Bezpečnost je v dnešní době hodně důležitá, napříč všemi oblastmi. Proto byste neměli podceňovat ochranu svého soukromí ani v rámci domácí wifi sítě. Poradíme vám, co všechno udělat pro její lepší zabezpečení.

TP-Link černý

Wifi router se nachází pravděpodobně v každé domácnosti. Málokdo si však uvědomuje, že z pohledu bezpečnosti jde o jednu z hlavních slabin. Špatným nastavením totiž můžete docílit nepovolaného přístupu do své vlastní sítě. A to nechte určitě nikdo, protože pak přichází na přetřes ztráta drahocenných dat a soukromí.

Pokud chcete mít dostatečně zabezpečený wifi router a eliminovat jakékoliv útoky na vaši bezdrátovou domácnost, inspirujte se v níže uvedených tipech a radách.

Základní zabezpečení wifi routeru

Výchozí nastavení wifi routeru obvykle disponuje patřičnou mírou zabezpečení, kterou však lze jistými kroky a nastaveními zvýšit. Dokonce nemusíte být přeborníci v této oblasti, abyste lepší úrovně bezpečí dosáhli svépomocí. U nastavení domácího wifi routeru je zapotřebí začít od úplného základu.

  • Aktualizujte firmware
  • Vytvořte si zálohu

Ta největší zranitelnost je pochopitelně softwarová. To znamená, že byste měli svůj wifi router pravidelně aktualizovat. U starších modelů nemusí být aktualizace firmwaru a vylepšení vydávána s takovou pravidelností. Pak možná stojí za zvážení, jestli neinvestovat do některého ze současných produktů. Vaším odrazovým můstkem v honbě za zabezpečením domácí wifi sítě bude tedy aktualizace firmwaru.

Nežli se pustíte do detailnějších úprav a změn, proveďte zálohu aktuálního a nastavení. Pokud by se cokoliv pokazilo, budete se moci vrátit k funkční verzi wifi routeru.

Jedním z prvotních kroků musí být změna hesla k administrátorskému účtu. V žádném případě neponechávejte výchozí heslo výrobce, protože pak se váš router stává opravdu zranitelný. Zároveň volte složitější a delší heslo jako kombinaci různých znaků, velkých písmen a číslic. Přece jenom, heslo pro administraci je v podstatě takovou pomyslnou vstupní branou k celé domácí síti. Stejně složité, avšak jiné heslo si nastavte pro samotné připojení do wifi sítě.

Skrytí wifi sítě

TP-Link modrý

V zabezpečení domácí wifi sítě pokračujte krok za krokem. Vhodné je změnit například SSID neboli název sítě. Nepoužívejte název, který vyloženě upozorní na vaši domácnost. Jde o viditelné označení také pro ostatní uživatele v okolí, kdo na svém zařízení prohledají dostupné wifi sítě. Kromě jména není vhodné ani číslo popisné, označení frekvence sítě a podobné indicie napomáhající útočníkovi identifikovat konkrétní bezdrátovou síť.

Využít můžete toho, že skrze nastavení wifi routeru skryjete název sítě před okolním světem. V takovém případě si ale musíte důkladně zapamatovat její název. Ten je zapotřebí, když se bude chtít někdo další přihlásit do vaší domácí sítě. Nutno podotknout, že existují nástroje, které dokáží odhalit i skrytá SSID. V každém případě však eliminujete určitou sortu těch, kdo by chtěli na vaši domácí wifi síť útočit.

Šifrování je pomyslnou alfou a omegou

Jedním z nejproblematičtějších míst z pohledu bezpečnosti je šifrování. Efektivní a účinná překážka pro všechny nezvané hosty domácí wifi sítě. Prolomení přístupového hesla v podstatě znamená přístup k vašemu internetu a osobním datům. Proto v nastavení wifi routeru zvolte ten správný typ šifrování. Dávno pryč jsou doby, kdy volba padla na šifrování WEP, které je v dnešní době snadno prolomitelné. Zaměřte se na šifrování WPA, a to v níže uvedených variantách.

  • WPA2 – Považujte ho za minimální typ zabezpečení. V souvislosti s ním volte složitější heslo, které bude mít alespoň osm znaků.
  • WPA3 – Nejnovější protokol patřící zároveň k těm nejbezpečnějším. Ten mimochodem podporuje Wi-Fi 6.
  • WPA2/WPA3 – Jde o smíšený režim využívající oba typy šifrování podle toho, jaké zařízení se k wifi routeru připojuje. Ta starší budou využívat WPA2, ta novější zase WPA3.

Pokud chcete z pohledu bezpečnosti docílit skutečného maxima, pak není od věci, když jednou za delší čas změníte přístupové heslo ke své wifi síti.

Začněte s filtrováním MAC adres

TP-Link router

Dalším přínosným bezpečnostním krokem v nastavení wifi routeru bude zapnutí funkce filtrování MAC adres. Za zkratkou MAC se skrývá anglický název Media Access Control, který do značné míry mnohé prozrazuje. Jde o jedinečný identifikátor konkrétního zařízení. Pokud zapnete filtrování MAC adres, k vaší domácí wifi síti se budou moci připojit pouze konkrétní zařízení. Na druhou stranu můžete zablokovat daná zařízení podle jejich MAC adresy.

Tento krok určitě zvyšuje celkovou míru zabezpečení. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že připojení ostatních zařízení do domácí wifi sítě nepůjde tak rychle. Pro každé zařízení budete muset povolit jeho MAC adresu.

Připravte si wifi síť pro hosty

Znají to určitě mnozí z vás. Přijde návštěva a první na co se bude dotazovat je připojení k internetu. Jen málokdo pak chce někomu sdělovat heslo k wifi síti, potažmo k bezdrátové domácí síti, do níž mohou být připojena NAS zařízení, takže i osobní data. V ten moment se vyplatí disponovat wifi routerem, který umožňuje vytvořit dvě nezávislé wifi sítě.

  • Domácí wifi síť s přístupem do sítě
  • Wifi síť pro hosty bez přístupu do domácí sítě

Hostům sdělíte název příslušné sítě a přihlašovací údaje. Tím zabráníte průniku do vlastní sítě. I na tuto druhou síť můžete aplikovat některá výše uvedená nastavení. Vybrané typy wifi routerů také umožňují vytvořit wifi síť pro hosty s omezenou dobou platnosti, takže za několik hodin dojde k jejímu vypnutí. Další z efektivních řešení přispívajících k vyššímu zabezpečení.

Nezapomeňte vypnout WPS

TP-Link zezadu

S domácí wifi sítí se pojí i výraz WPS neboli Wi-Fi Protected Setup. Ve své podstatě se jedná o bezpečnostní standard, který umožňuje připojit zařízení do bezdrátové sítě bez znalosti hesla. Většina wifi routerů disponuje speciálním tlačítkem WPS. Když potřebujete do bezdrátové domácí sítě připojit bezdrátovou tiskárnu, určitě to přijde vhod. Na druhou stranu může WPS představovat další bezpečnostní riziko.

Takže ano, využijte WPS, když je to nutné. Pak ale přejděte do administrace wifi routeru a tuto funkci jednoduše vypněte. Tím přispějete k vyššímu zabezpečení domácí wifi sítě.

Pravidelná kontrola wifi sítě

Když provedete všechny výše uvedené kroky pak vězte, že uděláte maximum pro zabezpečení své wifi sítě. A nutno zmínit, že tato nastavení naleznete v podstatě na všech wifi routerech na současném trhu. Mnohé z nich nabízí ještě další pokročilejší funkce, které však už vyžadují patřičnou znalost této problematiky. S těmito radami pro zabezpečení wifi routeru si poradí i běžný laik.

Míru zabezpečení domácí wifi sítě navíc podpoříte pravidelnou kontrolou, zda k wifi routeru není připojen nezvaný host. Tyto statistické údaje najdete buď v administraci wifi routeru nebo využijete mobilních aplikací daného výrobce. Pro skenování wifi sítí existují i nejrůznější aplikace. Proto nepodceňujte bezpečnost své domácí wifi sítě.

TP-Link černý

TP-Link modrý

TP-Link router

TP-Link zezadu