Zakoupili jste počítač, který obsahuje několik oddílů pevného disku? Pokud nejde o větší množství fyzických jednotek, ale pouze o logické rozdělení jednoho disku, není to nepřekonatelný problém. Pakliže tyto oddíly, svazky či partitiony, jak lze části označit, potřebujete sloučit, máme pro Vás hned několik efektivních řešení.

Možnosti sloučení oddílů pevného disku

Pevný disk

Hned na začátku musíme zmínit, že námi popisované sloučení lze realizovat v rámci operačního systému Microsoft Windows.

Pakliže nemáte potřebu zachování současných a stávajících dat a chystáte se na novou instalaci operačního systému, lze sloučení oddílů provést právě při samotné instalaci. V instalačním prostředí odstraníte nepotřebné oddíly a vytvoříte jeden společný, který bude disponovat maximální kapacitou pevného disku. Tento model přísluší především instalaci Windows XP.

Existují však i řešení, která umožní zachovat již provedenou instalaci operačního systému, dalších programů a uložená data. Pakliže vlastníte operační systém Windows 7 nebo Windows Vista, případně ještě Windows XP, je možné sloučení disků provést pomocí samotného systému. Je třeba podotknout, že zmiňovaná varianta, je nejúčinnější a nejprůchodnější především u novějších systémů z výše zmíněných. Po stisknutí tlačítka START a vyhledání položky SPRÁVA POČÍTAČE získáte přehledné dialogové okno, ve kterém figuruje položka menu s názvem SPRÁVA DISKŮ. Právě zde můžete nalézt všechny jednotlivé oddíly pevné disku, i včetně toho, na kterém je přeinstalován operační systém. V tento okamžik můžete odpovídající oddíly pomocí pravého tlačítka myši odstranit a následně obdobným postupem rozšířit svůj primární svazek s operačním systémem o uspořené místo ze zrušených oddílů. Tímto postupem Vám vznikne pouze jeden oddíl.

Nezapomeňte však na jednu velice zásadní věc, kterou je kompletní záloha dat z disků, respektive oddílů, které chcete zrušit a odstranit. Odstraňováním, zmenšováním nebo zvětšováním oddílů můžete totiž přijít o svá data na zrušených částech pevného disku.

Sloučení oddílů pomocí freeware aplikací

V závislosti na předinstalovaném operačním systému a dalších faktorech se můžete setkat s tím, že výše popisovaný postup slučování Vám zkrátka nemusí jít, případně nemáte odpovídající nabídkové položky pro odstranění oddílu aktivní. V tento moment přichází na řadu aplikace třetích stran, které povětšinou sloučení oddílů pevného disku řeší velice rychle, pohodlně a bravurně.

Mezi takové nástroje patří kupříkladu aplikace Partition Manager Free Edition (32-bit) nebo software EASEUS Partition Master. Obě dvě aplikace Vám umožní prostřednictvím svého rozhraní provádět libovolné změny v oddílech, jejich velikostech a následném odstraňování, vytváření a požadovaném slučování. Ač se tyto aplikace honosí informací o tom, že při sloučení nedochází ke ztrátě dat, vždy provádějte zálohy dat v oddílech, které chcete slučovat. Nakonec přidáme snad pouze zmínku o tom, že jde o freeware programy, konkrétně software určený pro nekomerční užití.