V druhém díle seriálu o výběru notebooků se zaměříme na to, jak si vybrat vhodný displej a grafickou kartu.

V dnešním dílu seriálu o výběru notebooků se podíváme podrobněji na displeje, grafické karty a pevné disky. Na závěr se zaměříme na komunikační možnosti notebooků.

Displej

Výběr displeje je klíčový, protože jeho úhlopříčka udá také celkové rozměry a hmotnost stroje. A tak notebooky rozdělujeme na cestovní, manažerské a velké. Například notebooky s úhlopříčkou 11" - 13" jsou především určené pro snadné přenášení. Jsou obvykle lehčí s hmotností okolo 1,5 kg. 14" patří do třídy manažerských strojů, kdy je u nich v rovnováze dostatečně velký displey, ale zárověn nízká hmotnost. Notebook o velikosti 15,6" je ideální volba pro domácí použití. Výhodou je samostatný numerický bok, který je často přítomen. Notebooky s úhlopříčkou 17,3" jsou vhodné například pro grafické práce. Nevýhodou je již poměrně vysoká hmotnost.

  • Malé notebooky 10-12" - výhodou jsou malé rozměry a dlouhá výdrž baterie
  • Manažerské 14" - kompaktní provedení s dostatečně velkým displejem
  • Velké 15,6-17.3" - pro méně časté přenášení, numerický blok

Rozlišení displeje – tedy počet obrazových bodů. Čím více je bodů, tím ostřejší a jemnější je obraz. To je výhodou například u grafických prací, kde jsou důležité detaily.

Běžná rozlišení

  • HD 1 280 × 720 bodů
  • HD+ 1 600 × 900 bodů
  • Full HD 1 920 × 1 080 bodů
  • 3K 2 880 × 1 620 bodů

Povrchová úprava displeje - můžete volit mezi leskou, nebo matnou. Lesklé displeje vynikají výraznějším barevným podáním. Nejčastěji se s lesklými displeji setkáme u dotykových notebooků. Matný povrch je ideální pro práci venku, protože je například na silném venkovním světle čitelnější. I díky tomu, že eliminuje zrcadlový efekt

Zobrazovací technologie

TN (Twisted Nematic) - Jde o nejběžnější technologii, která vyniká nízkou výrobní cenou. Výhodou je rychlá doba odezvy – panel se rychle překlesluje a není zpomalený. Panel má omezené pozorovací úhly.

IPS (In-plane-switching) - Panel pracuje na principu polarizace. Jsou energeticky úsporné. Výhodou jsou výborné pozorovací úhly a věrné podání barev.

VA (Vertical Alignment) – Jde o vylepšenou variantu TN panelů. Výhodou je vysoký kontrast a široké pozorovací úhly, ale ne tak jako u IPS.

Grafická karta

Vývoj grafických karet do notebooků udělal v poslední době velký krok kupředu. Obecně se dají rozdělit na karty dedikované (s vlastní pamětí) a dále na integrované se sdílenou pamětí. Grafické karty se sdílenou pamětí využívají část operační paměti (RAM) notebooku. Toto řešení není tolik náročné na chlazení, prodlužuje výdrž baterie. Dedikované grafické karty mají vlastní rychlou paměť a díky tomu poskytují mnohonásobně vyšší výkon. Neubírají také část operační paměti.

Integrované grafické karty – Jde o čip na základní desce, nebo procesoru, proto není tak náročný na chlazení. S těmito kartami se běžně setkáváme u ultrabooků. Notebooky s tímto tipem karty vydrží delší dobu v provozu na baterii. Jsou vhodné pro běžnou kancelářskou práci a multimédia. Pro graficky náročné aplikace a hry vhodné nejsou.

Dedikované grafické karty – Pro zpracovnání dat má vlastní paměť. Mají větší výkon, ale spotřebovávají více energie. Jsou vhodné pro graficky náročné aplikace – projektování, střih videa, hry.

Rozdíl mezi grafickými kartamy nVidia Quadro a nVidia GeForce

  • nVidia GeForce – grafické karty určené do stolních počítačů pro běžné uživatele
  • nVidia Quadro – profesionální grafické karty, které jsou zkoušeny a testovány na profesionální programy. Kvůli tomu je jejich cena vyšší.

Pevný disk

Hlavní parametry pevných disků jsou kapacita a rychlost. U tradičního disku HDD ovlivňují rychlost především jeho otáčky a rozhraní. Otáčky pevných disků bývají 5400rpm nebo 7200rpm. Moderní disky označované jako SSD  založené na technologii NAND Flash. Pro ukládání dat používá tranzistory. Tyto disky jsou velmi rychlé a neobsahují pohyblivé části. Díky tomu jsou odolné vůči mechanickému poškození. Oproti standartní HDD jsou dražší. Dále existují disky SSHD – což je kombinace standartního HDD a SSD. Rychlá SSD část slouží jako vyrovnávací paměť. Automaticky se tam přesouvají data, která se nejvíce používají. U notebooku se nejčastěji setkáváme s formátem 2.5“. Novějším formátem u SSD disků jsou mSATA a M.2, které se zapojují přímo do základní desky. Výhodou jsou miniaturní rozměry a rychlost přenosu.

Konektivita a připojení k internetu

Standartem pro připojení k internetu je rozhraní Wifi. Základní frekvence 2,4 Ghz u standartu 802.11 b/g/n a dále 5 Ghz u standartu 802.11ac, která poskytuje vyšší datovou propustnost. Většinou nechybí ani možnost připojení kabelem k místnímu internetu. Označuje se LAN (Ethernet). Rychlostní standart je 1 Gbit/s.

Rozhraní Bluetooth nejčastěji využijeme například pro připojení myši, reproduktorů, nebo telefonu. U verze 5.0 může být rychlost přenosu až 255 Mbit/s.

V příštím, posledním dílu seriálu o výběru notebooku se podíváme na porty a příslušenství, spolehlivost a bezpečnost. Také si ukážeme některé doporučené parametry pro různé skupiny uživatelů.