Potom stačí jen potvrdit přístup na TV pro mobilní telefon a můžete se pustit do přenosu obrazu.

Vzhledem k tomu, že jde o postarší technologii, je třeba počítat s horší latencí. Hraní her na mobilním telefonu skrze televizor tak není nejlepším zážitkem. Fotografie a video si však zobrazíte bez problému.

Android TV

Jestliže disponujete novějším typem televizoru, s největší pravděpodobností bude vybaven operačním systémem pro chytré televize Android TV. Právě v jeho případě je užíván speciální protokol Cast, který je modernější nežli Miracast. Rozhodně nemusíte nic potvrzovat, vše funguje rychle a plynule. Podporu tohoto protokolu si můžete vynutit i dokoupením speciálního zařízení označovaného jako Chromecast.

Doplněk o velikosti klasického flashdisku s konektorem HDMI připojíte ke svému televizoru a máte v něm plnohodnotnou podporu zmíněného protokolu. Rázem můžete udělat ze své starší televize novější model s Android TV. Po připojení Chromecast se budete k TV připojovat bezdrátově. V rámci tohoto řešení se lze určitě zmínit o kompatibilitě se systémem Android a iOS.

Apple TV

Kabel lightning redukce

Pokud chcete využít plnohodnotný potenciál bezdrátového připojení mobilního telefonu s operačním systémem iOS k televizoru, upotřebíte jiné přídavné zařízení. A tím je Apple TV. Krabička, která je podstatně větší než zmiňovaný Chromacast, se systémem iOS však funguje daleko lépe a nabízí řadu věcí navíc. Apple TV pak můžete využívat i v kombinaci s ostatními produkty tohoto výrobce.

Propojení mobilního telefonu iPhone s televizorem bez Apple TV může proběhnout ještě za předpokladu, že daný televizor podporuje protokol AirPlay. V opačném případě máte jednoduše smůlu a musíte se spolehnout na Chromecast nebo kabel.

Kabel redukce

Kabel lightning redukce