Notebook je dobrým pomocníkem v mnoha ohledech. Využívat ho můžete k práci i zábavě. Zároveň představuje vynikající komunikační prostředek, a to díky zabudované webové kameře.

Dell notebook kamera

Webová kamera je v dnešní době nedílnou součástí jakéhokoliv modelu notebooku. Prvek zakomponovaný do horního okraje displeje, který vám umožňuje komunikovat s přáteli či obchodními partnery. Stačí jen připojení k internetu, vhodně zvolená aplikace a můžete mluvit s kýmkoliv na druhém konci zeměkoule. A to v kombinaci s požadovaným obrazem.

Vzhledem k tomu, že je využívání webových kamer u notebooků čím dál častější, vyplatí se při nákupu nové výpočetní techniky nepodceňovat technické parametry ani tohoto prvku. Zaměřit byste se měli na dvě zásadní věci.

 • Rozlišené webové kamery
 • Další funkce webkamery

Rozlišení webové kamery notebooku

Každý uživatel notebooku asi správně tuší, že čím vyšší rozlišení webová kamera má, tím lze docílit vyšší kvality zobrazení. Z tohoto hlediska se můžete setkat hned s několika variantami.

 • VGA webová kamera – 0,3 Mpx
 • HD webová kamera – 720p
 • FullHD webová kamera – 1 080p
 • Webová kamera 2K nebo 4K

Pokud chcete od webové kamery v notebooku alespoň nějaký výsledek z pohledu kvality obrazu, začněte vybírat modely s HD webkamerou. Ta v dnešní době představuje určitý standard. Pro náročnější multimediální komunikaci vsaďte na FullHD webkameru. Rozlišení 2K či dokonce 4K je určeno pro ty nejnáročnější uživatele notebooků. Tyto webkamery se stávají nedílnou součástí dražší výpočetní techniky.

Přidružené funkce a možnosti webové kamery

Kamera HP

Na trhu můžete samozřejmě narazit na přemíru webových kamer, které jsou kromě základního provedení dovybaveny ještě o další přidružené prvky, popřípadě softwarové vybavení. U webkamer v noteboocích oceníte například tyto věci.

 • IR přisvětlení pro noční vidění
 • Mechanická závěrka webové kamery

V rámci rozšířených možností webové kamery vám přijdou vhod například funkce na odstranění pozadí za vámi, takže s přáteli či obchodními partnery můžete komunikovat v podstatě odkudkoliv. Přínosné je také mapování obličeje nebo možnost doplnění dalších animací a úprav. Zapomínat bychom neměli ani na sdílení obrazovky, vylepšení pro nejrůznější videokonference a nastavení technických parametrů webkamery – snímkovací frekvence, kontrast, světlost a barevné podání.

Každý výrobce konkrétního modelu přichází s trochu odlišnou webovou kamerou. Nyní už máte alespoň základní představu o tom, co můžete získat a na jaké parametry se zaměřit.

Otestování webové kamery a její nastavení

Notebook Dell kamera

V závislosti na typu webové kamery můžete obdržet doplňkový software, kterým lze webkameru ještě dále nastavovat. Pokud tomu tak není, máte možnost využít běžného nastavení v operačním systému Windows 11. Nejprve vám prozradíme, jak vyzkoušet funkčnost webové kamery. Stačí kliknout na nabídku Start a napsat výraz "Kamera". Po otevření aplikace se spustí kamera a vy dostanete několik možností nastavení.

 • Nastavení kamery
 • Nastavení fotek
 • Nastavení videí
 • Experimentální funkce

Další věci spjaté s webovou kamerou můžete nalézt přímo v Nastavení operačního systému Windows 11.

 • Nabídka Start – Nastavení
 • Soukromí a zabezpečení – Kamera

Tady lze povolit nebo zakázat přístup k webové kameře, ať už obecně, tak vybraným aplikacím. Kromě mechanické závěrky kamery jde o další způsob, jak přispět k zabezpečení webkamery. Zároveň získáte přehled o nedávné aktivitě webové kamery a budete si moci nastavit přihlašování prostřednictvím rozpoznávání obličeje.