Který notebook je ten nejlepší? Jak si vybrat správný notebook ve změti nabídek? Jaké parametry jsou nejdůležitější? Na co si dát při výběru pozor?
Na tyto otázky se pokusíme najít v tomto krátkém článku odpověď.

Při výběru notebooku nehledíme na to, který je nejlepší v nějakém konkrétním parametru, ale hledáme notebook, který notebook je nejvhodnější pro nás. Hledáme notebook, který splní účel, pro který ho chceme pořádit a cena se vejde do částky, kterou chceme na pořízení notebooku vydat.

K čemu budu notebook používat?

Mini notebook

Cestujete často nebo dlouho vlakem či autobusem? Chcete během cesty pracovat nebo sledovat filmy? Chcete občasný pracovní nástroj, který nezatíší vaši brašnu? Možná je tohle pro Vás tedy dobrá volba.

Mini notebooky se vyznačují malou hmotností a rozměry. Pokud je primárním požadavkem přenositelnost, je mini notebook možná dobrou volbou. Váha mini notebooků se obvykle pohybuje kolem 1,5 kg, ale může být i nižší. Notebooky jsou konstruovány s ohledem na přenositelnost a velkou výdrž baterie. Výdrž baterie je průměrně 5 hodin, ale může být i delší.

Obvyklá cena: 5 - 10 tis. Kč

Mini notebook - výdrž baterie, nízká váha

Přednosti mini notebooků

  • + přenositelnost
  • + dlouhá výdrž baterie
  • + nižší cena ve srovnání s klasickými notebooky

Nevýhody mini notebooků

  • - absence optické mechaniky
  • - obvykle menší disk a nižší výkon
  • - nepříliš pohodlné pro práci - malý displej, klávesnice


Standardní / univerzální / multimediální notebook

Je účelů, pro které budete notebook používat více? Chcete ho občas někam vézt, občas na něm přes den pracovat nebo použít ve škole pro poznámky? Večer se chcete podívat na film nebo pustit z notebooku jako kulisu hudbu?

Standartní multimediální notebook může být velmi lehký a tenký

Pak patrně vyberete některý z běžně dostupných 14" - 16" notebooků. Váha bývá mezi 2 - 3 kg, není tedy problém tyto notebooky v brašně někam přenést, současně disponují rozumně velkou klávesnicí i displejem na běžnou práci. Pokud budete chtít hrát také hry, ohlídejte si přítomnost dostatečně výkonné grafické karty pro Vaši hráčskou kategorii. Na sledování filmů není samostatná grafická karta potřeba, na stříhání videa už se hodí. Některé 15,6" notebooky již mají numerickou klávesnici. To může být příjemné usnadnění práce na notebooku. Spotřeba roste s výkonem. Vyšší výkon bývá vykoupen nižší životností baterie nebo vyšší cenou.

Obvyklá cena: 10 - 20 tis. Kč

Notebook jako náhrada počítače

Odešel Vám počítač a říkáte si, že ušetříte nějaké místo na stole nebo pod stolem pořízením notebooku? Chcete redukovat klubko hadů, které se promotané svíjí mezi počítačem, monitrem, klávesnicí, myší, reprodukotry, tiskárnou, atd.? Používáte počítač / notebook hlavně pro práci doma? Notebook bude výhradně doma a vyšší váha vám není na škodu?

Velký notebook může nahradit stolní počítač

Potom možná zvolíte některý z notebooků s úhlopříčkou 17" a větší. K notebooku je možné dokoupit docking station, do které zapojíte externí monitor a případná další zařízení. Opět platí, že pokud bude notebook sloužit jako herní nebo pro grafické práce, práce s videem, je potřeba si ohlídat dostatečný výkon a paměť grafické karty.

Obvyklá cena: 12 - 25 tis. Kč

Přednosti velkých notebooků

  • + pohodlná práce
  • + obvykle vyšší výkon

Nevýhody velkých notebooků

  • - hůře se přenáší a skladuje
  • - vyšší cena ve srovnání s klasickými notebooky
  • - obvykle kratší výdrž baterie

Mám koupit nový nebo použitý (repasovaný) notebook?

Hlavní výhodou lobující pro pořízení repasovaného notebooku je nesporně cena. Obvykle se pohybuje na úrovni 50 % ceny notebooku nového. Často lze najít repasovaný notebook i s operačním systémem nebo alespoň licenčním štítkem, což je další úspora. K repasi se používají notebooky vyšších kategorií, žádné laciné "plasťáky", na které můžete natrefit u nových notebooků, pokud máte jen omezený rozpočet.

Co je nevýhodou u repasovaných notebooků je baterie. Obvykle je původní a může mít sníženou kapacitu a vyžadovat do budoucna další investici. Také nezažijete v plné míře ten pocit nadšení, možná okouzlení z nového. U repasovaných notebooků je na druhé straně potřeba počítat s určitou mírou opotřebení, jako jsou kosmetické vady, známky používání a podobně. Obecně platné pravidlo je, že čím levnější použitý notebook kupuji, tím znatelnější bude opotřebení - ty které mají výrazné vady jsou označeny příznakem "B" kategorie. Funkčně jsou ale repasované notebooky v pořádku a poměr výkon / cena je vyšší než u nového zboží.

Výhody repasovaných notebooků

  • + nižší cena
  • + prověřená výrobní řada

Nevýhody repasovaných notebooků

  • - nižší výdrž baterie
  • - kratší záruka

Dvě otcovské rady závěrem

Otcovské rady pro výběr notebooku

Více není vždy lépe

Každá vyšší konfigurace vypadá na baneru nádherně, ale zvažte, zda to opravdu potřebujete. Pokud paměť není úzké místo, její rozšíření výkon nezvýší. Stejně tak pravděpodobně neupotřebíte 1 TB disk, naopak zvažte nákup SSD disku, který je až 10% rychlejší než klasický HDD. Procesor může stačit i níže taktovaný a grafickou kartu nemusíte vůbec potřebovat. Čím vyšší konfiguraci notebook má, tím má pravděpodobně i vyšší spotřebu, bude potřebovat častěji chladit, tím pádem bude hlučnější a baterie vydrží kratší dobu.

"Nejlepší notebooky dělá IBM, nejlepší auta Voklswagen"

Nelze brát jako bernou minci, že Dell je lepší než Lenovo nebo HP lepší než Fujitsu Siemens. Záleží na konkrétním výrobku. Všichni výrobci mají povedené i nepovedené série. Používají podobné součástky, z nichž se většina vyrábí v Číně. Než vyberete nový nebo repasovaný notebook, je dobré si pročíst recenze a zkušennosti uživatelů, kteří již ten který notebook vlastní.