Zajímá vás, jaké se prodávají velké modely notebooků, které svými parametry velice úzce korespondují s klasickými stolními počítači? Chcete vědět, co vám přinese nákup velkého, avšak mobilního zařízení?

Notebooky jsou synonymem mobility. Zařízením, které můžete mít neustále při sobě, a umožňuje vám pohodlnou práci podobně jako doposud velmi rozšířené stolní počítače. Notebook však přinesl jednu zásadní výhodu, která spočívá v oné jednoduché přenositelnosti.

Přesto se však mezi námi najdou tací uživatelé, kteří nepovažují minimální rozměry notebooku za ideální a koukají po mnohem větších produktech, které mají také své výhody.

Velké notebooky současného trhu

Zůstaňme u běných výrobků a nemluvme o trhačích světových rekordů. V produktových nabídkách různých výrobců se objevují především produkty o velikosti 18,4“ palce. Zařízení, která svým vzhledem budí respekt a označení „mobilní zařízení“ se už na ně tolik nehodí. Přesto jsou tyto notebooky poměrně oblíbené.

Pořídíte-li si velký notebook obdobných rozměrů, budete mít k dispozici hlavně velikou pracovní plochu s dostatečným rozlišením. Takovou, kterou vám menší notebooky jenom stěží nahradí. Součástí mobilních strojů je i náležitá hardwarová výbava, která v mnohých ohledech dohání výkonné stolní počítače. Rozměrná pracovní plocha, která je obohacena o plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí a veliký TouchPad.

Všechno pro, má však i své proti.

Nevýhody velkých notebooků

ASUS 18,4

S pořízením velkého notebooku vás však neminou ani některé záporné předpoklady těchto zařízení. Mobilita takového produktu bude jistě omezena značnými rozměry a hmotností, která se u levnějších adeptů pohybuje kolem 4 až 5 kilogramů. Dražší modely jsou na tom o něco lépe a mají hmotnost cca 3,2 kg.

U takového zařízení sice není šasi nejdůležitější věcí, přesto jde stále o notebook, který jednou za čas přenesete a tomu musí odpovídat i kvalita zpracování, na kterou se bohužel u levnějších notebooků občas zapomíná.

Mezi další negativa lze označit snad ještě hlučnost takových notebooků, které díky grafické kartě a značnému výkonu, potřebují i dostatek chlazení, jež je pro někoho obtěžujícím elementem.

Modely velkých notebooků

Jsou-li velké notebooky opravdu tím, co vás zajímá a jež je k vaší práci zcela ideální, narazíte na současném trhu minimálně na dva výrobce, kteří se prezentují notebooky o velikosti 18,4“ palce. Je to Dell nebo Asus. Sklouznete-li do menší kategorie zařízení o 17,3“ palce, už je nabídka mnohem větší.

Větší zařízení nad 18,4“ palce jsou dnes již výjimkou, protože takové produkty ztrácí na své efektivitě a svou hmotností dohání stolní počítače. Cena ještě větších notebooků bude jistě také neobvyklá a enormní.