Tisk dokumentů a obrázků je pro nás naprosto běžnou a každodenní činností. Jenže, co když chcete provádět tisk nikoliv z počítače nebo notebooku, nýbrž z mobilního telefonu? Poradíme vám, jak na to.

Máte potřebu tisknout dokumenty a multimediální obsah z mobilního telefonu? Pak si možná řeknete, že nejde o nic složitého. Dokument si uložíte do počítače a vytisknete ho. Popřípadě využijete cloudových služeb, odkud ho stáhnete opět do notebooku a dáte tisk. Jenže, co když zrovna u sebe nemáte žádnou výpočetní techniku a pouze tiskárnu? Nebo jen chcete tento proces řešit mnohem rychlejším a efektivnějším způsobem? Potom se začtěte do následujících řádků.

Drátové a bezdrátové připojení k tiskárně

Mobilní telefon

Mobilní telefon v dnešní době představuje takovou malou mobilní kancelář. Záleží pochopitelně na tom, jaký typ telefonu si pořídíte. V každém případě se nabízí také možnost tisku, a to bez nutnosti používat další výpočetní techniku. V tomto směru jsou tu dva modely fungování, s nimiž vás seznámíme podrobněji.

 • Tisk prostřednictvím kabelu
 • Bezdrátový tisk

Tisk z mobilního telefonu za pomoci kabelu

Nejprve si pojďme představit variantu tisku přes kabel. Kromě mobilního telefonu a tiskárny budete potřebovat také vhodný kabel. Nutno podotknout, že kompatibilita a možnosti tisku by měly být dostupné na obou stranách. Základem všeho je mobilní telefon s podporou standardu USB OTG. Za touto zkratkou se ukrývá anglický název On The Go. Jde v podstatě o to, že když takový mobil připojíte k tiskárně, zvolený standard USB OTG vám umožní její ovládání, potažmo tisk.

Prvním předpokladem je tedy podpora standardu u mobilního telefonu. Zároveň musíte disponovat tiskárnou, která má port USB. Pak už jen stačí pořídit vhodný USB kabel, popřípadě redukci USB OTG. S příslušným softwarem v mobilním telefonu bez sebemenšího problému provedete potřebný tisk.

Bezdrátový tisk z mobilního telefonu

Tiskárna Canon

Nyní vás seznámíme s trochu komfortnějším řešením tisku z mobilního telefonu. A to prostřednictvím bezdrátových technologií. V tomto případě je hlavním předpokladem podpora bezdrátového tisku na straně tiskárny. V závislosti na konkrétním modelu tiskárny je možné volit mezi dvěma technologiemi.

 • Připojení s pomocí Bluetooth
 • Připojení přes Wifi

U propojení mobilního telefonu a tiskárny prostřednictvím Bluetooth je zapotřebí provést párování zařízení. V mobilním telefonu si zobrazíte viditelná zařízení skrze Bluetooth a k tiskárně se připojíte.

Co se týče tisku přes Wifi, je zapotřebí splnit ten nejhlavnější předpoklad. Mobilní telefon i tiskárna musí být připojeny do stejné Wifi sítě. Teprve pak se jednotlivá zařízení vidí a je možné zrealizovat tisk. K dokončení tohoto procesu budete potřebovat vhodný software nainstalovaný v mobilním telefonu.

Nainstalujte si správný software

Tisk z mobilu na tiskárnu

V rámci komplexnosti prezentovaných informací se zmíníme ještě o programové výbavě mobilního telefonu. Ať už budete chtít tisknout přes kabel nebo bezdrátově, měli byste si do mobilu nejprve nainstalovat nezbytný software. A to se týče nejenom mobilního operačního systému Android, ale také iOS. Obvykle se jedná o aplikaci vydanou samotným výrobcem tiskárny. Tu stáhnete z Google Play nebo Apple Store. Jen pro zajímavost uvedeme některé z nich fungují vždy s tiskárnou příslušné značky.

 • Brother Print Service Plugin
 • Lexmark Print Plugin
 • Zásuvný modul tiskové služby Hewlett Packard
 • Samsung Print Service Plugin
 • Canon Print Service Plugin
 • Epson Print Enabler
 • Xerox Print Service Plugin
 • Mobile Print OKI

Když splníte výše uvedená kritéria, budete disponovat patřičným zařízením a nainstalujete si vhodnou aplikaci do mobilu, můžete tisknout libovolné dokumenty a obrázky z mobilního telefonu.

Tiskárna Canon

Tisk z mobilu na tiskárnu