Každý produkt naší domácnosti či kanceláře potřebuje čas od času oprášit od nežádoucích nečistot. A to se netýká jen běžných spotřebních věcí nebo nábytku, ale také stolních počítačů. Dnes si povíme, jak na to.

Spousta lidí se mylně domnívá, že stolní počítač je uzavřenou „krabicí“, na kterou se práší pouze z vrchní části, a proto se o něj není nutné výrazněji starat. Jenže, utřít prach z vnějšího šasi rozhodně nestačí. Stolní počítače disponují žebrováním z venku, ventilátory uvnitř, včetně těch, které jsou součástí napájení. Počítačem tedy musí proudit vzduch a z toho důvodu dochází k usazování prachu uvnitř výpočetní techniky.

Důležitost vyčištěného stolního počítače

Čištění počítače

Prach se uvnitř počítače usazuje nejenom ve ventilátorech, ale také na procesoru, paměťových modelech, grafických kartách, pevných discích a mnohdy po celé ploše základní desky. A právě zvětšující se vrstva prachu může negativně působit na snižující se otáčky ventilátorů, čímž dochází k méně efektivnímu chlazení jednotlivých komponent. Tento prach při větším zastoupení představuje i určitý druh izolantu a v horším případě může dokonce způsobit zkrat. Váš stolní počítač proto nemusí být zpomalen pouze softwarově, ale také fyzicky.

Když se čas od času pustíte do kompletního vyčištění stolního počítače, určitě tím získáte mnohé. Preventivně předejdete jakýmkoliv problémům a zpomalení. Zvýšíte účinnost chladícího systému, počítač nebude příliš hlučný a jeho provozní teploty budou v normě. V každém případě tím prodloužíte i životnost jednotlivých komponent a nebudete se připravovat o deklarovaný výkon.

Příprava na čištění stolního počítače

Pojměte čištění stolního počítače jako jednorázovou záležitost. Nejprve si připravte vše potřebné a teprve poté se pusťte do práce. Současné stolní počítače nabízí velice snadný přístup do svých útrob, u těch složitějších vás asi nemine použití vhodného křížového šroubováku. Zde je výpis nástrojů, s nimiž můžete zahájit níže popisované čištění stolního počítače.

    Otevřený počítač
  • Vysavač
  • Papírové ubrousky nebo utěrky
  • Stlačený vzduch ve spreji
  • Štětec
  • Křížové šroubováky
  • Líh

Čištění počítače krok za krokem

Na počátku všeho musí padnout jedno důležité upozornění. Stolní počítač musíte čistit pouze v okamžiku, kdy je odpojen od elektrické sítě. Chráníte tím nejenom sami sebe, ale také samotnou výpočetní techniku. Poté lze přistoupit k odejmutí bočnice, abyste se dostali dovnitř.

Pokud jste stolní počítač nečistili delší dobu, potom určitě spatříte velké nánosy prachu. A právě jejich odstraněním začněte. K tomu vám poslouží vysavač. Tím opatrně vysajte prach ze všech koutů, základní desky a jednotlivých komponent. Poté přistupte k čištění jednotlivých prvků.

Špinavý počítač

Za pomoci šroubováků můžete povolit a vyjmout jednotlivé ventilátory, které vám umožní dostat se k dalším komponentám. Právě v tento okamžik přijde vhod štětec. Tím můžete vymést prach z hůře přístupných míst. Jeho možnosti lze kombinovat také se stlačeným vzduchem ve spreji, který vyžene prach i z těch nejmenších skulin. Když na počátku stolní počítač důkladně vysajete, nebudete sprejem vířit tolik prachu. Je však pravdou, že toto čištění je lepší provádět raději někde, kde můžete prášit – venku, v dílně či nějaké technické místnosti. Pokud si netroufáte na odpojení některých komponent nebo se k nim hůře dostáváte, snažte se všechen prach vyfoukat alespoň stlačeným vzduchem. Na některou hůře odstranitelnou špínu můžete použít líh.

Pokud v zapojení jednotlivých komponent nejste moc zběhlí, před odpojením čehokoliv si udělejte fotodokumentaci správného zapojení daných částí, abyste po vyčištění vše vrátili a připevnili na to správné místo. Štětcem a za pomoci stlačeného vzduchu dostaňte prach nejenom ze všech chladičů, ale také vstupních a výstupních průduchů. Při používání štětce platí jedno dobré pravidlo – na neelektrické části použijte štětec, na ty ostatní raději stlačený vzduch ve spreji.

Po důkladném odstranění prachu a zašlých nečistot začněte jednotlivé komponenty usazovat na své původní místo, a ještě jednou důkladně zkontrolujte jejich správné zapojení. Tímto lze považovat čištění stolního počítače za kompletní.

Pravidelné čištění se vyplatí

Jak vidíte, důkladné čištění stolního počítače jistě přináší svá ovace, o čemž se můžete přesvědčit sami. Ptáte se, jak často tímto způsobem čistit počítač? Odpověď bohužel nebude úplně jednoznačná. Hodně to závisí na prašnosti prostředí, ve kterém počítač používáte. Mnohdy si o vyčištění řekne sám ztrátou výkonu a zvyšující se hlučností. Povětšinou stačí, když budete podobný proces absolvovat alespoň jednou do roka. Ostatně, optická kontrola znečištění skrze odejmutý boční kryt je otázkou několika vteřin.

Čištění počítače


Otevřený počítač