Patříte k milovníkům počítačových her? Máte omezenější rozpočet na novou počítačovou sestavu nebo jen chcete získat více muziky za málo peněz? Potom se zaměřte na repasované počítače pro hry.

Repasovaná výpočetní technika má pro mnoho uživatelů opravdu velký přínos. Nákupem takového počítače posouváte jeho životnost, která je z pohledu výkonného hardwaru opravdu dlouhá. Zároveň šetříte životní prostředí a v poslední řadě také svoji peněženku. Mezi repasy lze najít herní počítač. Ten bude splňovat vaše kritéria do nejmenšího detailu. Jak asi správně tušíte, musíte vědět, co od takového počítače vlastně očekáváte.

Herní počítač

Na počátku všeho je to jistě stanovení finančního rozpočtu. Už v tomto směru jasně vedou repasované počítače. Oproti nové výpočetní technice můžete získat podstatně vyšší výkon jen díky tomu, že je počítač používaný. Onen zmiňovaný výkon je pak alfou a omegou, s níž budete při volbě herního počítače pracovat. Je to především výkonná grafika a procesor.

Volba herní výpočetní techniky se do určité míry odvíjí také od toho, jak často hrajete a jakým herním titulům se chcete věnovat. Existuje jistě herní minimum z pohledu technických parametrů. Někdo se však vydá střední cestou, popřípadě vsadí na vyšší třídu.

Parametry herního počítače

Když se řekne herní počítač, každý si představí stolní počítač s nadčasovým šasi, podsvícením, futuristickými prvky a podobně. Ano, tak tomu opravdu je, ale proč byste měli utrácet za vnější krásu, když z pohledu vnitřních komponent stejnou a možná ještě lepší práci odvede repasovaný počítač za podstatně nižší pořizovací náklady? I za běžným šasi pracovní stanice se může skrývat úctyhodný výkon. Na jaké parametry se tedy zaměřit při volbě herního počítače mezi repasy?

Grafická karta

Pojďme začít tím, co u herního počítače sehrává skutečně zásadní roli. A tím je grafika, která patří k těm cenově nákladnějším komponentám promítajícím se do celkových nákladů na herní stolní počítač. Pokud se budeme bavit o grafikách NVIDIA, pak volte modely z produktové řady GeForce GTX a GeForce RTX, přičemž čím novodobější model, tím lépe. První varianta je spíše pro méně náročné uživatele, ta druhá je pro milovníky prvotřídní grafiky. Alternativou jsou grafické karty AMD Radeon RX.

U grafické karty si pohlídejte primárně její paměť, která rozhoduje o výkonnostním potenciálu. Za určité minimum je považována kapacita 2 GB až 4 GB, v lepším případě cilte na paměť 6 GB a více, což je záruka toho správného grafického výkonu.

Procesor

Počítač Dell

Herní počítač rozhodně není to samé, jako kancelářský počítač. Výkon zde musíte vyžadovat na všech frontách, takže i včetně toho výpočetního. Mezi repasovanými počítači určenými pro hraní her začínejte na střední třídě Intel Core i5 nebo alternativě AMD Ryzen 5. Vyšší třída je prezentována procesory Intel Core i7 a ta nejvyšší řadou Intel Core i9. S těmito řadami se při hraní her nebudete příliš omezovat. Svou roli pochopitelně sehrává i částka, jíž jste ochotni do herní výpočetní techniky investovat. V případě procesorů AMD jsou adekvátními konkurenty procesory AMD Ryzen 7 a AMD Ryzen 9. Nadstandardní výkon poskytují i procesory Intel Xeon.

Při výběru herního procesoru vás bude zajímat i počet jader, který by měl být minimálně čtyři až šest a frekvence. Pamatujte si, že s rostoucí frekvencí roste také výkon procesoru.

Operační paměť

Výkon kam se podíváš, tak lze definovat přístup k výběru herního počítače mezi repasovanou výpočetní technikou. Opomíjet byste proto neměli ani na operační paměti. Nezajímejte se pouze o celkovou kapacitu, ale také o jejich rychlost. Frekvence 2 666 MHz a vyšší by měla korespondovat s kapacitou 16 GB a více. Celkem zásadní roli sehrává latence. To je číslo označené zkratkou CL. Čím menší bude, tím lepší pro vás. Při instalaci a rozvržení pamětí do paměťových slotů vsaďte na dual channel a vyšší.

Pevný disk

Počítač HP

Novodobé počítačové hry, to je především práce s velkými objemy dat. Aby vše bylo plynulé a bez jakéhokoliv zasekávání, hraje zásadní roli rychlost pevného disku. Pokud má jít o herní počítač, vždy lpěte na rychlejších discích typu SSD. Pro ukládání většího množství ne tolik potřebných dat můžete sáhnout po klasickém HDD. Co se týče kapacity, rozhodně nepodceňujte velké objemy počítačových her. Kapacita kolem 1 TB a vyšší je proto na místě.

Zvuková karta

Při hraní počítačových her se nemusíte oddávat pouze vizuálnímu zážitku, ale také tomu zvukovému. Proto se u herních počítačů mnohdy nevyplatí spoléhat pouze na integrovanou zvukovou kartu. Stolní počítač odpovídajícího typu by měl mít možnost náležitého rozšíření o lepší zvukovou kartu v závislosti na tom, jaké reproduktory budete pořizovat – 2.1, 5.1 nebo dokonce 7.1. I takové doplňky mohou navýšit cenu repasované výpočetní techniky určené pro hraní her.

Napájecí zdroj a další

Pozornost byste měli věnovat i některým ostatním komponentám repasovaného počítače určeného pro hraní her. Je to například napájecí zdroj, který by s ohledem na aktuální a budoucí výbavu komponent neměl být rozhodně poddimenzován. Poučka znějící čím více wattů tím lépe nemusí být vždy na místě. Lepší jsou kvalitnější napájecí zdroje s nižším výkonem, avšak větší účinností.

Podceňovat byste neměli ani základní desku a její celkovou výbavu z pohledu budoucího rozšíření. Myslete na zadní vrátka s ohledem na rozšíření herního počítače. Od základní desky se odvíjí možnosti taktování, počet integrovaných konektorů apod.

S vysokým výkonem pochopitelně souvisí i spousta generovaného tepla jednotlivými komponentami. Hlavními zástupci jsou v tomto případě procesor a grafická karta. V rámci nich rozhodně vsaďte na efektivní a dostatečné chlazení, které se taktéž promítá do plynulého chodu herního počítače. Při rozšiřování repasované výpočetní techniky o tyto prvky uvažujte i o pořízení lepšího chladiče, popřípadě celého chladícího systému. Ten samozřejmě může navýšit celkovou cenu.

Příslušenství k hernímu počítači

Počítač na hry

Nákupem repasované výpočetní techniky pro hraní počítačových her končit nemusíte. V tom samém segmentu lze zakoupit i herní monitory. S přihlédnutím k primárnímu použití vyžadujte vyšší obnovovací frekvenci zobrazovací plochy, alespoň 120 Hz a výše. Docílíte tím plynulejších herních scén.

K hraní her je zapotřebí také klávesnice. Zapomeňte na tu klasickou kancelářskou a pořiďte si klávesnici herní. Tou nejlepší investicí mohou být mechanické klávesnice, které obsahují řadu dalších funkčních kláves využitelných při hraní her. To se týká i speciální herní myši. V jejím případě hraje podstatnou roli vyšší DPI a programovatelná tlačítka.

Repasované počítače pro hraní her

Jak můžete sami vidět, herní počítač lze vybrat i mezi repasovanou výpočetní technikou. Některé výkonné počítače, v lepším případě pracovní stanice nabízí vše, co k hraní her budete potřebovat. Popřípadě provedete jen drobné úpravy některých komponent. To vše za podstatně nižší cenu oproti novému hernímu počítači.