USB-C je označení pro univerzální konektor, který se u moderních zařízení vyskytuje čím dál častěji. Zjistěte, od kdy se používá a jaké standardy s ním souvisí.

Konektor USB-C mnohdy označovaný jako konektor USB typu C byl poprvé představen začátkem prosince v roce 2013. První zařízení s tímto konektorem se začala objevovat už v polovině následujícího roku. Na první pohled je konektor USB-C podobný verzi microUSB. Oproti klasickému typu A a typu B je podstatně menší.

  • Válcovitý tvar konektoru.
  • Kontakty jsou po obou stranách.
  • Celkem jde o 24 kontaktů.
  • 12 kontaktů nahoře a 12 kontaktů dole.

Přednosti konektoru USB-C

USB-C kabel

USB-C konektor má oproti svým předchůdcům hned několik zásadních výhod. Při letmém pohledu na něj samotný si lze všimnout, že je oboustranný. To znamená, že ho do zařízení můžete zastrčit, jak se vám zlíbí. Přetočení o 180 stupňů není žádný problém. Tuto přednost ostatně sdílí s konektorem Lightning od Applu.

Dalším kladem je univerzálnost. S pomocí USB-C konektoru můžete připojit různé periferie k počítači. Nemusí se jednat pouze o mobilní telefony. Při volbě toho správného kabelu s tímto konektorem lze kupříkladu nabíjet notebook nebo přenášet obraz mezi stolním počítačem a monitorem. Znamená to, že v jeho prospěch hovoří také výkon a rychlost, o čemž se podrobněji zmíníme v následujících řádcích.

Použití tohoto konektoru je zároveň kompatibilní se všemi běžnými operačními systémy, jakými jsou Windows, Linux, macOS a Chrome OS.

Standard konektoru USB-C

USB-C redukce

Důležitá zmínka by měla padnout o tom, že označení USB-C je pouze pojmenování tvaru konektoru. Ve své podstatě jde o jeho fyzickou charakteristiku. Při jeho výběru se musíte zaměřit ještě na jednu důležitou věc a tou je volba samotného standardu. Většina kabelů s tímto konektorem používá následující standardy lišící se především rychlostí přenosu.

  • USB 3.1 Gen 1 nabízí 5 Gb/s
  • USB 3.1 Gen 2 nabízí 10 GB/s
  • USB 3.2 Gen 2x2 nabízí 20 Gb/s
  • Thunderbolt 3 nabízí 40 Gb/s

Jen výjimečně můžete narazit na konektor USB-C se starším standardem USB 2.0. Na druhou stranu, použití novějších standardů nabízí obvykle zpětnou kompatibilitu s těmi staršími. V závislosti na tom, k jakému účelu chcete USB-C kabel využívat musíte přihlížet právě ke standardu. A to například v okamžiku, kdy se rozhodnete s pomocí takového kabelu nabíjet notebook. Poměrně jasně identifikovaným nápisem je Power Delivery neboli zkratka PD. Takový kabel bude schopen přenášet až 100 W místo běžného USB 3.0 s 15 W.

Kapitolou samou o sobě je pak využívaný protokol Thunderbolt 3. Jde o speciální kabely s vysokou přenosovou rychlostí, což umožňuje například přenos obrazu. Superrychlý přenos dat se postará o grafický výstup v kvalitě až 4K při 60 Hz, popřípadě bude opět využit k napájení. Přenos audiovizuálních dat je označen nápisem DisplayPort Alt Mode neboli DisplayPort Alternative Mode.

USB-C konektor a jeho možnosti

USB-C hub

Kabel s USB-C konektory může být oboustranný, popřípadě bude na jedné jeho straně umístěn starší USB konektor. V případě využitelnosti lze zmínit také jeho oboustranné napájení. Nakonec existují i nejrůznějších USB-C adaptéry a rozbočovače. Právě skrze ně lze docílit všestranného použití konektoru. Například přenos na VGA, DisplayPort nebo HDMI. V tomto směru je třeba si pohlídat specifikaci například HDMI a podporu koncového zařízení. Pokud se rozhodnete pro pořízení přenosného pevného disku s konektorem USB-C, volte samozřejmě lepší a rychlejší standard pro bleskový přenos dat. Opět platí, že podpora konkrétního standardu musí být na obou stranách.

USB-C konektor je postupně prosazován, jako univerzální konektor na všechno. Výrobci nejrůznější techniky se snaží ubírat tímto směrem.

Grafické symboly, které označují vlastnosti USB-C portu

To, jakým standardem váš počítač disponuje většinou poznáte podle grafických symbolů vedle USB-C portu. Jak jsme již nastínili, může se jednat pouze o obyčejný datový USB konektor, případně může obsahovat další funkce, jako možnost oboustranného napájení, nebo obsahovat grafický výstup pro monitor. Ne všichni výrobci označení ikonou používají. Pokud je to i váš případ, pak musíte zjistit podle „datasheetu“, nebo servisního manuálu, jaký typ USB-C výrobce osazoval. Z toho také vyplývá, že ne každý notebook s USB-C konektorem bude schopen komunikovat s USB-C dokovací stanicí. Před nákupem, je tedy vhodné si překontrolovat jaké funkce USB-C váš počítač podporuje..

USB-C standardy