Hledáte ekonomicky dostupnou variantu kancelářského výpočetního zařízení, které upotřebíte také v domácím prostředí? Počítač, který bude nenáročný na prostor a splní svůj hlavní účel? Lenovo M57 a Lenovo M57p by mohly být pro Vás.

Modely známého výrobce, které byly svého času označovány za nejvíce ekologické výrobky společnosti Lenovo. Právě nízká spotřeba a minimální rozměry se staly tím, proč byly oba dva typy tak poptávaným sortimentem. Úmyslně se v této recenzi zmiňujeme jak o modelu M57, tak M57p. Označení „p“ je pouze synonymem pro výkonnější verzi, která obsahuje lepší procesor, případně více paměti nebo objemnější pevný disk.

Fyzické předpoklady a možnost umístění

Lenovo M57 - M57p s monitorem

V první řadě Vás určitě ohromí hlavně fyzické předpoklady Lenova M57. Rozměry 315x100x355mm jsou více než působivé a ani váha nepřesahuje hmotnost více, jak dvou těžších notebooků naráz. Vzhledem k tomu, že jde o provedení Small Form Factor, je budoucí umístění počítače zcela na Vás. Reálná je jak varianta na ležato, tak nastojato. Díky vzhledově zajímavému čelnímu panelu nemusíte Lenovo M57p schovávat kamkoliv pod stůl.

O patřičné bytelnosti počítače Vás ostatně přesvědčí černý kovový kryt, v jehož útrobách se skrývají jednotlivé komponenty. Naprostou samozřejmostí obdobné kancelářské techniky je snadno otevíratelné šasi, které Vám umožní bleskovou výměnu nejrůznějších prvků a snadnou údržbu vnitřní částí Lenova M57. Už při výběru minimalistického provedení SFF se lze těšit na 5,25“ palce veliký slot v čelním panelu. Verze Tower předkládá v této oblasti ještě daleko bohatší možnosti.

Kromě optické mechaniky, audio konektorů a USB portů, které jsou v přední části počítače, můžete očekávat šest USB portů vzadu, včetně RJ-45, VGA, RS232 a Line-in Audia. Jednoduše vše, co je zapotřebí v rámci běžné domácí nebo kancelářské práce. Ostatně právě k tomuto účelu bylo Lenovo M57p primárně vyrobeno.

Přednosti a zápory miniaturního zařízení

Lenovo M57 - M57p otevřený

Pokud pomineme vynikající rozměry těchto počítačů, je to bezpochyby téměř zanedbatelný zvuk ventilátoru, který Vás během práce nebude žádným způsobem vyrušovat. Malá provozní teplota zaručuje téměř nulové chlazení, i když jde o poměrně dostatečně výkonný nástroj. Radost budou mít také příznivci nízkého odběru energie, jak jsme již zmínili v úvodu.

Pakliže zvolíte silnější a výkonnější verzi Lenovo M57p, můžete se těšit na procesor Intel Core 2 Duo, DDR2 paměti a poměrně svižný chod operačního systému. Tato oblast je však v určitém směru variabilní, protože verze Small Form Factor i Tower obsahuje patřičné množství portů pro rozšíření, tedy navýšení žádaného výkonu. Nejčastěji dodávaným operačním systém Lenova M57 byl vzhledem k jeho primárnímu užití, tedy kancelářské práci, Windows Vista Business. Většina nyní prodávaných kusů však má již licenci na Windows 7 nebo ji lze v konfigurátoru doobjednat.

Vymoženosti Lenova M57p

Lenovo M57 - M57p

Uživatelé využívající produkty společnosti Lenova jsou jistě zvyklí na řadu bezpečnostních systémů a přínosných prvků. Patří mezi ně určitě technologie ThinkVantage, bezpečnostní čip Trusted Platform Module, jež je označován zkratkou TPM nebo technologie Intel vPro.

Za velice přijatelné množství finančních prostředků si tak můžete pořídit znamenitého pomocníka, který si poradí s nejednou, dnes již běžně používanou aplikací. Minimalistický vzhled výtečně koresponduje s přiměřeným výkonem Lenova M57, jež Vám vystačí určitě na značnou dobu. Model, který osloví nejen kancelářské prostory, ale také domácí prostředí, kde zastoupí novodobé výpočetní zařízení, s nímž můžete přistupovat k internetu, využívat aktuální kancelářské balíčky a nejrůznější aplikace.