Co je to image disku

Proč se něčím takovým jako je image disku vůbec zabývat? Doba, kdy jste spolu s počítačem dostali balík několika CD a DVD s drivery a instalátorem operačního systému, je již dávno pryč. Dnes se i díky bezproblémovému dosahu internetu software distribuuje výhradně elektronicky. Na této stránce naleznete odkazy na stažení aktuálních instalačních balíčků a instalátorů pro operační systémy a návody k instalaci.

Image disku nebo-li také obraz disku, případně diskový obraz je jeden nebo více souborů, které obsahují kopii všech dat na disku, ze kterého byl tento image vyroben. Nejde jen o vaše uložená data jako jsou například obrázky a filmy, ale zejména operační systém s kompletními ovladači a také instalace různých programů včetně uživatelských nastavení a práv. Metodu zálohy pomocí obrazu disku využívají správci počítačové techniky ve velkých firmách naprosto běžně, protože pokud dojde k havárii pevného disku, během několika minut lze obnovit pomocí obrazu celý počítač včetně složitých nastavení, které by jinak trvalo mnoho hodin. Vyplácí se to i v případě, když potřebujete ve firmě nainstalovat více shodných stanic a nechce se vám stejný úkon dělat na deseti počítačích postupně. Připravíte si jeden kus a ty zbylé rozklonujete.

Využití image disku

Využití obrazu disku se hodí i tam, kde potřebujete zálohu systému pro starší počítač na který se již těžko shání původní ovladače, nebo již nelze sehnat instálator operačního systému. Zálohu si také vždy vytvořte předtím než pošlete svůj počítač na reklamaci. Případně pravidelně takto zálohujte, abyste si pojistili alespoň částečně ztrátu dat, při případné havárii disku.

Pokud dojde k poruše pevného disku, je možné původní disk nahradit jiným. Na vyměněný disk lze poté zkopírovat vytvořený image.

Včasné zálohování dat a operačního systému pomocí image disku snižuje riziko jejich ztráty. Je třeba uvážit, kdy takový image pořídit, případně s jakou frekvencí jej vytvářet. Dobré řešení je vytvořit si verzi image disku s "čistou instalací" a následně čas ad času vytvořit nový image po instalaci dalších aplikací. Má pochopitelně smysl vytvářet obraz disku s plně funkčním systémem. Pokud je systém nestabilní, je pozdě.

Když chci osadit SSD disk

Image disku řeší také ti, kteří si pořizují větší disk, nebo rychlejší disk a s původním diskem a ani instalací systému žádné problémy nebyly. Logicky pak takový uživatel chce jen disk přehodit do nového počítače a jet dál, nikoliv se několik dní zabývat novým nastavováním systému. Výrobci disků na to většinou myslí a tak je s diskem dodávám SW, který podle výrobce disku můžete stáhnout z webu a využít zdarma pro přenesení původních dat na nově zakoupený disk.

Jaké programy lze použít na vytvoření image disku?

Je jich mnoho. Kdo je v IT znalec, ten už nyní ví, co použije. Pro ty kteří tápou níže popíšeme několik velmi rozšířených programů. Za nás můžeme doporučit CloneZilla, která je zdarma a dobře funguje.

Clonezilla – open source

Podporuje nejpoužívanější systémy souborů (FAT, NTFS, EXT atd.). To znamená, že naklonuje většinu disků či jednotek. Výhodou je, že nezálohuje prázdné místo a data komprimuje. Záloha nově nainstalovaného Windows 10 trvá přibližně 20 minut, image má cca 6 GB a jeho obnova zabere asi 10 minut. Zálohovat lze nejen na lokální úložiště, ale také síťové. Pracuje na vlastním systému na bázi Linuxové distribuce, vytvoří bootovací médium.

Acronis True Image – 30-ti denní trial

Acronis True Image zálohuje nejen data, ale klonuje i celé disky, a to automaticky na bázi diskových obrazů. Podporuje kopírování interních disků a také těch připojených přes USB a FireWire. Umí toho však mnohem více (třeba tvoří virtuální jednotky či funkce vyzkoušej a rozhodni se) atd. Kombinuje on-line zálohování, lokální zálohování a synchronizaci souborů do jednoho produktu. Nově také nabízí možnost mít image se zálohou uložený v cloudovém úložišti.

Samsung Data Migration software

Samsung Data Migration software má jednu obrovskou výhodu. Data na nový disk přenesete za "živa" tedy za běhu původní instalace. Uživatelsky je velice jednoduchý na obsluhu, stačí jej jen nainstalovat na současný systém a postupovat podle návodu na obrazovce. Nevýhodou je, že je uzamčen pouze na disky značky Samsung a jiné disky nevidí, jedná se tak pouze o řešení pro přenos dat na nový disk, nikoliv pro pravidelné zálohování. Pokud si chcete do počítač dávat nové SSD a nejste technicky moc zdatní, můžeme řešení od Samsungu doporučit.

Acronis True Image OEM Download

Zde se jedná o "ořezanou" verzi Acronisu, který popisujeme výše. Je to opět verze, která je uzamčena pro klonování disku na nový disk od výrobce Kingston. Tedy podobně jako u Samsungu. Nevýhodou tohoto řešení je, že musíte počítač nastartovat z USB a klonujete mimo známé prostředí operačního systému, tak jak to umožňuje Samsung. Jinak je tento nástroj dobře použitelný a pro mírně pokročilé uživatele jednoduchý na obsluhu.

Jaký HW pro naklonování potřebuji?

V minimálním pojetí stačí jen USB flash disk, ideálně s rozhraním USB 3.0 a v USB portu 3.0 aby kopírování dat probíhalo co nejrychleji. Při použití USB flash disku se ale zdržíte. Protože data nejprve musíte zálohovat z původního disku na USB a následně z USB na nový disk. Pokročilejší uživatelé mají kabeláž pro připojení SATA rozhraní do USB portu a jsou tak schopní data přenášet v reálném čase rovnou na nový disk. Tuto redukci občas v balíčcích přibalují výrobci k dražším SSD diskům, případně rovnou s rámečkem na původní disk z který následně můžete využít jako externí USB disk.