Ukončení podpory operačního systému Windows 10 nastane až v roce 2025, přesto je žhavým tématem už nyní. Co to pro vás jako uživatele výpočetní techniky znamená a co vás čeká?
Operační systém Microsoft Windows je jedním z nejpoužívanějších na celém světě. Od roku 2021 je tu sice verze Windows 11, dle nejrůznějších průzkumů většina uživatelů stále používá Windows 10. Systém, nad kterým se už bohužel pomalu ale jistě zatahují mračna, a to z pohledu ukončení podpory. Oficiálním datem je 14.10.2025, takže pokud nedojde k nějaké změně ze strany společnosti Microsoft, podpora bude ukončena dříve jak za rok.
Stále více uživatelů výpočetní techniky se proto setkává s hláškami systému, že je nejvyšší čas přejít na operační systém Windows 11. Jiní si pokládají otázku, zda je zapotřebí zakoupit nový hardware nebo je možné setrvat na verzi Windows 10 i po ukončení podpory. Na to vše a mnohé další v následujících řádcích najdete odpověď.
Nejprve si pojďme odpovědět na tu nejzákladnější otázku, která se rodí v hlavách mnohých uživatelů stolních počítačů a notebooků. Skutečně je zapotřebí přejít na verzi systému Windows 11, když končí podpora Windows 10? Ano, můžete si říci, skončí podpora, ale systém mi bude fungovat dál. To je sice pravda, je tu však jedno velké ALE.
Po 14.10.2025 už nebudou vydávány aktualizace pro operační systém Windows 10. To se týká nejenom vylepšení, ale především bezpečnostních záplat a oprav. Postupem času se bude systém stávat čím dál méně bezpečný, čehož se budou snažit využívat nejrůznější hackeři. Musíte si uvědomit, že v počítači máte mnohdy citlivá a důležitá data, přistupujete do internetového bankovnictví apod. Tohle všechno je třeba provádět na aktualizovaném operačním systému.
Z historických statistik sice vyplývá, že přechody mezi verzemi systému Windows, například Windows 7 vs. Windows 10 byly pomalejší a trvalo kolem dvou až tří let, než většina uživatelů přešla, stojí však za zvážení výše uvedená rizika týkající se bezpečnosti.
Společnost Microsoft nabízí svým zákazníkům řešení, jak setrvat na operačním systému Windows 10 déle, než je datum konce podpory. Týká se to primárně komerčních subjektů a organizací, pro něž existuje placená podpora známá pod zkratkou ESU. Za ní se skrývá anglické slovní spojení Extended Security Updates. Pokud tedy potřebujete čas na přechod v organizaci, zaplatíte si roční podporu, která začíná na cca 1 500 Kč za licenci a každým rokem se téměř zdvojnásobuje. Prodloužení lze provést maximálně třikrát. Otázka tedy zní, vyplatí se taková podpora?
Jste vnitřně smířeni s tím, že opustíte operační systém Windows 10 a vrhnete se na jeho novější verzi Windows 11? Potom se ještě neradujte, protože tento bezplatný přechod je spojen se splněním konkrétních technických požadavků. Disponovat musíte nejenom dostatečně výkonným hardwarem, ale také jedním zcela zásadním bezpečnostním prvkem, a tím je modul TPM 2.0 a vyšší.
Pokud si nejste jisti tím, zda ho vaše výpočetní technika obsahuje, zjistíte to prostřednictvím nejrůznějších nástrojů, například za pomoci programu PC Healt Check. Na druhou stranu, pakliže máte hardware splňující vše potřebné, systém Windows 10 vás o tom bude s předstihem informovat. Stačí kliknout na nabídku Start – Nastavení – Windows Update, kde uvidíte nepřehlédnutelnou výzvu pro přechod na Windows 11. Přechod tímto způsobem je velice jednoduchý. Stačí zvolit volbu aktualizovat a o nic dalšího se nemusíte starat. Systém se stáhne, nainstaluje a po restartování výpočetní techniky už budete disponovat novou verzí operačního systému Windows 11.
V případě, že vás systém Windows 10 nevyzval k přechodu na vyšší verzi Windows 11 a zjistili jste, že nemáte podporovaný hardware, lze takovou situaci řešit několika způsoby.
Ano, jednou z možností je přejít na nějakou bezplatnou distribuci operačního systému, kterou je například Linux v mnoha podobách. Je však ale naprosto pochopitelné, že pokud jste zvyklí na systém Windows, nebudete takový krok dělat. To platí dvojnásob ve firemním prostředí. Zároveň se vyhněte obcházení splnění technických požadavků pro Windows 11. Takových tipů je na internetu hned několik. Novou verzi systému sice nainstalujete, v budoucnu se ale můžete setkat s nejrůznějšími obtížemi a nikdy nevíte, zda společnost Microsoft nepřejde k dalším omezením, jenž vám znemožní použití operačního systému na nepodporovaném hardwaru.
Někoho možná napadne, vylepšit stávající výpočetní techniku obměnou některých komponent nebo doplněním těch nezbytných. Například u TPM modulu je to výměna procesoru, který musí být zároveň kompatibilní se základní deskou, a to u těch postarších nemusí být zaručeno. V takový moment se vyplatí investovat do nové či repasované výpočetní techniky splňující požadavky Windows 11 a máte po starostech.
Pokud tedy disponujete výpočetní technikou s Windows 10 vyzývající k přechodu na Windows 11, využijte takové možnosti. Pakliže je tomu naopak, investujte minimálně do repasované techniky splňující vše potřebné a získáte Windows 11 bez starostí. Můžete vybírat počítače s podporou Windows 11 nebo notebooky s podporou Windows 11.